Horké koktejly 6/9 – Teorie o přípravě grogu

Po svařeném vínu a punči, které jsme si představili včetně receptur v minulých dílech tohoto seriálu o horkých koktejlech se dostáváme ke grogu, který je u nás v množství konzumace horkých koktejlů třetím nejpopulárnějším, právě po obou výše uvedených.

Už po staletí se říká, že v jednoduchosti je síla. Grog je toho důkazem, i přes snadnou a rychlou přípravu vám totiž dodá nebývalé množství energie. Grog vás zahřeje na těle i na duši.

Oblíbený grog dokáže zahřát i v nejmrazivějších dnech. Často si ho spojujeme s vůní rumu, přesto lze výborný grog udělat i z jiného alkoholu, který stačí zalít horkou vodou a přidat cukr s citronem.

Jak definovat grog

Grog je horký alkoholický nápoj. Skládá se z rumu a horké vody. Někdy bývá ještě doplněn o cukr a kolečko citrusu, nejčastěji citrónu.

Existují i další varianty nápoje, ve kterých se místo rumu používá jiný alkohol, například koňak, whisky, nebo griotka.

Historie grogu

Historie grogu sahá do staré Anglie, koloniální říše, která vládla mořím. Sloužit britskému námořnictvu bylo ale značně namáhavé, zejména pro játra. Lodě Royal Navy se totiž dobře zásobily rumem.

Od 17. století do roku 1970 se na lodích Royal Navy dával posádce rum jako lodní příděl. Příděl činil v některých případech i přes půl litru na den na jednoho námořníka. Nezřídka byla následkem podávání rumu nedisciplinovanost a opilost. Tento stav se nelíbil viceadmirálu, později admirálu Edwardu Vernonovi. Snížení přídělu rumu se s úspěchem nesetkalo, a tak ředit alkohol horkou vodou.

V roce 1740 dal proto anglický viceadmirál Edward Vernon svým námořníkům pít rum zředěný horkou vodou. Nespokojení námořníci brzy zjistili, že přidáním cukru a limetkové šťávy lze docílit dobrého nápoje. a tak se tatro úprava stala běžnou.

Samotný název grogu je opět spojen s admirálem Vernonem. Velmi rád nosíval oděv z grogrénové látky, což je typ hedvábné tkaniny s takzvaným rypsovým žebrováním. Mezi námořníky se mu proto přezdívalo Old Grog či prostě Grog. A stejným názvem potom pojmenovali i vodou ředěný rum.

V tu chvíli ještě netušili, že grog zachrání spoustě z nich život. Tedy alespoň​ ​těm, kteří sáhli po limetkách. Díky konzumaci vitamínu C se totiž vyhnuli kurdějím, které v té době nekompromisně kosily posádky všech lodí. Drink se po počáteční nelibosti statečně ujal a stal se oblíbeným nápojem, který se na britských lodích popíjel během obou světových válek. V roce 1970 britská vláda příděly zastavila.

V chladnějším klimatu Velké Británie se pil grog horký. Od začátku 19. století je nápoj známý i v Německu. Pojem „groggy“ označoval původně pocit, kdy člověk vypil příliš grogu. Dodnes se používá na popsání vyčerpaného stavu.

Podle jiné interpretace je slovo grog zkratkou z Grand Rum Of Grenada a bylo vytvořené Angličany po dobytí tohoto karibského ostrova v 18. století. Jaká varianta je pravdivá, se nejspíš s jistotou nedozvíme. V chladné Velké Británii se v každém případě grog rychle ujal, protože uměl spolehlivě zahřát tělo i ducha. Z Anglie se navíc rychle rozšířil i do německých zemí a z nich i k nám a postupně do celé Evropy.

Složení a příprava grogu

Sklenice z varného skla – pohár se skleněnou tyčinkou, případně lžičkou, aby se zabránilo prasknutí poháru, se naplní do 2/3 vařící vodou. K tomu 2 až 3 kostky cukru a dolije se cca 4 cl rumu.

O grogu

V zimních měsících klesá poptávka po koktejlech na ledu. Ke slovu přicházejí zimní drinky – horké koktejly na zahřátí podávané v hrnečku nebo plecháčku, který vám udělá dobře i na prokřehlé ruce. 

Grog je úžasný svou jednoduchou přípravou, a to si ho ještě doma můžete obohatit o spoustu ingrediencí, typických spíše třeba pro svařák nebo punč. Grog se stal jedním z nápojů, bez nichž si neumíme zimní svátky představit. Vedle punče a svařáku je jejich neodmyslitelnou součástí a sotva byste našli vánoční trhy, kde byste ho nekoupili. A kdo by mu také dokázal odolat alespoň při jedné návštěvě vánočních trhů. I v tomto případě je však výhodou jednoduchost přípravy grogu – oproti punči nebo svařáku, které jsou na přípravu i co se týče množství ingrediencí složitější.

Když se řekne horký alkoholický nápoj, každá národnost si představí to svoje. V českých podmínkách si pravděpodobně většina dospělé populace vzpomene na poctivý grog. Ano, samozřejmě z tuzemáku.

Technicky vzato nemusí být grog pouze z rumu. Z definice se totiž jedná o alkoholický nápoj, který míchá libovolný destilát s horkou vodou. Vynikající je třeba grog ze slivovice nebo grog z griotky. Pro chuť může obsahovat také citronovou šťávu a cuk​r​​. Každopádně ten původní námořnický grog, se opravdu připravoval výhradně z rumu. 

Pokud nefandíte zrovna rumu, můžete vyzkoušet třeba teplý grog z Becherovky.

Jaký alkohol použít do grogu

Jak už jsem si uvedli výše, lze použít jak destiláty, tak i likéry. Musíme počítat s tím, že naředěním vodou dojde i k naředění chuti, proto by mělo jít vždy o destilát s výraznou chutí a vůní. To je také důvod, proč se grog nepřipravuje například z vodky.

Destiláty vhodné pro přípravu grogu

  • Rum – to je naprostá klasika a jediný originál. Ale rumů jsou tisíce značek a druhů a tak už jen s nimi lze prakticky donekonečna experimentovat.
  • Brandy – může to být například koňak, armaňak, slivovice, hruškovice, grappa a mnoho dalšího
  • Whisky – skotská, irská, záleží jen na vás

Likéry vhodné pro přípravu grogu

  • Rumový likér – tuzemák, což je v Česku jasná jednička a dostanete ho snad v každé hospodě. Ale můžete použít i jeho rakouskou a mnohem silnější variantu – Stroh.
  • Griotka – velmi oblíbená, zejména dámská varianta, někdy se pro posíllení nápoje, tedy zvýšení obsahu alkoholu v nápoji přidává ještě prcek rumu.
  • Zelená – i z peprmintového likéru se dá připravit výborný grog a důvod je zřejmý – má výraznou chuť i vůni a na nachlazení do může být výborná medicína.
  • Anýzový likér – výrazná chuť i vůně, která vše provoní.
  • Becherovka/Jagermeister/Fernet – horké bylinky zahřejí nejlépe.
  • Campari ideálně v kombinaci s krvavými pomeranči.

Vždy je ale dobré mít na paměti, že alkohol se odpařuje už při teplotě 78 °C. Proto pokud například do 2 dl vařící vody dáte panáka rumu, není to úplně nejvhodnější. Přílišné zahřátí směsi nebo smíchání destilátu s vroucí vodou mohou nápoji ubrat na procentech alkoholu. Toto řešení je naopak vhodné, pokud připravujete grog pro abstinenta.

V opačném případě nechte raději horkou vodu trochu vychladnout na cca 80 stupňů Celsia a teprve poté přidejte alkohol. Nápoj bude mít ideální teplotu vhodnou k přímé konzumaci.

Všechny díly