Inhalace alkoholu – Vaportini

Inhalace alkoholu je způsob podávání alkoholu přímo do dýchacího systému pomocí odpařovacího nebo nebulizačního zařízení (inhalátoru). Používá se hlavně pro rekreační použití, kdy se také označuje jako kouření alkoholu.

V minulých článcích o netradičních způsobech podávání alkoholu jsme se zaměřili na přijímání alkoholu přes anální otvor a vagínu a také nalévání vodky do očí.

Více se dočtete zde:

V tomto článku se tedy posuneme dále a blíže se podíváme na jeho inhalaci a tzv. kouření, tedy vdechování alkoholických par.

Inhalace alkoholu

Pro inhalaci alkoholu je nutné jej nejprve převést z kapalného do plynného skupenství (páry) nebo aerosolu (mlhy). Pro rekreační použití byla vynalezena celá řada metod. Alkohol lze odpařit přelitím přes suchý led v úzké nádobě a inhalací brčkem. 

Další metodou je nalít alkohol do zazátkované láhve s dýmkou a poté pomocí pumpičky na kolo vyrobit sprej . Alkohol lze odpařit pomocí jednoduché nádoby a ohřívače s otevřeným plamenem. Jako aplikační prostředky byly rovněž uváděny zdravotnické prostředky, jako jsou astmatické nebulizéry a inhalátory. 

Tato praxe získala popularitu v roce 2004, kdy byl na trh uveden přístroj nazvaný AWOL (Alcohol without liquid), byl používán v nočních klubech, na shromážděních a večírcích a získal pozornost jako zábavná novinka, protože lidé si inhalaci alkoholu užívali ve skupině. 

Proč vlastně inhalovat alkohol?

V první řadě je to novinka a módní záležitost a lidé rádi zkoušejí nové věci. A navíc po tradičním pití alkoholu, tedy ze sklenice, se tloustne a tento tradiční způsob je vedle inhalace vlastně nuda. Kouřením alkoholu se lze naopak rychle opít, i když je to trochu praštěné.

Princip je v zásadě úplně jednoduchý.

Alkohol nalijete do skleněné baňky s malým otvorem. Baňku zahříváte a alkohol se začíná odpařovat. Otvorem prostrčíte brčko (skleněné, nebo kovové) a odpařený alkohol vdechujete. Ideální je se této zábavě věnovat ve skupině a považovat to za jistou formu společenské hry.

Přístroj Vaportini

Přístroj Vaportini nabízejí různé bary po celých USA a lze jej zakoupit na internetu za 30 dolarů. Jeho vynálezkyní je jistá Julia Palmerová. Líčí, že při vymýšlení instrumentu se inspirovala svou návštěvou ve Finsku, kde její přátelé lili vodku na horký kámen a opíjeli se výpary tradičního destilátu. Palmerová představila svůj výtvor jako nový a revoluční způsob pití alkoholu.

Za přístroj však není třeba utrácet výše uvedených 30 dolarů. Stejnou službu vám udělá třeba obyčejná lahev kterou budete zahřívat třeba na vařiči.

Takto inhalovat lze prakticky jakýkoliv alkohol včetně piva či vína. Ale nejúčinnější jsou samozřejmě destiláty. Čím vyšší obsah alkoholu mají, tím snadněji to půjde.

Technicky ještě snadnější je použít suchý led. Ten vhodíte nejlépe do nějaké termolahve, přelijete ho alkoholem a pak už jen čekáte, až začne stoupat pára. A tu už jen vdechujete.

Další možnost je nalít alkohol do hrnce, ohřát a vše přímo z hrnce inhalovat, pokud si zakryjete hlavu například dekou, či jinou textilií, aby vám výpary zbytečně neunikly vniveč.

Účinky a zdravotní problémy

Vdechování alkoholových výparů a aerosolu představuje zdravotní a bezpečnostní rizika. Inhalační přístroje usnadňují podstatně snazší předávkování alkoholem než pití, protože alkohol obchází žaludek a játra, kde se alkohol zčásti odbourává, a jde přímo do krevního oběhu.

A protože uživatel nemá spolehlivý způsob, jak zjistit, kolik alkoholu má již vdechnutý, alkohol nelze z těla odstranit zvracením, které je hlavní ochranou těla před otravou alkoholem. Inhalovaný alkohol může vysušovat nosní průchody a učinit je náchylnějšími k infekci. Existuje také potenciální zvýšené riziko závislosti.

Alkoholové opojení z výparů je silnější a přichází rychle, podobně jako u kokainu nebo marihuany. A také rychleji končí. Nebezpečí vdechování spočívá mimo jiné v tom, že může rychleji dojít k otravě alkoholem. Ten dále napadá sliznice a poškozuje celý dýchací trakt. A to ještě vůbec nejsou známé dlouhodobé důsledky.

Žádná kocovina, žádná nevolnost, prý nemá téměř žádné kalorie, účinek nastupuje i mizí poměrně rychle.

Mýtem také je, že při vdechování alkoholu se do těla nedostávají žádné kalorie. Dostávají, byť v menším měřítku. Experti se domnívají, že inhalace alkoholu si dříve či později vyžádá lidské životy. Nejohroženější skupinou jsou zejména mladé dívky.

Sice vám z alkoholu nebude špatně, ale to je právě vysoce rizikové. Tělo vám nemůže dát signál, že už byste měli přestat. Inhalace alkoholu je tedy poměrně nebezpečná. Bary, které Vaportini servírují, si toho ale jsou dobře vědomi. Alkoholu se tak dává pouze velmi malé množství. I tak se však všichni lékaři shodují, že dlouhodobé užívání může mít výrazně horší následky než pití alkoholu.

Závěr

Pokud se v budoucnu objeví ještě nějaké další, netradiční, metody jak konzumovat alkohol, bude vás o nich na těchto stránkách samozřejmě informovat.

Nechci být skeptický, ale moc možností už mě nenapadá, snad jen šňupat nosem, nebo lít do uší. Možná se ještě nabízí nějaká alkoholová lázeň, kam se lze ponořit a přijímat alkohol pokožkou, případně nitrožilní podávání čistého alkoholu, ať už jednorázové panáky injekcemi, případně infuzí při nějakém větším večírku.

Nechme se tedy překvapit, kdo co vymyslí a s čím v budoucnu přijde.