Zvýšení spotřební daně na alkohol aktivuje černý trh

Metanolová aféra již je dávno za námi, televizní zpravodajství a první stránky novin už neobsahují články o mrtvých a doživotně zdravotně postižených konzumentech zdravotně závadného alkoholu a tak lidé už polevili v ostražitosti.

Od ledna letošního roku se zvyšuje spotřební daň z alkoholu a tím se rozšiřuje prostor pro jeho nelegální výrobu, protože to začíná být finančně zajímavější, zkrátka větší byznys a ten láká větší ryby v oboru, kteří pálí ve velkém.

V poslední době se v některých restauracích a tržnicích opět objevují láhve s neoznačenými lihovinami.. Zdá se, že už uběhla dostatečně dlouhá doba od metanolové kauzy, která otřásla Českem, lidé začínají na nebezpečí spojené s podomácku vyrobeným alkoholem zapomínat. To by ale rozhodně neměli. Při otravě metanolem dochází k poruše hlubokých neurologických spojení, což může mít negativní dopad na zrak, paměť, intelekt i motoriku.

Metanolová aféra v Česku

Metanolová aféra zvaná, při níž na otravu podomácku vyrobeným alkoholem zemřelo 48 osob, se řadí mezi největší případy české kriminalistiky. 13. 9. 2012, asi deset dní po úmrtí první oběti, našla Policie ČR sklad pančovaného alkoholu a zadržela dva muže, kteří si nyní za výrobu a prodej pančovaného alkoholu odpykávají doživotní trest.

Kauza na trhu způsobila absolutní chaos. Pančované lahve měly totiž falešné kolky, etikety i uzávěry, které byly k nerozeznání od těch pravých. Otrava metanolem při požití způsobila u mnoha obětí oslepnutí, některé dokonce usmrtila. Přesto to vypadá, že lidé na tyto hrůzy pomalu zapomínají.

V obchodech se opět objevuje neoznačený alkohol

Po deseti letech od metanolové aféry naráží celníci na stále vyšší počet lahví neoznačeného alkoholu. Jednotky a kontrolní skupiny celníků mají poměrně velký počet záchytů jak v provozovnách, tak v dopravě. Jedná se o intenzivní nárůst oproti období po metanolové aféře, kdy byl každý opatrný.

Neoznačený alkohol se zatím objevuje v desítkách litrů při jedné kontrole. Ovšem i to stačí na otravu, pokud při jeho nelegální výrobě dojde k výrobní odchylce.

Metanol v alkoholu detekuje např. Ramanův spektrometr, kdy laserový paprsek analyzuje látku. Jedná se o přenosný přístroj, který se dříve používal výhradně armádou USA pro testovaní podezřelých látek.

Vyšší spotřební daň na alkohol

Zásahy a kontroly spektrometrem neodhalily přítomnost metanolu či jiných nebezpečných látek, rostoucí množství podomácku vyrobeného alkoholu je ale přesto nutné vnímá jako problém, už jen kvůli daňovým únikům.

Jedním z důvodů, proč se neoznačené lihoviny na stáncích objevují, jsou nejspíš rostoucí náklady na výrobu alkoholu a vysoká spotřební daň, s nimiž se oficiální výrobci musí potýkat. Lidé, kteří neoznačené lihoviny nabízejí, už nemají takové obavy z rizik a uvádějí to na trh, především do restaurací.

Závažná zdravotní poškození

Otravy klasickým alkoholem jsou spíše výjimečné. S otravami samotným alkoholem etanolem se na lékaře lidé téměř neobracejí, to se stává zejména adolescentům, kteří nejsou zvyklí na větší množství alkoholu a na večerku pijí vše co teče. Dalším problémem jsou kombinované otravy, léky a alkoholem, kdy konzumenti neodhadnou množství a kontraindikace už způsobí otravu.

Jiná situace nastává při otravě s metanolem, který může poškodit neurony v mozku, způsobovat slepotu, poruchy motoriky, paměti, intelektu a v nejhorším případě i smrt. Po metanolové kauze lékaři otrávené jedince ještě po 6 let sledovali. 

Z unikátního výzkumu otrávených lidí totiž vyplývá, že smutné následky, zejména postižení zraku, se u nich objevilo až po delší době od požití. Následky otrav také neměly souvislost s množstvím metanolu v krvi – zatímco někdo oslepl po sklence rumu, druhý po několika měsících od požití lahve vodky s metanolem nemá následky. Klíčem k rozdílnému působení otráveného alkoholu přitom mohou být speciální geny.

Následky byly všeobecně horší, než se prvotně předpokládalo. Ukázalo se, že více než 20 lidí má poškozenou sítnici nebo zrakový nerv, téměř polovina pak má nález na mozku. Lékaři se zaměřili více na stav zrakového nervu, protože v literatuře je více údajů o tom, že je to nejcitlivější část zrakového systému, ale skutečnost ukázala, že je nejcitlivější částí oční sítnice.

Někteří pacienti však z nemocnic i po požití velkého množství toxického alkoholu odešli po svých, bez zjevných zdravotních potíží, zatímco jiní oslepli i po jediném panáku. Při kontrolních vyšetřeních pacienti podstoupili laboratorní biochemická vyšetření, neurologické vyšetření a oční vyšetření. U osob s mírnější otravou se začaly zrakové funkce postupem času zlepšovat. Ukazuje se tak, že otrava alkoholem působí na různé pacienty velmi rozdílně a jedná se tak o značně individuální záležitost, zejména s ohledem na následky, které nekorespondují s množstvím vypitého metanolu.

Kde zakoupit alkohol

Rizikový alkohol se dá zcela eliminovat. A tak už jen podle toho, kde ho zakoupíte, vlastně podstupujete různé riziko a rozhodujete o svém zdraví.

Nutno dodat, že alkohol z oficiálních zdrojů je z hlediska metanolu zcela bezpečný. Lihovary a likérky jsou vybaveny automatickou kontrolou kvality a každou šarži zde povinně podrobují laboratorním rozborům. Tito výrobci také podléhají orgánům státního dozoru, které zde dělají inspekce.

Bezpečný nákup alkoholu

  • Nadnárodní řetězce s potravinami, supermarkety a hypermarkety.
  • Velké eshopy s potravinami.
  • Renomované eshopy s alkoholem.
  • Restaurace a bary renomovaných hotelových, kavárenských a restauračních řetězců.

Rizikové

  • Nezávislé večerky všeho druhu, zejména ty provozované Vietnamci.
  • Tržnice SAPA.
  • Stánky na trzích a tržištích a příležitostný sezonní prodej na náměstích měst.
  • Tržnice v okolních zemích (Polsko, Maďarsko, Ukrajina).
  • Velkosklady s alkoholem, pokud nejsou přímo součástí výrobního závodu (likérky, palírny).
  • Vesnické hospody.
  • Bary a diskotéky s nevalnou pověstí.
  • Různé jednorázové společenské, hudební a kulturní akce s velkým počtem návštěvníků.
  • Jakýkoliv zdánlivě výhodný pouliční prodej alkoholu.

Závěrečné doporučení

Při nákupu alkoholu se snažte vždy zkontrolovat, zda je láhev zapečetěná a zda má nepoškozený kolek. Vyhněte se konzumaci alkoholu na rizikových místech.

Při podezření na otravu metanolem vyvolejte ihned zvracení a poté ihned vypijte několik panáků etanolu (alkoholu) jako první pomoc.

Etanolová léčba: etanol soutěží s methanolem o enzym, který oba metabolizuje (alkohol dehydrogenáza) tím snižuje tvorbu toxických produktů metabolizace metanolu tj. formaldehydu a kyseliny mravenčí. Je tedy doporučeno vypití cca 2 až 4 panáků tvrdého alkoholu známé kvality otrava methanolem vás postihne mnohem méně s mnohem méně závažnými následky.