Aperitiv versus digestiv 2/2 – Digestiv

Poté, co jste se v prvním díle tohoto článku měli možnost seznámit s aperitivem, jeho společenskou funkcí i vhodnými praktickými příklady jaký aperitiv zvolit, se budeme ve druhé dílu věnovat digestivu.

O digestivu

Na rozdíl od lehčího aperitivu na začátek je digestiv nápoj, který po jídle pomáhá trávení, a může to být nápoj s mnohem vyšším obsahem alkoholu. Důvodem je to, že ho nikdo nepije na lačno.

Aperitiv i digestiva mají každý svojí vlastní funkci při stolování, ovšem u slavnostních akcí a tabulí se jedná o nerozlučnou dvojici, která odlišuje slavnostní stolování od běžného oběda či večeře a pomáhá povznést gastronomický i společenský zážitek celé akce a úroveň gastronomie vůbec.

Společenská funkce digestivu

Pokud hovoříme o aperitivu jako o nápoji, kterým celé slavnostní stolování začíná, digestiv má funkci přesně opačnou. Pokud již tedy máte za sebou slavnostní oběd či večeři, vychutnali jste si káva a dezert, přichází čas digestivu.

Jeho společenská funkce spočívá v tom, že po slavnostním stolování se obvykle utvoří různé skupiny osob, které spolu nadále konverzují a digestiv je přesně tím nápojem, který se hodí k pomalému upíjení u této konverzace a nezřídka bývá spojen i s kouřením, stylový je zejména doutník.

Nikdy však není špatný nápad užít si výběrový tvrdý alkohol s kvalitním doutníkem či kouskem kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa.

Co je digestiv?

Na rozdíl od aperitivu se jako digestiv volí nápoj s vyšším procentem alkoholu. Digestiv se podává po jídle, nebo při úplně posledním chodu. Je to závěr dokonalého zážitku. Z francouzštiny by se dal přeložit jako „zažívací“. Ne nadarmo se používá pojem “na slehnutí”.

Digestivy totiž podporují trávení. Je to jedinečný okamžik, kdy společnost dojídá poslední chod a vychutnává si poslední sousta. Těsně před tím, než začne společenská diskuze o rozličných tématech. 

Digestiv se podává na závěr. Neměl by k němu být přímo určený žádný pokrm. Při správném výběru by měl představovat dokonalý závěr všech chutí sám o sobě.

Jaký alkohol volit pro digestiv

Noblesní klasikou jsou kvalitní značky koňaku či brandy. Kvalitní česká pálenka rozhodně neurazí. Oblíbený je také Armaňak nebo bylinné likéry. Často se podává whisky, gin nebo rum.

Nešlápnete vedle ani s vermutem, ne však tím stejným který se v menu již objevil na začátku jako aperitiv. 

Jako skvělý závěr může být i sklenička šampaňského. v našich končinách to sice nebývá zvykem, ovšem v zemi jeho původu – tedy ve francii s ním běžně uzavírají slavnostní hostinu.

Silnější destiláty, u nichž bohatě stačí objem jednoho panáku, podáváme ve skleničce typu likérka, tedy elegantní sklenici na stopce. Nehodí se naopak tzv. whiskovka či rovnou klasický panák. Tento typ servírování najde své uplatnění u většiny typů digestivů.

Nic nezkazí ani portské víno či sherry. Kdo chce začít večer zakončit sladkým, případně preferuje nižší obsah alkoholu, pro toho je to jasná volba.

Příklady vhodných digestivů

Koňak

Koňak je nekorunovaným králem všech digestivů (podobně jako je tomu se šampaňským mezi aperitivy) a patří zejména k těm nejvýznamnějším společenským akcím.

Ostatní brandy

  • Armaňak
  • Calvados
  • Metaxa
  • Slivovice

Mezi ostatní brandy řadíme veškeré ovocné destiláty.

Fortifikovaná vína

  • Portské
  • Sherry
  • Madeira

Tohle je výborná volba především pro ty, co preferují sladší nápoje s nižším obsahem alkoholu.

Silnější destiláty

  • Whisky
  • Bourbon
  • Rum

Kdo preferuje tytu nápoje a má svojí oblíbenou značku, pro toho je to jasná volba, s ledem i bez, čisté, s vodou či sodou.

Koktejly

Koktejly na bázi whisky, koňaku či rumu, co každému chutná.

Žaludeční likéry

  • Fernet
  • Jagermaister
  • Underberg

Žaludeční likéry jsou přímo určené pro konzumaci po jídle, pro lepší zažívání.

Všechny díly