Nejznámější koktejly z rumu – 1/2

Pokud se bavíme o koktejlech z rumu, tak především zapomeňte na tuzemák.

Ten se hodí snad jen na přípravu českého koktejlu Rum s kolou, alias Kuba z Libně, kdy se smíchal s Kofolou a přidal citron a led (pokud byl k dispozici). koktejl to ovšem není vůbec špatný, ale zaměříme se trochu na něco jiného.

Pokud by vás tento koktejl přesto zaujal, více se dočtete zde:

České koktejly – Rum s kolou – ALKOHOL DRINK

Více informací nejen o zde uvedených koktejlech, ale i o dalších koktejlech z rum najdete zde:

Koktejly z rumu – ALKOHOL DRINK

V tomto článku se ale zaměříme na světové koktejly z rumu.

O rumu

Rum je neodmyslitelně spojen s Karibikem, vůní dálek, teplým podnebím a popíjením v nějaké haciendě. Sklenka rumu je provoněna slaným větrem, který ovívá terasu haciendy, jemně provívá větvovím palem, zatímco se slunko na obzoru noří do vln Karibského moře a jeho poslední paprsky se zrcadlí ve sklence osvěžujícího nápoje. Tak v té zmiňované sklence je nápoj namíchaný z některého z lahodných karibských rumů.

Historie karibských rumů v ČSSR

Ještě v dobách ČSSR, před Sametovou revolucí, tedy v minulém století byly doby, kdy za morální, vojenskou a hospodářskou pomoc socialistických států se jim lidová republika Kuba revanšovala (spíše odvděčovala) exportem drahokamů ze svých „korunovačních klenotů“.

Celé věky si imperialističtí usurpátoři (turisté) pochutnávali na Kubě na tamějších doutnících, rumu a mulatkách. Paradoxem doby a místa bylo, že na Kubě byl rum mnohem levnější než imperialistická Coca-Cola a tak pokud jste si objednali koktejl, barman obvykle šetřil právě tou colou a zpravidla jí bylo v koktejlu pouze stopové množství.

Revoluce vše změnila a přesměrovala tok požitků i do naší republiky, kde si náhle dělník, rolník i pracující inteligent mohl k popovické desítce zapálit své Havana a dovnitř „zazdít“ panáka rumu Havana club. Jen ty mulatky se tu nějak neobjevily, místo nich sem, za odměnu, dorazili veteráni z bojů ve Vietnamu, Kambodži a Angoly, mladí profesionální revolucionáři na zaslouženém odpočinku.

V prodejnách byl k mání rum bílý (stříbrný), zlatý (pětiletý) i špičkový sedmiletý. Cena lahve sedmiletého rumu Havana club byla za Husákovy hrůzovlády stanovena na celých 90,- Kč (nesměnitelných), což byl sice téměř trojnásobek ceny rumu tuzemského, ale také méně než třetina ceny nevalné západní brandy nebo whisky zakoupené v Tuzexu.

Dnes není problém si u nás zakoupit láhev kvalitního karibského rumu dle vlastního výběru. Zájemci si také mohou zakoupit členství v našem Exclusivo klubu a rum jim budeme po celý rok zasílat.    

Planter’s Punch (Plantážníkův punč)

Tento název se často používá jako všeobecné označení punčů, v nichž je základní složkou rum, ale podle IBA existuje i jednoznačné složení.

Recept (IBA):
     6 cl tmavého rumu
     3 cl čerstvé citrónové šťávy
     1cl grenadiny
     soda

Sklo: highball

Postup:
Nalijte všechny suroviny kromě tmavého rumu do šejkru s ledem. Dobře protřepte a nalijte do sklenice, pokud je třeba, doplňte sodou. Ozdobte citrónovým nebo pomerančovým plátkem.

Více o koktejlu Planter’s Punch se dočtete zde – Světové koktejly – Planters Punch – ALKOHOL DRINK

Piňa Colada

První písemná zmínka o nápoji Piňa Colada pochází z cestovatelského časopisu Travel z prosince 1922, popisující nápoj z rumu a ananasové šťávy. Současné složení doplněné o kokosové mléko se ustálilo v 50.letech. Piňa Colada je oficiální národní nápoj v Puerto Rico.

Recept:
     3 cl bílého rumu
     3 cl kokosového krému (zahuštěného kokosového mléka)
     9 cl ananasového džusu
     soda

Postup:
Nalijte všechny suroviny do šejkru s drceným ledem. Protřepej do úplného smísení. Přelijte do vychlazené vysoké sklenice nebo poháru a pokud třeba doplňte sodou. Ozdobte klínkem ananasu, koktejlovou třešní a podávejte s brčkem.

Více o koktejlu Piňa Colada se dočtete zde – Světové koktejly – Piňa Colada – ALKOHOL DRINK

Mojito

Mojito je jeden z nejstarších koktejlů s nejasným původem. Podle některých pramenů lze jeho kořeny vystopovat až do dob Francise Drakea, kdy jeden z jeho důstojníků prý pil nápoj připravený ze silného alkoholu aquardiente, cukru a máty pojmenovaný po své ohnivé chuti nebo slavném kapitánovi El Draque.

Po nahrazení aquardiente rumem se pak z El Draque stalo Mojito. Střízlivější názory tvrdí, že tento koktejl vznikl na Kubě někdy koncem 19. století.

Recept:
     4 cl bílého rumu
     3 cl čerstvé limetkové nebo citrónové šťávy 
     několik lístků máty
     2 čaj. lžičky cukru 
     soda

Sklo: highball nebo tumbler

Postup:
Rozmačkejte mátu s cukrem a šťávou. Přidejte ledovou tříšť, rum a doplňte sodou. Ozdobte větvičkou máty a plátkem citrónu (limetky), podávejte s brčkem.

Více o koktejlu Mojito se dočtete zde – Světové koktejly – Mojito – ALKOHOL DRINK.

Všechny díly