Nejznámější koktejly z rumu

Pokud se bavíme o koktejlech z rumu, tak zapomeňte na tuzemák.

Ten se hodí snad jen na přípravu českého koktejlu Rum s kolou, alias Kuba z Libně, kdy se smíchal s Kofolou a přidal citron a led (pokud byl k dispozici). koktejl to ovšem není vůbec špatný, ale zaměříme se trochu na něco jiného.

V tomto článku se zaměříme na světové koktejly z rumu.

Rum je neodmyslitelně spojen s Karibikem, vůní dálek, teplým podnebím a popíjením v nějaké haciendě. Sklenka rumu je provoněna slaným větrem, který ovívá terasu haciendy, jemně provívá větvovím palem, zatímco se slunko na obzoru noří do vln Karibského moře a jeho poslední paprsky se zrcadlí ve sklence osvěžujícího nápoje. Tak v té zmiňované sklence je nápoj namíchaný z některého z lahodných karibských rumů.

Historie karibských rumů v ČSSR

Ještě v dobách ČSSR, před Sametovou revolucí, tedy v minulém století byly doby, kdy za morální, vojenskou a hospodářskou pomoc socialistických států se jim lidová republika Kuba revanšovala (spíše odvděčovala) exportem drahokamů ze svých „korunovačních klenotů“. Celé věky si imperialističtí usurpátoři (turisté) pochutnávali na Kubě na tamějších doutnících, rumu a mulatkách. Paradoxem doby a místa bylo, že na Kubě byl rum mnohem levnější než imperialistická Coca-Cola a tak pokud jste si objednali koktejl, barman obvykle šetřil právě tou Colou a zpravidla jí bylo v koktejlu pouze stopové množství. Revoluce vše změnila a přesměrovala tok požitků i do naší republiky, kde si náhle dělník, rolník i pracující inteligent mohl k popovické desítce zapálit své Havana a dovnitř „zazdít“ panáka rumu Havana club. Jen ty mulatky se tu nějak neobjevily, místo nich sem, za odměnu, dorazili veteráni z bojů ve Vietnamu , Kambodži a Angoly, mladí profesionální revolucionáři na zaslouženém odpočinku.

V prodejnách byl k mání rum bílý (stříbrný), zlatý (pětiletý) i špičkový sedmiletý. Cena lahve sedmiletého rumu Havana club byla za Husákovy hrůzovlády stanovena na celých 90,- Kč (nesměnitelných), což byl sice téměř trojnásobek ceny rumu tuzemského, ale také méně než třetina ceny nevalné západní brandy nebo whisky zakoupené v Tuzexu.

Dnes není problém si u nás zakoupit láhev kvalitního karibského rumu dle vlastního výběru. Zájemci si také mohou zakoupit členství v našem Exclusivo klubu a rum jim budeme po celý rok zasílat.    

Hurricane

Tento sladký tropický koktejl byl vynalezen Patem O’Brienem v jeho baru v New Orleansu během druhé světové války a v New Orleansu je velice populární do dnešní doby. Své jméno získal po typických sklenicích ve tvaru hurikánové lampy.

Recept:
     1 díl bílého rumu
     1 díl tmavého rumu
     2 díly džusu z mučenkového ovoce (maracuja, passion fruit)
     trocha pomerančového džusu nebo limetkové šťávy

Postup:
     Nalijte všechny suroviny do šejkru s ledem. Dobře protřepejte a nalijte do vysoké sklenice. Ozdobte třešničkou a plátkem pomeranče/ limetky (podle použitého džusu). Podávejte s brčkem.

Planter’s Punch (Plantážníkův punč)

Tento název se často používá jako všeobecné označení punčů, v nichž je základní složkou rum, ale podle IBA existuje i jednoznačné složení.

Recept (IBA):
     6 cl tmavého rumu
     3 cl čerstvé citrónové šťávy
     1cl grenadiny
     soda

Sklo: highball

Postup:
Nalijte všechny suroviny kromě tmavého rumu do šejkru s ledem. Dobře protřepte a nalijte do sklenice, pokud je třeba, doplňte sodou. Ozdobte citrónovým nebo pomerančovým plátkem.

Mai – Tai

Koktejl Mai-Tai vymyslel Victor Bergeron (více známý jako Trader Vic), majitel řetězce restaurací v polynéském stylu, když jeho kalifornskou restauraci navštívila v r. 1944 skupina přátel z Tahiti. Jeden z nich po ochutnání vykřikl „Maita’i roa!“ („Velmi dobré!“) a podle toho získal nový nápoj své jméno.

Recept:
     3 cl bílého rumu
     3 cl tmavého rumu
     1,5 cl pomerančového Curacao
     1,5 cl mandlového sirupu Orgeat
     1 cl čerstvé limetkové šťávy

Sklo: tumbler/highball

Postup:
Dejte všechny suroviny kromě tmavého rumu do šejkru s ledem. Dobře protřepte a nalijte do tumbleru. Navrch nalijte tmavý rum, ozdobte klínkem ananasu, mátovými lístky a limetkovou kůrou. Podávejte s brčkem.

Piňa Colada

První písemná zmínka o nápoji Piňa Colada pochází z cestovatelského časopisu Travel z prosince 1922, popisující nápoj z rumu a ananasové šťávy. Současné složení doplněné o kokosové mléko se ustálilo v 50.letech. Piňa Colada je oficiální národní nápoj v Puerto Rico.

Recept:
     3 cl bílého rumu
     3 cl kokosového krému (zahuštěného kokosového mléka)
     9 cl ananasového džusu
     soda

Postup:
Nalijte všechny suroviny do šejkru s drceným ledem. Protřepej do úplného smísení. Přelijte do vychlazené vysoké sklenice nebo poháru a pokud třeba doplňte sodou. Ozdobte klínkem ananasu, koktejlovou třešní a podávejte s brčkem.

Mojito

Mojito je jeden z nejstarších koktejlů s nejasným původem. Podle některých pramenů lze jeho kořeny vystopovat až do dob Francise Drakea, kdy jeden z jeho důstojníků prý pil nápoj připravený ze silného alkoholu aquardiente, cukru a máty pojmenovaný po své ohnivé chuti nebo slavném kapitánovi El Draque. Po nahrazení aquardiente rumem se pak z El Draque stalo Mojito. Střízlivější názory tvrdí, že tento koktejl vznikl na Kubě někdy koncem 19. století.

Recept:
     4 cl bílého rumu
     3 cl čerstvé limetkové nebo citrónové šťávy 
     několik lístků máty
     2 čaj. lžičky cukru 
     soda

Sklo: highball nebo tumbler

Postup:
Rozmačkejte mátu s cukrem a šťávou. Přidejte ledovou tříšť, rum a doplňte sodou. Ozdobte větvičkou máty a plátkem citrónu (limetky), podávejte s brčkem.

Daiquiri

Pod jménem Daiquiri se skrývá skupina koktejlů na bázi rumu a limetkové šťávy. Původní recept zahrnoval vysokou sklenici plnou ledu s lžičkou cukru, šťávou z cca dvou limetek doplněnou rumem a byl vynalezen r. 1905 americkými důlními inženýry pracujícími na dole Daiquiri na Kubě. V současné době není led součástí základní verze nápoje, ale používá se pouze na chlazení v šejkru. na druhou stranu se s drcenou ledovou tříští připravuje skupina nápojů zvaných Frozen Daiquiri, které mohou mít různé příchutě.

Milovníkem daiquiri byl např. spisovatel Ernest Hemingway, po kterém je pojmenovaná verze Papa Hemingway Daiquiri, která se připravuje bez cukru (sirupu), zato s dvojnásobnou dávkou rumu.

Základní recept:
4,5 cl bílého rumu
2 cl čerstvé limetkové nebo citrónové šťávy
0,5 cl cukrového sirupu

Sklo: koktejlka

Postup:
Nalijte všechny suroviny do šejkru s kostkami ledu. Dobře protřepej. Podávej ve vychlazené koktejlové sklence. 

Cuba Libre

Nápoj Cuba Libre (Svobodná Kuba) vznikl během španělsko-americké války (kolem roku 1900) v Havaně a byl pojmenován podle přípitku vojáků bojujících za osvobození Kuby ze španělské nadvlády. Po nástupu komunistického režimu na Kubě se v USA rozšířil prozaičtější název „Rum and Coke“, neboli rum s kolou. V původním nápoji byl s největší pravděpodobností použit rum Bacardi. Avšak od změny režimu se rumy Bacardi vyrábějí mimo Kubu a v původním lihovaru Bacardi se nyní vyrábí rum Havana Club. Vzhledem k těmto okolnostem spolu tyto dvě značky v současnosti soupeří, která z nich má být použita pro dosažení originální chuti koktejlu

Recept:
     5cl rumu
     10cl Coca Coly
     kapka limetkové šťávy

Sklo: highball

Postup:
Smíchejte uvedené suroviny a nalijte do sklenky naplněné ledem. Ozdobte dílkem limetky. 
Jiné verze tohoto receptu doporučují smíchat rum a kolu v poměru 1:3 (3cl rumu a 9cl koly) a přesné množství limetkové/citrónové šťávy (0,5cl).

Receptury a postup přípravy nejen těchto, ale i dalších českých i světových koktejlů najdete na tomto webu.