Alkohol a jízda na kole

Každý, kdo jezdí na kole na výlety to asi zná, je horko, jste zpocení a máte žízeň. Nechce se vám pít sladké limonády, máte chuť na pivo. Co se může stát, na silnici nejezdíte, jen na cyklostezce a jedna nebo dvě desítky, to nic není a v nejhorším případě z kola spadnete a ublížíte jen sámi sobě.

Jiní zase používají kolo jako dopravní prostředek pro jízdu večer do hospody. Autem kvůli alkoholu a riziku odebrání řidičského průkazu nemohou a pěšky je to daleko. Domů to pak na kole mají jen pár minut a jsou tak zvyklí jezdit roky.

Platná právní úprava

Pivo na kole si dá mnoho lidí. A i když poslanci už dlouhou dobu debatují o tom, jestli nějaké množství alkoholu na kole nepovolit, stále platí nulová tolerance. Pokud tedy na kole pijete, porušujete tím zákon. A pokud budete přistiženi, policisté vám mohou dát pokutu.

Výluky z pojištění

Kromě pokuty od policie riskujete i to, že vám případné škody, které způsobíte, pojišťovna nezaplatí. „To se týká pojištění odpovědnosti, které se právě na škody způsobené jízdou na kole, koloběžce nebo třeba na lyžích vztahují.

V pojistných podmínkách bývá uvedeno, že pojišťovna neplatí škody, které vzniknou trestným činem, přestupkem nebo právě pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek,

Pozor i na jízdu po chodníku

Zákon nemusíte porušovat jen jízdou pod vlivem. Pokud se na kole nebo třeba na elektrokoloběžce proplétáte mezi lidmi po chodníku a někoho zraníte, z pojištění opět nic nedostanete. Jízda po chodníku je obecně zakázaná. Výjimkou jsou úseky, kde to značky povolují,

Škody mohou jít do milionů

Podobné je to i v případech, kdy jedete na červenou nebo jinak porušujete pravidla silničního provozu. „Pokud ale vše dodržujete, pojištění odpovědnosti za vás v případě, že někoho nechtěně zraníte, zaplatí i velmi vysoké škody. Záleží na tom, jak máte nastavený limit. Pamatujte na to, že když někoho zraníte, může po vás chtít zaplatit náklady na léčbu nebo bolestné. Částky se tak mohou vyšplhat do milionů korun, Zejména u starších osob mohou být takové úrazy fatální.

Pokuty

Namátková kontrola od policistů samozřejmě znamená i dechovou zkoušku, která odhalí případného hříšníka. Odmítnout tuto zkoušku se rovněž nevyplatí, to totiž stojí 15 tisíc korun.

Pokud se zjistí pochybení a cyklista nadýchá do jednoho promile, pak může očekávat pokutu do 20 tisíc korun, v případě vyšší hodnoty promile alkoholu je sankce až do 50 tisíc korun. Žádné body se cyklistům nepřičítají.

Samozřejmě budou existovat i takoví, kteří využijí malé skulinky v zákoně. Ta totiž říká, že pokud člověk kolo pouze vede, jedná se o chodce a tedy ten nemůže být pokutován. Vše tak záleží na dokazování policistů a svědomí cyklistů. Nicméně legislativa hovoří jasně, tedy především paragrafy zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Jde především o to, že každý cyklista je zároveň účastníkem silničního provozu a tím mu vznikají určité povinnosti, jako například nepít alkohol.

Jak je to se řidičským průkazem

Podle Besipu způsobí 30 % všech nehod cyklistů ti, kteří jeli pod vlivem alkoholu. A to i přes to, že opilému cyklistovi hrozí při kontrole desetitisícové pokuty. Pokud opilý za řídítky způsobí nehodu se zraněním dalšího účastníka, může skončit i ve vězení. Řada debat na sociálních sítích, která se týká tohoto tématu, se pak často točí kolem postihů opilých cyklistů, kteří jsou zároveň držiteli řidičáků. O ten v případě kontroly nebo nehody opravdu nepřijde.

Jako řidič nesmí cyklista během jízdy a před ní požívat alkohol a jiné návykové látky. Pokud toto nedodrží, dopouští se přestupku, ovšem oproti řidičům motorových vozidel nemůže za alkohol za řídítky přijít o řidičák nebo dostat trestné body. 

V případě, že cyklista nadýchá více než jedno promile nebo pod vlivem alkoholu způsobí nehodu se zraněním či úmrtím, může se dostat až na tři roky do vězení. Ovšem jen v případě nadýchání vyšší hodnoty jde o krajní řešení. Častěji se k němu přistupuje právě v případě způsobených nehod.

Slavnosti Sněženek – ventilky