Cachaca a Caipirinha

Dnes se podíváme do Brazílie – brazilskému národnímu nápoji cachaca se často přezdívá brazilský rum. To je ovšem velké zjednodušení, neboť tento třtinový destilát má odlišný a specifický způsob výroby. Dnes se tedy podíváme na to, v čem se cachaca liší od rumu a jak se vyrábí.

A pokud hovoříme o cachace, tak se a ani nejde nezmínit o koktejlu jménem Caipirinha, který je nejslavnějším a také nejprodávanějším brazilským koktejlem a připravuje se právě z výše uvedené cachacy.

Výroba cachacy

Cachaça v České republice není příliš oblíbená a já sám jsem jí poprvé ochutnal až právě v Brazílii. U nás zatím patří spíše do kategorie pro znalce a teprve si získává oblibu. Většina si ji pak spojuje s nejslavnějším koktejlem s cachacou – Caipirinhou, která si již postupně nahází cestu do českých barů.

K výrobě tohoto destilátu se používá samotná šťáva z cukrové třtiny. Cukrová třtina se nejprve lisuje, šťáva se nechává kvasit a nakonec prochází destilací a ředěním. Nejkvalitnější cachaça pak dozrává v sudech. Proces výroby cachacy je tedy v zásadě stejný, jako u tzv. zemědělských rumů (rhum agricole) z Francouzských Antil, Haiti, Dominiky a Svaté Lucie. 

Cachaca versus rum

Zásadní rozdíl mezi výrobou obou těchto destilátů probíhá ve fázi destilace. Při výrobě cachacy se tradičně používají pot-still zařízení (výsledkem je takzvaná cachaca artesanal), zatímco většina zemědělských rumů vzniká v destilačních kolonách.

Existuje ale i cachaca vyráběná ve velkých objemech v destilačních kolonách, označovaná jako cachaça industrial. Na rozdíl od rumu má cachaca také zpravidla nižší obsah alkoholu, jen 40 %.

Cachaca v Brazílii

Cachaca, které Brazilci přezdívají pinga, caninha nebo aguardente, se vyrábí pravděpodobně již od roku 1532, ale na tomto datu se všichni historici se neshodují. Masově ji konzumovalo hlavně chudé venkovské obyvatelstvo. Městským barům a salonům se vyhýbala, proto se nikdo ani nesnažil vyrábět vyzrálejší a kvalitnější destilát, protože by za něj nikdo nezaplatil.

Změna nastala až po druhé světové válce, kdy došlo k rostoucí oblibě Caipirinhy, která dnes patří k domovině samby tak nerozlučně jako rumový koktejl Mojito ke Kubě a objednat si jí můžete nejen prakticky v každém baru, ale i na plážích.

V současné době  se v Brazílii ročně vyprodukuje přibližně 1,3 miliardy litrů cachacy, přičemž neoficiální produkce údajně zahrnuje dalších 1,7 miliardy litrů (celkem tedy úctyhodné 3 miliardy litrů).  Podle posledních údajů existuje v Brazílii 4124 registrovaných značek cachaca a přibližně 30 000 akreditovaných výrobců.

Brazílie má na rozdíl od některých karibských zemí poměrně jasná pravidla, která pomáhají v orientaci. Cachaca je zákonem chráněné označení původu a smějí ho používat pouze destiláty které:

  • jsou vyrobené ze šťávy z cukrové třtiny, 
  • obsahují přidaný cukr maximálně 6 g na litr (většina výrobců však cukr nepřidává), 
  • mají obsah alkoholu je mezi 38 % objemovými a 48% obj., 
  • nepoužívají ke staření žádné dřevní štěpky a podobné procesy.

Cachaça se také rozděluje podle stáří: 

  • Envelhecida: minimálně 50 % baleného destilátu zrálo po dobu nejméně 1 roku,
  • Premium: 100 % destilátu zrálo po dobu nejméně jednoho roku,
  • Extra Premium: destilát strávil v sudech nejméně 3 roky. 

Destiláty z cukrové třtiny, které tato kritéria nesplňují, musí být označovány jako aguardente de cana.

Recept na koktejl Caipirinha

Svěží drink s cachaca stojí za rostoucí oblibou tohoto destilátu ve světě. Složením se vlastně příliš neliší od Mojita, je jen výrazně kratší, protože v receptuře schází soda. A pak je tu samozřejmě specifická chuťcachacy, která odlišuje Caipirinhu od populárního drinku s rumem.

Ingredience na koktejl Caipirinha

  • 50 ml destilátu cachacy
  • 4 až 6 osminek limetky
  • 2 lžičky třtinového cukru
  • Drcený led – ledovou tříšť

Postup přípravy koktejlu Caipirinha

Polovinu limetky nakrájíme na 4 dílky a vložíme do sklenice na whisky – old-fashioned glass. Přidáme třtinový cukr. Muddlerem limetky spolu s cukrem mačkáme tak, aby se chuti spojily. Poté přidáme led, zalijeme cachacou a dobře promícháme.

Caipirinha znamená v brazilské portugalštině malá venkovanka. Pokud nemáte cachacu, můžete ji v receptuře koktejlu nahradit vodkou a vyrobit si tak koktejl, který se nazývá Caipiroska nebo Caipivodka

Historie koktejlu Caipirinha

Stejně jako u většiny populárních alkoholických nápojů, ani u brazilského koktejlu Caipirinha nevíme s jistotou, kdo ho namíchal jako první. Jedním z předchůdců Caipirinhy mohl být nápoj, který se počátcích 20. století se připravoval v Portugalsku nemocným se španělskou chřipkou, s citronem, česnekem a medem. I dnes Portugalci cachacu často popíjejí při nachlazení. Česnek ani med v dnešní podobě koktejlu Caipirinha ale už nenajdeme. 

Caipirinha s limetkou, cachacou a cukrem neobsahuje žádnou nealkoholickou složku v podobě sody nebo limonády. Je proto jedním z nejsilnějších brazilských drinků. Při konzumaci je pak vhodné počkat, až se led alespoň částečně rozpustí a koktejl naředí. Teprve poté si nejlépe vychutnáte tento legendární brazilský koktejl.