Ženské archetypy – Hysterka

Hysterie nebo také histriónská porucha osobnosti má svou definici a své projevy. Při této poruše osobnosti totiž dochází k přehnaným reakcím na podněty. Samotná hysterie se může objevit buď již v dětství, kdy jsou takové děti rády středem pozornosti, často simulují, jsou zbrklé a nepořádné. Může se také objevit až v dospělosti po prožití silné stresové situace.

Jaký je vztah s hysterkou

Na začátku vztahu může mít výjimečnou schopnost vycítit, co si muž přeje a po čem touží. Chovat se jako žena, o níž většina mužů sní. Prožijete s ní neobyčejný románek. Později se ze žhavé vášnivé milenky stává sexuálně chladná, téměř frigidní žena. A jako by to nestačilo, tak i vzteklá, panovačná a hysterická fúrie.

Pro hysterky jsou typické oslnivé začátky, kdy dokážou svému partnerovi sehrát sexuální tyátry tak věrohodně, že je neprokouknou ani velmi protřelí jedinci. Tyto dámy jsou opravdovými mistryněmi v předstírání sexuálního vzrušení i vyvrcholení. A nejen to. Budí dojem, že dokážou předem splnit každé přání svého partnera.

Často mívají pozoruhodnou schopnost ho vycítit. Pokud jsou pozitivně motivované, dovedou oslnit i docela zkušený protějšek. Jakmile však hysterka vidí, že se ryba chytila na udičku, začne zkracovat vlasec a svého miláčka režírovat. Partner zjišťuje s odstupem několika měsíců, případně let, že všechno, co spolu prožili, bylo jen geniální teatrální představení.

Hysterky potřebují obdiv, publikum a vzrušení. Za každou cenu. Pokud to nejde po dobrém, obstarají si potřebný rozruch i po zlém. Proto tak rádi vyvolávají scény nebo konflikty. Ty jsou pro ně tím správným adrenalinem. V těchto situacích se cítí jako ryby ve vodě. Navíc kravály bývají rovněž účinným prostředkem, kterým mohou vydírat partnera.

Hysterické ženy někdy rády chodí na procesy s vrahy. Občas se do nich dokonce zamilovávají a posílají jim milostné dopisy.

Hysterie samotná

Že hysterie může souviset s pohlavním životem, to věděli už starověcí lékaři. Dávali tuto poruchu do souvislosti s dělohou bloudící tělem nahoru a dolů, ale také s narušeným sexem. Tedy s frigiditou a neschopností dosáhnout orgasmu. Nebo naopak s druhým extrémem, nápadně vysokou sexuální podnikavostí. Středověké porodní báby prý dovedly léčit příznaky této poruchy tak, že paním a dívkám dráždily pochvu pomocí prstů.

Podstatu hysterické sexuality nejlépe popsal Sigmund Freud. Podle něj nejsou tito jedinci schopní zralého partnerského sexu. Čím více je jim vzdálená skutečně hodnotná sexualita, tím více potlačují pohlavní motivy. Nebo se u nich naopak nápadně zvýší zájem o flirtování a navazování krátkodobých vztahů. Hysterie je velmi barvitá a proměnlivá porucha s pestrou škálou příznaků i stupněm postižení.

Hysterické příznaky a pocit neuspokojení

Hlavním motivem hysterické povahy bývá tísnivý pocit neuspokojení. Většinou souvisí s potřebou, aby se něco stalo. To něco může mít pozitivní, ale též negativní povahu. Pozitivní bývá třeba tehdy, když se hystericky založená žena dá třeba na charitu. Zviditelňuje se pak ve jménu své nadace, pro kterou shání finanční a další prostředky, často velice úspěšně.

Pro hysteriky je hodně důležité, aby jejich akce nebo aktivity měly silnou citovou odezvu v okolí. Dokážou to pak využít k prezentování vlastní osoby, upoutání pozornosti a k zisku uznání. Nebo aspoň respektu. Nesnášejí, když je okolí přehlíží. To pak dokážou vyvolat scénu.

Záchvaty a scénky patří ke klasickým příznakům této poruchy. Hystericky založená žena dovede také poměrně věrně předvést prakticky každé vážné onemocnění. Třeba jí odvezou s infarktem do nemocnice.

Základním příznakem je trvalá, výrazná nespokojenost, a to se vším a se všemi, mnohdy i sama se sebou.

Typická je také snadná urážlivost, někdy až připomínající vztahovačnost.

Zvýšená kritičnost jde ruku v ruce s vynucováním si lásky a jejích projevů. V této souvislosti chybí smysl pro míru. Trýznění partnera je její hobby. Vesměs probíhá v rovině psychické s masivními výčitkami a citovým vydíráním. Občas ovšem i „buší pěstičkami“. Scény jí paradoxně dodávají elánu a energie – klid nesnáší. Pocit trapnosti přinejmenším před náhodnými diváky scény nezná.

Hysterky obdivují ukázněné muže, ale jen chvíli

Hysterky mnohdy přitahují seriózní muži. Někdy jde o tzv. „muže 3S“ – slušné, slabé a seriózní, kteří jim ale brzy přestanou imponovat. V manželství brzy narazí kosa na kámen. On nechápe jí a ona jeho.

Typy hysterek

Moderní psychologie není nakloněna vytváření nových typologií na základě pouhé praxe. To ovšem neznamená, že činí-li dvě dámy v podstatě totéž, je to vždy stejné. Dle dominantního zaměření lze hovořit o poněkud odlišných skupinách hysterek:

  • Hašteřivá: Hádavá, ukřičená, věčně brblavá, v minulosti nazývaná pavlačová klepna.
  • Líná: Píseň „Ručičky, nebojte se, vy dělat nebudete,“ doplní leností i ve sféře myšlenkových pochodů. Bývá povídavá a v rámci toho mlátí prázdnou slámu. Nejen pro ni, ale i pro mnohé jiné je typický nízký nebo dokonce žádný výdělek spojený se značnými finančními požadavky.
  • Povýšená: Nadřazuje se nad okolí, zakládá si na vnějších známkách vysoké životní úrovně. Kdo má méně než ona, je „socka“. Těmi pohrdá. Kdo má více, tomu krutě závidí.
  • Otrávená: Ty naše malé poměry ji ničí. Manžel – přízemní primitiv – ji znechucuje. Dítka jsou otravná. Ba i ti milenci jsou stále stejně nevynalézaví a nudní.
  • Médeia: O jejím antickém předobrazu se traduje: „Její láska se změnila v nenávist a nenávist v pomstu. Pomsta ji pak vedla k nové pomstě.“ Aby se pomstila jejich otci, zavraždila své děti. Pravda, v současnosti se něco podobného stává jen ojediněle. Novodobé následovnice se spíše zaměřují u dětí na formování syndromu zavržení otce.
  • Hodná hysterka: Ne že by jim byl hysterický projev cizí. Občas si střihnou divadelní scénu, mají ale soucit – byť trošku teatrální – s trpícími a dokážou jim občas i obětavě pomoci. Některé tak činí nejraději v dohledu televizních kamer a zaštítěny rozličnými granty. Jiné docela nenápadně.

Taková normální hysterka…

Podíváme se tedy jak taková typická hysterka vypadá

  • postrádá stud, nebojí se veřejného zesměšnění
  • je to „herečka“, její mimika i gestikulace jsou teatrální
  • jenom problematicky vychází s osobami stejného pohlaví
  • často i lidem, které zná teprve pět minut, líčí soukromé věci
  • ráda je středem pozornosti, takže dělá všechno pro to, aby jím byla
  • nezřídka lže a vymýšlí si, přibarvuje skutečnost
  • je snadno manipulovatelná
  • sama sebe stylizuje do role chudáka, často předstírá, že ji něco bolí, není jí není dobře
  • vyžaduje neustálou pozornost a běda, jestli poleví
  • upozorňuje na chyby druhých
  • vyhledává konflikty

Závěr

Jestli máte ve svém okolí hysterku, nebo máte s takovou ženou intimní vztah, vězte, že vydržet se dá vše, ale za jakou cenu. Pokud vám pak například přítel radí sňatek jako prostředek ke zklidnění ženy hysterické, měl by si ji sám vzít. Brzy by poznal svůj omyl.