Aperitiv versus digestiv 1/2 – Aperitiv

V této sérii článků týkajících se stolování vám ukážeme základní funkce těchto nápojů, tedy k čemu slouží, jaká je jejich společenská funkce a také praktické příklady vhodných aperitivů a digestivů.

O aperitivu

Aperitiv neodmyslitelně patří ke každé větší oslavě či hostině.

Lze ho považovat za začátek celé akce. Oznamuje se jím, že společná zábava může začíná.

Podávání aperitivu je italskou tradicí, kterou znali už ve starověkém Římě. Právě oni zjistili, že servírování toho správného nápoje může povzbudit chuť k jídlu a připravit náš žaludek na to, co se chystá.

Už tehdy však věděli, že v této fázi hostiny se to nesmí s alkoholem přehánět, nejde o opití na lačný žaludek, ale chuťový zážitek.

Aperitiv by se proto měl ideálně podávat asi 15 minut před předkrmem.

Společenská funkce aperitivu

Aperitiv není omezen jen na večerní akce, naopak – bývá součástí slavnostních obědů.

Při stolování plní aperitiv také funkci welcome drinku.

Funkcí úvodního přípitku je ale také uvolnění atmosféry. Ta může být zpočátku často rozpačitá, jelikož se všichni hosté neznají, a malé množství alkoholu jim umožní odhodit ostych při seznamování.

V neposlední řadě pak dává úvodní drink hostiteli čas na přípravu předkrmu, a to s vědomím, že hosté již směle konverzují.

Co je to aperitiv

Slovo pochází z francouzského jazyka. Apéritif znamená “otvírající”. Z toho vyplývá, že se jedná o začátek. Konkrétně začátek skvělé večeře, oslavy či jiné společenské události.

Aperitiv se podává zpravidla před prvním chodem. Navnadí vaše chuťové buňky a povzbudí žaludek. Zejména má však tělo a žaludek připravit na přísun jídla.

Sekundárně také rozproudí atmosféru u stolu. Navíc při vychutnávání svěžího nápoje si zkrátíte čekání na první chod.

Aperitiv dostanete cca 15-20 minut před jídlem. Hostitel tak snadno zjistí, zda dorazili všichni jeho hosté a kolik má podávat porcí předkrmu. 

Aperitiv by měl být spíše lehčí. Obecně se doporučuje servírovat v objemu asi 1dl. V tomto množství alkohol povzbudí chuťové pohárky, ale zároveň neutlumí organismus před menu sestávajícího se z několika chodů.

Jaký volit alkohol pro aperitiv

Ne každý alkoholický nápoj se však jako aperitiv hodí.

Zkazit si dojem z následné večeře je jednodušší, než by se mohlo zdát – pít nalačno silný alkohol není vůbec rozumné a ani vhodné.

Při výběru vhodného aperitivu je doporučeno sáhnout po nápoji s nižším obsahem alkoholu. Nechceme totiž aby ovlivnil chutě následujících chodů.

Měl by se podávat v malém množství (cca 1dl) a neměl by být příliš sladký. V teplejším období je výborné zvolit lehčí a méně alkoholický nápoj, v chladnějším může být aperitiv i výraznější.

Vhodné je proto pro začátek zvolit nápoj s nižším obsahem alkoholu – např. víno.

Jednoznačně nejlepší aperitivy jsou právě ty italské. Jejich značky jsou přímo celosvětově proslulé.

Například Cinzano vyrábí jedny z nejprodávanějších vermutů již po staletí. Jedním z největších trendů posledních let je také Aperol, podávaný nejčastěji v podobě míchaného drinku s proseccem. Mezi oblíbence patří také Campari nebo Martini. 

Vyhněte smetanovým likérům jako vaječný likér, eggnog či Carolans nebo Baileys, obecně pak čemukoli, co vytváří na jazyku jemný povlak. Tento povlak pak po zbytek večera ovlivňuje zážitek z pokrmů.

Zlatým pravidlem je, že aperitiv by měl být nápoj lehký, svěží a vychlazený.

Příklady vhodných aperitivů

Šampaňské

To je král všech aperitivů a jasná volba pro ty nejdůležitější oslavy.

Ostatní šumivá vína

  • Cava
  • Prosecco
  • Sekty

Bublinky pro začátek, ty nikdy nezklamou.

Vermuty

  • Cinzano
  • Martini

Osvědčenou klasikou mezi aperitivy jsou vermuty jako Cinzano či Martini, ale volit můžete i jakoukoliv jinou oblíbenou značku.

Kořeněné bittery

  • Aperol
  • Campari
  • Becherovka

Další možností, která roste na popularitě, jsou kořeněné bittery, tedy Aperol či Campari. Se svou hořkosladkou chutí a obsahem alkoholu do 20% představují tyto nápoje ideální přípravu chuťových pohárků na nadcházející zážitek. Ovšem ani silnější česká Becherovka nemusí být na škodu.

Koktejly

  • Aperol spritz
  • Campari spritz
  • Hugo spritz
  • Martini

Vhodné jsou zejména lehčí koktejly míchané z bitterů a šumivých vín.

Nealkoholické aperitivy

  • Crodino

Mezi nealkoholické aperitivy lze také řadit veškeré lehčí virgin koktejly (tedy bez sladkých sirupů a smetany).

Všechny díly