Jak se projevuje alergie na alkohol 2/2

Alergie na určitý druh alkoholického nápoje

Ačkoliv se mnozí lidé mylně domnívají, že trpí alergií na alkohol, ve skutečnosti je zde něco jiného, co může být za jejich obtíže zodpovědné. a tak zatímco u některých osob jde o intoleranci alkoholu, u jiných se může projevit alergie pouze na vybrané složky alkoholických nápojů. K potenciálním alergenům se v tomto případě řadí například:

  • pšenice
  • ječmen
  • žito
  • chmel
  • kvasnice
  • hrozny
  • lepek
  • vaječný protein ve víně
  • siřičitany či jiné konzervační látky
  • histamin – vedlejší produkt fermentace nebo vaření piva
  • další přísady alkoholu a různé chemické látky

Kromě etanolu totiž alkoholické nápoje obsahují také komplexní směs látek pocházejících z výše zmíněných surovin, přírodních potravinářských chemikálií (například salicyláty) a látek odvozených ze dřeva nebo konzervačních látek, jako je disiřičitan sodný. Navíc se k odstranění jemných částic někdy využívají čeřidla, jimiž bývají nejčastěji vaječné nebo mořské proteiny.

Největší pravděpodobnost rozvoje zdravotních komplikací údajně souvisí s konzumací červeného vína. Alergickou reakci nicméně mohou vyvolat také další alkoholické nápoje, jako je například pivo nebo whisky, protože oba tyto nápoje obsahují poměrně běžné alergeny, což jsou kvasnice, chmel, ječmen a pšenice. Problematické ovšem mohou být i další druhy vín či jiné destiláty.

Víno obsahuje nejen histamin

Co vše najdeme ve víně:

  • Histamin – vzniká při fermentaci a může způsobit alergickou reakci. Histamin je běžnou složku lidského těla, která ovlivňuje krevní tlak nebo přenáší nervové vzruchy. Někteří lidé ale nemají dostatek příslušného enzymu, který histamin štěpí. 
  • Siřičitany – používají se jako konzervanty a můžou vyvolat astmatický záchvat nebo jiné alergické reakce. V porovnání s červeným vínem se v bílém víně vyskytují siřičitany ve větším množství. 
  • Příměsi – problém mohou představovat obilniny, koření nebo byliny, které se do alkoholu přidávají.  

Nejčastějším vyvolavatelem takových alergických reakcí je víno. Mnohá vína obsahují histamin, který sám přímo vyvolává reakce, jako je kýchání, rýma, zčervenání a svědění kůže, bolesti hlavy a astmatické záchvaty. Pokud je k vínu ještě konzumováno jídlo obsahující větší množství histaminu, jako například uzeniny, ryby, koření, jsou reakce ještě výraznější.

Další nebezpečnou příměsí vín jsou sulfity, používané jako konzervační činidla. U citlivých jedinců mohou vyvolat astmatické záchvaty. Alergické reakce po čistém alkoholu samotném jsou způsobeny alergií na něj samotný nebo na jeho metabolity – kyselinu octovou a acetaldehyd. Příměsi vyvolávající reakce jsou nejčastěji různé obilniny (ječmen, žito, pšenice) nebo některé byliny a koření, jako je pelyněk, anýz, kmín.

Mírná nesnášenlivost alkoholu (nebo případně některé jeho složky) nemusí být nutně důvodem k návštěvě lékaře. Jednoduše se doporučuje vyhýbat se konzumaci alkoholických nápojů, omezit jejich množství nebo se vyvarovat pití některých druhů lihovin, o kterých člověk ví, že u něj problémy vyvolávají. Tím by mělo dojít k minimalizaci nebo úplné eliminaci nepříjemných obtíží.

Histamin se nachází v mnoha potravinách i nápojích, a to zejména ve fermentovaných produktech. Velké množství této látky obsahuje například kysané zelí, uzené maso, šampaňské, víno nebo pivo. Lidské tělo přitom normálně produkuje enzym jménem diaminoxidáza (DAO), jenž histamin rozkládá. Pokud ale nevytváří dostatek aktivního DAO, může se objevit histaminová intolerance.

U některých pacientů se pak může projevit také nesnášenlivost siřičitanů nebo přílišná citlivost na dané látky. Ty se často přidávají do vína či piva, jelikož omezují růst kvasinek a působí jako konzervační činidlo. Jedná se například o hydrogensiřičitan draselný nebo o disiřičitan draselný. Některé typy siřičitanů navíc mohou u astmatiků vyvolat záchvat.

Nesnášenlivost je často spjata s problémy trávicího systému nebo přímo játry. U vína jsou látkami, které způsobují potíže, siřičitany, které jsou v některých vínech obsaženy v poměrně vysokém množství. Oblíbená suchá bílá vína jich např. obsahují až dvakrát více než běžná červená vína. Dezertní vína jich mají ještě více. Mnohem méně jich naopak mají bio vína.

Nesnášenlivost na různé látky se přitom může vytvořit kdykoliv v průběhu života. Kromě siřičitanů mohou některým lidem vadit i bílkoviny obsažené v hroznovém víně nebo třísloviny (enzymy přidávané k fermentaci) či další přísady. Někdy může vadit i malé množství kvasinek.

Jak řešit alergii na látky obsažené ve víně

Pokud máte alergii na složky, které se nacházejí ve víně, měli byste ho vyřadit ze svého jídelníčku. U každého člověka se ale citlivost na alkohol liší. Může se proto stát, že budete pít víno celý večer a žádné příznaky nezaznamenáte. Naopak u piva vás začne svědit kůže po prvním doušku. Důležité je tedy vypozorovat, jaký druh alkoholu pro vás není ten pravý. 

Pokud budete chtít otestovat, co vašemu tělu nedělá dobře, jeden večer nemíchejte alkohol. Vyberte si vždy jeden druh, který budete po celou dobu pít. Následně vyhodnoťte, jaké množství si můžete dopřát, než se u vás příznaky projeví. Nebo jestli se danému alkoholu musíte vyhnout úplně. 

Alkohol může zhoršit další alergie

Jak ukazují mnohé studie, alkohol může významně zhoršit průběh i dalších např. potravinových alergií.

I když alkohol potlačuje obranyschopnost organismu proti infekcím, zároveň podporuje zvýšené uvolňování histaminu, látky produkované imunitním systémem, která zaplavuje tělo během alergické reakce.

Vyplavování histaminu do těla v mírnější formě se může projevit zarudnutím v obličeji či zarudnutím nosu, což je způsobeno rozšířením cév. Pokud k tomuto stavu dojde u alergiků, je větší pravděpodobnost, že posléze zdravotní stav dotyčného ještě zhorší.

Jak se alergie na tyto složky projevuje

Pokud pijete alkohol, můžete se setkat s pocitem tepla nebo se zčervenáním kůže. Jedná se o normální reakci. Příčinu proto nehledejte v alergii, ale v rozšíření cév. Pozor byste si naopak měli dávat, pokud se u vás objeví následující příznaky. Ty už totiž znamenají alergii na látky obsažené ve víně. 

  • vyrážka, svědivá pokožka 
  • otok rtů, jazyka nebo končetin 
  • brnění v ústech 
  • problémy s dýcháním 
  • zrychlený tep 
  • bolest hlavy 
  • nevolnost a zvracení 
  • anafylaktický šok 

Závěr

Je-li člověk alergický na některou složku obsaženou pouze v některých alkoholických nápojích, může vyzkoušet jiné, které dané látky neobsahují. Například ječmen, který se používá při výrobě piva, se obvykle ve víně nenachází. Rum se pak vyrábí z cukrové třtiny a tequilla z agáve. V ideálním případě by se však pacient měl raději o svém problému nejprve poradit s ošetřujícím lékařem.

Méně závažnou alergickou reakci je pak možné řešit například pomocí volně prodejných perorálních antihistaminik. Dojde-li ale k rozvoji anafylaktického šoku, jenž ohrožuje pacienta na životě, je nutné okamžitě jednat a kontaktovat záchrannou službu. Pokud je to možné a pacient má u sebe své léky, měl by si aplikovat injekci adrenalinu (epinefrinu), nebo by to měl někdo provést za něj.

Jestliže člověk trpí intolerancí alkoholu nebo jeho složek, jako jsou siřičitany či histamin, lékař pravděpodobně stejně jako v předchozím případě doporučí vyhýbat se konzumaci alkoholických nápojů nebo pouze konkrétnímu typu alkoholu. Opět pak mohou pomoci volně prodejné léky, medikamenty, které doporučí právě ošetřující lékař či alergolog, nebo jiná opatření.

Všechny díly