Ženský alkoholismus je v Česku na vzestupu
Tlak na ženy v dnešní společnosti je obrovský, snaží se vyrovnat mužům a budovat kariéru být ekonomicky nezávislé, k tomu všemu je zde ještě starost o rodinu, faktor biologických hodin a také potřeba vyrovnat se s projevy stárnutí. Ne všechny ženy to vše dokážou zvládnout.
Ventilem se v tomto případě velmi často stává alkohol a to pro všechny sociální vrstvy společnosti. Ženy navíc dokáží vypít až neuvěřitelné množství alkoholu za den, zejména vína, a vše před okolím dovedně maskovat a to i dlouhé roky, kdy okolí vůbec nic netuší.
Počátky pití alkoholu jsou zcela nenápadné
Žena si zpočátku dá po perném dni večer sklenku vína, za pár dní to zopakuje a do měsíce se z toho stává každovečerní rituál. Jedna sklenka vína, co to je? Ale s jednou sklenkou vína dlouho nevydrží, dává si už dvě sklenky vína za večer a opět maximálně do měsíce už je z toho láhev vína za večer. Netrvá dlouho a z večerního popíjení se stane popíjení již odpolední, později se přidá i dopolední a je to už několik lahví vína za den.
Žerny závislosti propadají nejčastěji v době, kdy cítí, že se toho na ně valí už příliš mnoho a nejsou schopny všechny tyto nároky samy zvládnout. Alkoholismem jsou tak ohroženy zejména matky na mateřské dovolené a pak také matky, které se po mateřské dovolené vrátily do práce a kromě běžných starostí spojených s chodem rodiny se k nim ještě přidají pracovní povinnosti.
Večer, když děti usnou vypijí klidně i dvě lahve vína a další den dokáží zcela normálně fungovat, jako by se nic nestalo. Tlak na výkon v zaměstnání, potřeba dostát roli matky malých dětí a sociální izolace na rodičovské bývají hlavním spouštěčem jejich problémů. K tomu všemu jsou zde ještě potřeby manželů a role partnerky a milenky.
Žen, které propadají alkoholismu v Česku významně přibývá. Týká se to především těch, které mají vysokoškolské vzdělání a cítí se být pod velkým společenským i pracovním tlakem.
Riziková konzumace alkoholu
Podle výzkumů pijí ženy častěji víno, které je zároveň častěji spojeno se středním věkem a vyšším vzděláním konzumenta. Zatímco před dvanácti lety patřilo mezi rizikové pijáky pouze cca 7 procent žen, loni už to bylo celých deset procent. Pít rizikově přitom znamená konzumovat jednu až dvě sklenice alkoholu denně.
Co se týče mezi ženami nejoblíbenějšího vína, nejčastěji ho ve větší míře pijí ženy ve věku mezi 45 a 64 lety. A jak to dnes vypadá v protialkoholních léčebnách? „V 60. letech vycházela na sedm mužů v protialkoholní léčbě jedna žena, dnes je poměr dva ku jedné.
Souvisí fakt, že ženy mnohem častěji pijí alkohol, jen s emancipací? Může to tak působit, a to zvláště ve společnosti, kde je pití alkoholu naprostou normou a za divného jste spíše tehdy, kdy jej odmítáte. Vzdělané ženy pít ve větší míře často začaly už během studentských let, se kterými si časté návštěvy hospod a bujné večírky často spojujeme.
Byť se většina lidí po absolvování vysoké školy zklidní a ve večírkovém období nepokračuje, může touha po ztracené bezstarostnosti, kterou mají v paměti uloženou ve spojení s alkoholem, probudit pokušení napít se někdy více.
Děti, rodina, kariéra a k tomu víno
Ženy vnímají alkohol jako únikový ventil. Ve svých rolích jsou totiž často velmi přetížené. Vzdělané ženy poté, kdy dokončí vysokou školu a nastartují svou kariéru, často končí na dlouhá léta na mateřské a následně i rodičovské dovolené, protože často nemají šanci, a to ani na zkrácený úvazek, dělat to, co je dosud naplňovalo. Ztrácejí roky, kdy se mohly rozvíjet ve svém oboru a když pak přijde okamžik pravdy a mají se vrátit ke své původní profesi, zjišťují, že jim ujel vlak.
Ženy v naší společnosti si navíc o skutečné emancipaci mohou nechat jen zdát. Většina péče o domácnost a děti leží na nich, a tak je běžné, že je po návratu z práce čeká druhá směna doma. Jsou děti často nemocné? Vysvětlovat svému zaměstnavateli to nejspíš bude muset žena. Mají děti hromadu domácích úkolů? Pravděpodobně je s nimi bude dělat maminka. A to nemluvíme o situaci, kdy je žena z různých důvodů na péči o děti sama a musí zvládnout k tomu ještě vydělat dostatek peněz, a zároveň děti včas dopravit a vyzvednout ze vzdělávacích zařízení. Kolik času takovým ženám asi zbývá na rozvoj v kariéře nebo kolik mají času jen a jen pro sebe?
Role pečovatelky a společenský tlak
Z dostupných dat je ale zřejmé, že ženy alkoholu propadají nejčastěji v době, kdy jejich děti takzvaně vylétají z hnízda. Souvisí to s tím, že ztrácí část své identity, protože v předchozích letech byly především matkami a neměly tolik možností věnovat se své kariéře a koníčkům? Možná ano. Roli může ale hrát i to, že se od žen stále očekává, že budou zastávat roli pečovatele, ať už jde o hlídání vnoučat nebo péče o vlastní zestárlé a nemocné děti, případně rodiče. Nucená role pečovatelky, která je od ženy přirozeně očekávána, pak může vést k přetížení, nespokojenosti a hledání snadného úniku v láhvi s alkoholem.
Není pochyb, že za nárůstem rizikového pití a alkoholových závislostí u žen stojí velký tlak na to, aby zvládaly několik rolí zároveň. Ty vzdělané navíc dnes často pracují v náročných profesích, což znamená více stresu a odpovědnosti. Stejné nároky jsou na ženy ale kladeny i doma, kde mají zvládat roli matek a pečovatelek a zároveň musí mezi pracovními a rodinnými povinnosti balancovat. Zatímco navenek došlo k emancipaci a ženy dnes běžně studují na vysokých školách a u mladší generace rodičů stoupá i zapojení mužů do péče o děti a domácnost, stále leží nepoměrně větší díl péče a neplacené práce na ženách. Zvládnout všechny náročné úkoly a nepropadnout přitom stresu a úzkosti, je úkol pro ženy téměř nemožný. Fakt, že přetížené ženy hledají úlevu v alkoholu proto není tak překvapivý.
Závěr
Důvody konzumace alkoholu ženami jsou v tomto případě zcela zřejmé.
Jsou pocity opuštěnosti, samoty a mnohdy vyčlenění ze společnosti. Pokud se žena musí vzdát všech nebo skoro všech aktivit a koníčků, které vykonávala jako bezdětná. Dalším důvodem je pak také náročnost mateřství, partnerství a pak také tlak na dokonalou rodinu.
Řešením je v tomto případě upřímná komunikace s okolím, překonání studu z vlastního selhání a požádání o pomoc své okolí, pokud žena cítí, že se jí situace již vymyká z rukou.
Pokud ženy situaci včas neřeší, a místo toho otevřou každý večer lahev vína a vypěstují si návyk, který způsobí velké problémy nejen jim samotným, ale nejvíce to odnesou právě děti a rodina celkově.