Plánované změny ve zdanění alkoholu od roku 2024

Vláda představila balíček daňových změn u zdanění alkoholických nápojů, pojďme se blíže podívat podívat na to, v čem změny spočívají.

Daňové změny u destilátů

Podle ministerstva financí by se měla zvýšit v příštím roce spotřební daň z lihu o desetinu, v roce 2024 a pak v dalších třech letech o pět procent ročně.

V současnosti se odvádí na spotřební dani 322,50 Kč na litr etanolu – tedy 100% lihu.

U půllitrové láhve 40% lihoviny tak vyjde spotřební daň v současnosti na 65 korun.

Vláda plánuje od roku 2024 zvýšení o 10%.

Po zvýšení o 10% se tak cena na půllitr zvýší o 6,5 koruny v příštím roce na 71,5 Kč.

O rok později, tedy od roku 2025 pak plánuje další zvýšení o 0dalších 5%.

Spotřební daň tak bude už přes 75 korun na půllitr 40% alkoholu, což je drtivá většina destilátů.

A tak dále…

Na základě trvalé výjimky dojednané v EU se bude nadále uplatňovat poloviční sazba u produktů z pěstitelského pálení pro vlastní spotřebu. Ovšem i tak se bude částka zvedat v závislosti na sazbě základní – viz víše

Daňové změny u piva

Daň z přidané hodnoty (DPH) u čepovaného piva, se má podle vládního návrhu zvednout od ledna ze současných deseti na 21 procent, 

Pokud by se měla daň plně promítnout do maloobchodních cen, znamenalo by to zdražení u půllitru ležáku okolo 5 Kč.

Daňové změny u vína

U vína se žádné daňové změny neplánují. U tichých vín (bez bublinek) má být stále nulová sazba spotřební daně.

Spotřební daň – co to vlastně je?

Spotřební daň se u nás uplatňuje na alkohol, tabák a paliva.

Má v zásadě (kromě příjmu do státního rozpočtu) dvojí úkol.

  • První je kompenzační – jezdíš autem a tak ve spotřební dani zaplatíš touto formou za údržbu a opravy komunikací.
  • Druhá je regulační a má svojí výší minimálně část lidí odradit od společensky škodlivého jednání – tedy popíjení alkoholu a kouření. A ty co neodradí pak formou spotřební daně zkasíruje. Protože je již obsažena v ceně alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Lidé si tak vlastně předplácejí jakýsi virtuální účet na léčení chorob způsobených jejich koníčkem, tedy popíjením alkoholu a kouřením.

Alkohol je jen jeden

Pití alkoholických nápojů má převažující negativní vliv na zdraví člověka. Nejškodlivější složkou je ethanol, alkohol, čili líh, který je v těchto nápojích obsažen.

Alkohol nelze dělit na tvrdý a měkký, protože ani naše tělo ho tak nerozlišuje a platí zde úplně jednoduché pravidlo – čím více alkoholu, tím hůře pro organismus. A je úplně jedno jestli je v pivu, ve víně, v koktejlu, nebo v panáku s ledem. Škodí úplně stejně.

Hodnocení

Co na to říci?

Snad jen, že Fialova vláda nemá koule na opravdové reformy, nevěří si a podléhá lobbystickým tlakům a populismu.

Předvolební řeči o štíhlém a efektivním státě s minimálním přerozdělováním a minimálním zdaněním tak dostávají řádně na prdel. A o rušení daňových výjimek se nemá smysl ani zmiňovat.

Šlo by to udělat lépe?

Ano šlo, ale je na to potřeba mít koule.

  • Jedna sazba DPH

Jedna sazba dph by všem značně zjednodušila život, Občanům, podnikatelům, státu i úředníkům.

Skočily by nekonečné diskuse a schůzky s lobbisty o tom, které zboží a jaké služby mají být v té které sazbě a proč. Skončily by také daňové optimalizace a podvody s účelovými přesuny mezi sazbami dph. A dph jako daň rozhodně nemá mít sociální funkci. Má sloužit výhradně k efektivnímu financování státu.

Stát by si značně ulehčil pozici při budoucím splácení dluhů. V případě že státní dluh roste, stačí přechodně sazbu dph o bod zvýšit a podaří se vybrat více peněz na splácení dluhu. A naopak pokud jsou ve státním rozpočtu přebytky financí, lze daň zase kdykoliv snadno snížit. Jak jednoduché.

  • Jednotné zdanění lihu

Toto se přímo nabízí.

Alkohol opravdu škodí, to je bez diskuse. Ať už je v pivu, víně, likérech nebo destilátech. Měl by tedy být také stejně zdaněn.

Možná jste si povšimli, že bezdomovci zpravidla konzumují krabicové víno. A důvod je jediný. Spousta z nich je na alkoholu závislých a jejich tělo alkohol vyžaduje.

Pokud by se chtěli opít například po pivu, nebo tuzemáku, značně by se jim to prodražilo. Ve víně si tak koupí nejvíce lihu za nejméně peněz.

Jak už je uvedeno výše – líh je jen jeden. Proč by tedy neměl být jednotně zdaněn?

Jednoduchý příklad:

druh alkoholuvýše daně za litrvýše daně za obvyklé balení
100% líh (alkohol, ethanol)400 Kč400.000 Kč (hl)
Slivovice 50%200 Kč140 Kč (0,7 l)
Tuzemák 40%160 Kč80 Kč (0,5 l)
Likér 20%80 Kč40 Kč (0,5 l)
Pivo ležák 5%20 Kč10 Kč (0,5 l)
Pivo výčepní 4%16 Kč8 Kč (0,5 l)
Víno 12%64 Kč45 Kč (0,7 l)

Ubylo by tak nesmyslných argumentací a lobbystických tlaků zejména ze strany vinařských sdružení. A hlavně by se dala daň kdykoliv upravit pouhou změnou sazby spotřební daně za 1 litr lihu.

Spotřební daň je zahrnuta v konečné ceně produktu. Proto pokud by jí nechtěl někdo v ČR platit, mohl by své produkty exportovat. A naopak se vztahuje i na importované produkty, proto kecy o zahraniční konkurenci jsou úplně nesmyslné. Není rozhodující, kde byl daný produkt vyroben, ale kde se prodává.

Pokud by chtěl někdo platit nižší spotřební daň z lihu, stačilo by, aby snížil obsah alkoholu ve svých produktech. Případně začal vyrábět produkty úplně nealkoholické.

Daňová výjimka, tedy nulová sazba u tichého vína má asi takový argumentační potenciál, jako kdyby kuřáci doutníků nechtěli platit spotřební daň a argumentovali by tím, že oproti kuřákům cigaret nešlukují.

Asi ani nemá smysl zmiňovat, že Češi zaujímají první příčky ve spotřebě alkoholu na osobu a rok. U nás se nepije, u nás se prostě chlastá a to se všemi negativními důsledky, které konzumace alkoholu přináší. Tedy zejména zdravotní problémy a alkoholismus. Podle názoru odborníků je na vině zejména nízké zdanění alkoholu v České republice a tím jeho následná nízká prodejní cena.

Stávající řešení rozhodně není spravedlivé a značně znevýhodňuje výrobce destilátů, tedy takzvaného tvrdého alkoholu, který ale vlastně vůbec neexistuje. A kromě toho se destiláty často používají při výrobě koktejlů, které pak obsahují asi tolik alkoholu, jako víno.

Naopak vinaři jsou zcela nelogicky zvýhodněni.

sklik