Exclusivo klub – Whisky na září 2022

Bruichladdich je palírna založena v roce 1881, která má za sebou dlouhou historii, ale na konvence si příliš nepotrpí. Kromě úcty ke krajině, místním lidem a whisky. Právě ta je totiž otiskem obojího. Bruichladdich používá při výrobě pečlivě vybrané lokální suroviny a maximálně ctí terroir. Jejich whisky je důkazem, že Islay whisky nemusí být nakouřená. Tohle je Bruichladdich Islay.

Nyní i členové našeho Exclusivo klubu mají příležitost ochutnat tuto výjimečnou whisky.

V tomto příspěvku se omezíme jen na chuť jednotlivých druhů zasílaných whisky a palírnu si představíme v samostatném článku zde: Bruichladdich – Skotská whisky z Islay – ALKOHOL DRINK

Bruichladdich The Classic Laddie, 0,7 l, 50% alc.

 • Barva – Sluneční světlo 
 • Aroma – Čisté, svěží s živým dubem i obilím v dokonalé harmonii, cukr a náznakem máty, tóny čerstvě řezaných divokých květin, pryskyřník, sedmikráska, tužebník, myrta, prvosenka a třešňový květ, karamelizované ovoce, citronové kapky, med a mandarinka
 • Chuť – Rafinovaná a osvěžující, sladký dub a ječmen, zralé zelené ovoce, hnědý cukr a slad
 • Zrání – Sada sudů vybraných pro každou várku The Classic Laddie byla naplněna lihem, který byl destilován ze 100% skotského pěstovaného ječmene.

Skvělá ovocná rafinovaná whisky.

Bruichladdich Islay Barley 2007 Rockside Farm, 0,7 l, 50% alc.

 • Barva – Zlaté seno, teplý med
 • Aroma – Ohromí svěžestí lihoviny, zpočátku se rozvíjí med a citronová kůra ze sudu a soli inkrustovaného ječmene, pak si vychutnáte tóny flóry a fauny divoce rostoucí na rašeliništích a pobřeží ostrova Islay, následované měkkým ovocem z destilace, sladkostí ječmene sušeného na slunci, krémovými tóny karamelizovaného dřevěného cukru, které poskytuje 100 let starý americký dub.
 • Chuť – Velmi komplexní a bohatá skotská whisky s výraznými stopy citrusů, medu, nádechem vanilky a ananasu. V pozadí se otevírají květinové plody a proniká šťavnaté ovoce s lehkým kouřem. Sladová chuť s tropickým ovocem otevírá stopy melounu, vanilkové zmrzliny a hroznů. Příjemný, středně dlouhý závěr s lehce ostrým a nasládlým zakončením.
 • Destilace – Whisky destilovaná z organického ječmene Mid Coul, skvěle odráží složité chutě přírodní krajiny. Bez použití studené filtrace a umělého dobarvování. Ječmen nebyl tzv. „nakuřován“ rašelinou.
 • Zrání – Elegance, bohatství a jednoznačná DNA Bruichladdich. Hloubka chuti pochází ze sladu a jeho transformace prostřednictvím alchymie destilace. Whisky od destilace roku 2007 zrála po celou dobu v opětovně použitých sudech z amerického dubu na ostrově Islay.

Jedinečná citrusová svěžest ječmene pěstovaného ve slané půdě.

Octomore 11.1, 0,7 l, 59,4% alc.

 • Barva – Bledé zlato
 • Aroma – Po vanilce, karamelu na jemném pozadí kouře spolu s kandovaným jablkem, angreštem a marcipánem
 • Chuť – Jemná, ale výrazná, hřejivá po pepři, se sladkými ječmennými tóny a náznakem suché zeminy a gumy. přidává se sladkost opáleného dubového dřeva a ananasu, aby v závěru ustoupily karamelkám a mocné rašelinné kouřovitosti se závanem mořského vánku
 • Destilace – Octomore 11.1 ze 100% skotského pěstovaného ječmene Concerto, sklizeného v roce 2013 a destilovaného v roce 2014
 • Zrání – 11.1 je nakouřená na poctivých 139,6 PPM a zrála 5 let v sudech po ikonických amerických whiskey.

Začalo to jako čistě teoretická noční úvaha pánů z palírny Bruichladdich. Jak by asi chutnal ten úplně nejkouřovitější ječmen, jaký je v lidských silách možné vydestilovat a vypít? Zrodila se Octomore, legendární skotská single-malt bez konkurence. Je poctou staré domácí palírně, obsahem fenolu vysoko nad Port Charlotte. Odkazuje na počátky 19. století, kdy byla legální destilace whisky ještě extravagantní záležitostí.

Pepřem zahřeje, gumou vysuší, ananasem pohladí a kouřem to uzavře.

Závěr

Náš klub pokračuje další měsíc a i nadále budeme pro vás vyhledávat destiláty rozmanitých chutí z celého světa, ať už budete mít zájem o rumy, whisky, nebo o překvapení, kdy druh destilátu necháte vybrat nás.

Přejeme neobyčejné chuťové zážitky.

Objednávka členství