Jak poznat pravou tequilu

Svět je plný padělků. Každý originální produkt přitahuje padělatele, kteří prodávají padělky pod originálními názvy za často nižší cenu. A to platí i o destilátech. Padělatelé poškozují tak nejen originální výrobce, ale také spotřebitele, kteří po ochutnání padělku a jeho nevalné chuti považují originální produkt za předražený hnus.

Tak jako francouzský destilát koňak musí pocházet výhradně z francouzského regionu Cognac a šampaňské pouze z oblasti Champagne ve Francii, tak tequila smí pocházet pouze z Mexika, ovšem ne z celého Mexika – pouze ze šesti povolených mexických států:

  • Jalisco
  • Guanajuato
  • Michoacán
  • Tamaulipas
  • Nayarit

Většina tequily se vyrábí v mexickém státě Jalisco, kde na úpatí vulkánu Tequila najdete městečko Santiago de Tequila. 

Z čeho se vyrábí tequila

Tequila se vyrábí z pouštního sukulentu, agáve modré – latinský název agave tequilana, oficiálně Weberova modrá agáve.

Agáve modrá je doma v mexických státech a dorůstá úctyhodné výšky 2 metrů. Když kvete, dotáhne to až na 5 metrů. Abyste se dostali k srdci agáve, kterému se říká piña, musíte se prodrat pod mohutné dužnaté listy.

Aby se destilátu mohlo říkat tequila, musí obsahovat minimálně 51 % agáve. Asi se ptáte co tvoří ten zbytek – to může být už cokoliv – může se jednat o nějaký zemědělský líh, třeba destilát z kukuřice, nebo cukrové třtiny – v takovém případě si kupujete mix cca 50% tequily a 50% rumu.

Taková tequila sice splní zákonný limit, ale není to nic, co by znalce lákalo k ochutnání. Taková tequila se nazývá mixto tequila a její výhoda je zejména v nižší ceně. Tato tequila je vhodná zejména do koktejlů, kde je natolik ovlivněna ostatními složkami nápoje, cukrem a citrusy, že se její plochý chuťový profil v nápoji ztratí.

Kvalitnější tequily mají na etiketách nápis 100% blue agáve a znamená to, že veškerý destilát v láhvi pochází z agáve. Tato tequila má jako kvalitnější produkt pověst dražšího zboží. Ovšem to je mnohdy jen mýtus. Tato tequila bývá mnohdy levnější než tequila mixto známých značek. Výrobci využívají marketingu a pod známou značkou prodávají i podřadné produkty podstatně dráže. Pokud budete pozorně sledovat etikety, v našich supermarketech 100% blue agáve tequilu seženete už za 249 Kč za 0,7 litru.

Výroba tequily

Zpracování sklizených plodů je fyzicky náročná práce – zralé piñas se v malých dávkách praží v pecích, pak se rozdrtí a šťáva se nechá zkvasit. Během varu a fermentace se škroby mění v cukry a stoupá obsah alkoholu. Šťáva houstne a postupně mění barvu z bílé do hnědavých odstínů. Následuje dvojnásobná, někdy dokonce trojnásobná destilace a zrání, ke kterému se nejčastěji používají sudy po bourbonu či whisky, méně často třeba po sherry či koňaku. 

K historii tequily patří i takzvaný Tahona proces. Plody agáve se drtí pomocí obrovského kola z lávového kamene, které přes ně v minulosti v kruhové jámě vláčeli oslíci nebo muly. Dnes už se těžká práce zpravidla nechává na moderní technice, ale řada malých výrobců pořád spoléhá na tradici.

Druhy tequil

Tequila obecně zraje výrazně kratší dobu, než jsme zvyklí třeba u rumů.

  • Bílá, stříbrná, joven (mladá) nebo blanco (bílá)

Tato tequila zraje velmi krátce – jen 2 měsíce. Většinou v nerezových tancích a pokud má zlatou barvu, je na to použit přidaný karamel.

  • Tequila reposado, tedy odpočatá.

Tato tequila zraje od 2 měsíců do jednoho roku.

  • Tequila añejo – zralá

Zraje od 1 roku do 3 let v dubových sudech.

  • Tequila extra añejo

Tequila zrající déle než tři roky. Toto značení je záležitost posledních let. 

Jak konzumovat tequilu

U nás má tenhle destilát neprávem pověst něčeho, co je na začátku potřeba osolit a na konci zakousnout citrónem – to je ovšem celé špatně. Takto by Mexičan nikdy tequilu nepil. Je to něco podobného, jako kdyby si dával Čech do piva led. Toto je pouze marketingový příběh, který dodává tequile na zajímavosti, jako něčemu zvláštnímu a netradičnímu a tequilu tak pijí neznalí turisté.

Pro Mexičany je ale tequila něco jako otázka národní hrdosti. 

Základní tequily, tedy ty mladé a všechny mixto tequily nejsou příliš vhodné na přímou konzumaci. Takovou tequilu opravdu užijete zejména v koktejlech.

Inspiraci a receptury na takové koktejly najdete na našem webu:

Koktejly z tequily – ALKOHOL DRINK

A jak tedy pít kvalitní tequilu jako pravý Mexičan?

Co se týká běžné konzumace, pije se při pokojové teplotě z panákové sklenky shot glass na několik doušků. Sůl se nepoužívá, ale můžete konzumaci tequily spojit s konzumací slaných oříšků, nebo snacků, protože sůl zabraňuje odvodnění organismu v horkém podnebí.

Limetka se také běžně nepoužívá, ale je vhodné prokládat jednotlivé panáky například vodou s několika kapkami limetky, nebo limetkovou limonádou. Je to opět z praktických důvodů, zabránění odvodnění v horkém podnebí a zmírnění následků konzumace alkoholu.

A že si tequilu nejlépe vychutnáte při návštěvě Mexika asi není ani potřeba dodávat.