Jak dlouho vydrží víno po otevření
Toto se opravdu nestává příliš často.
Možná jste si otevřeli láhev vína a skutečně si dali jen sklenku k večeři. Nebo možná používáte víno na vaření, protože i do vaření patří kvalitní víno, které dovede chuť výsledného pokrmu výrazně pozvednout, a potřebujete ho tak skladovat o něco častěji. Proto pro vás dnes máme pár zajímavých tipů, jak víno skladovat.
Jak dlouho vydrží otevřené víno
To je otázka za tisíc bodů, protože není víno jako víno.
A všechno níže uvedené samozřejmě platí pouze v případě správného skladování.
Vína se liší nejen barvou, ale také stářím, obsahem alkoholu a mnohým dalším. A tak zatímco třeba vzduch – tedy oxidace jednomu vínu škodí, jinému prospěje, protože bez oxidace by se správně nerozvinula jeho chuť.
Základní pravidla pro skladování otevřených vín
- Běžné bílé víno příliš dlouho nevydrží. Doporučuje se ho skladovat v lednici, po otevření a nalití sklenice zbytek láhve opět zazátkovat a uschovat v lednici – víno je ohroženo oxidací a čím méně vzduchu se k němu dostane, tím lépe.
- Výborný obal na vína je tzv. Bag in box – jedná se nejčastěji o 5ti litrový pytlík (vak), který je umístěný v kartonové krabici. Tento obal dokáže víno skvěle uchránit před oxidací, protože do obalu se prakticky žádný vzduch nedostane. Po naplnění sklenice se obal jen smrskne a vytvoří se vakuum. Vak tak nenasaje do sebe žádný vzduch, který by negativně ovlivňoval zbylé víno tak, jako je tomu například u láhví. Řešení je to téměř geniální a v tomto obalu se prodávají různé objemy i v supermarketech a vinotékách.
- Červené víno s trvanlivostí po otevření trochu líp. A to zejména díky tomu, že má ve většině případů víc alkoholu. A alkohol je poměrně dobrý konzervant, takové víno lze nechat po nalití sklenice na stole a pokud ho během večera zkonzumujete, udrží si svojí kvalitu až do poslední sklenky.
- Červené víno můžete také (stejně jako bílé) zazátkovat a uchovat v lednici – nic tím nezkazíte.
- Čím výraznější a těžší víno je, tím déle vám v lednici vydrží.
- Samozřejmě tu jsou ještě šumivá a perlivá vína. Ta je nejvhodnější vypít hned, protože bublinky jsou u nich podstatnou součástí. Šumivé víno bez bublin totiž není nic co by vám chutnalo. Pokud ho chcete uchovat, lze to jedině s kvalitním uzávěrem, který bublinky udrží v láhvi. Jmenuje se stopper a používá se třeba v restauracích a barech, ke tato vína prodávají po sklenicích. Přesto se nedoporučuje skladovat tato vína příliš dlouho. Ale neznám nikoho, kdo by otevřené šumivé víno chtěl skladovat déle, než do druhého dne.
- Některým (nejčastěji archivním) vínům oxidace naopak svědčí a je vhodné otevřít je už den před ochutnávkou, ideálně opatrně přelít do dekantéru a nechat dekantovat, tedy provzdušnit, aby mohla plně rozvinout svojí chuť.
- Víno nikdy neskladujte na ležato – dostane se tak k němu více kyslíku (opět jsme u oxidace).
- Pro delší skladování můžete použít vakuovou pumpu na víno, ale pozor, ta z něj společně se vzduchem může odstranit z vína také lahodná aromata.
Jak poznat, že je otevřené víno již vadné
Máte v ledničce víno už delší dobu, zkuste vyhodnotit následující:
- Víno by nemělo mít sediment nebo zakalený vzhled (pokud nejde o tzv. autentické víno). Opět tu mohou být výjimky, ovšem pokud je čisté víno po pár dnech v ledničce zakalené, určitě se ho tato výjimka netýká.
- Dalším náznakem může být octový nebo hnilobný zápach, který vás k popíjení ani příliš nenaláká.
- Kyselá, octová nebo jinak podivná chuť či chuťový vjem jasně říká – pryč s ním.
Víno nemusí nutně splňovat žádný ze znaků a přitom být stejně už vadné. Pokud ho však správně skladujete a v ledničce ho nemáte déle než několik dní, pravděpodobně se není čeho bát.
Závěr
Víno se má vychutnávat, proto je čas od času schování láhve do chladničky tou nejrozumnější volbou.
Pokud dodržíte tyto tipy, už se nemusíte bát, že byste víno museli zbytečně vylívat, takže v případě, že máte dost nebo vás přešla chuť, nemusíte ho pít protože by se jinak zkazilo.
Správně uzavřené a uskladněné víno pár dní vydrží i když již bylo otevřené.