Jak se zbavit kocoviny bez medikace

Tohle přichází většinou opravdu nečekaně. Jdete na večírek, neplánujete se zdržet příliš dlouho, chcete si dát jen pár drinků, nasát atmosféru a jít brzy domů, protože následující den máte další povinnosti.

Naplánované to máte perfektně, ale zvrhne se to.

Buď se necháte strhnou kolektivem a vypijete mnohem více než plánujete, nebo tam potkáte někoho zajímavého, s kým si máte co říci a při tom čas plyne a vy pijete jeden drink za druhým, aniž je stíháte počítat.

O to těžší je pak po prohýřeném večeru, nebo vášnivé noci nastoupit do práce, plnit své povinnosti a podat obvyklý pracovní výkon.

Jak se co nejlépe vzpamatovat z kocoviny i bez použití tišících léků?

Možná je to pro někoho ještě tajemství, ale žádné prášky, medikamenty nebo léky na kocovinu opravdu neexistují. Není nic co by vás okamžitě postavilo na nohy. Existují pouze analgetika, která mírní příznaky kocoviny.

Kromě toho je ale také spousta přirozenějších alternativ, které vám od nevolnosti, bolesti a jiných příznaků kocoviny uleví.

Co pomáhá na kocovinu

Fruktóza

Ovocný cukr neboli fruktóza dokáže zrychlit váš metabolismus, což znamená, že se alkohol dostane rychleji pryč z těla. Pomoci tomuto procesu můžete tím, že sníte pár kousků ovoce, které je bohaté na přirozeně se vyskytující fruktózu, a navíc také draslík, který pomáhá v rehydrataci.

Mastná jídla

Alkohol je jeden z mála pádných důvodů, proč si jednou za čas dopřát opravdu mastné jídlo, jako je například pizza nebo smažené hranolky. Tučná jídla totiž zpomalují vstřebávání alkoholu do krve, a proto se hodí jíst je předtím, než začnete pít. Na toto je ovšem myslet předem.

Zázvor

Kořen zázvoru je ideálním pomocníkem při nevolnosti. Jednoduše si připravte čerstvý zázvorový čaj s pár plátky zázvoru. Alternativou jsou zázvorové bonbóny či želé, které vám prokážou podobnou službu. Nejvíce vám ale pomůže zázvor syrový, ukousněte kousek, požvýkejte a spolkněte ho.

Pocení a cvičení

Ačkoliv je cvičení skvělým lékem na kocovinu, cvičit s kocovinou opravdu nikdo nechce. Pokud je to i váš případ, napusťte si alespoň horkou vanu, kterou rozproudíte svůj lymfatický systém. Pokud máte tu možnost, dejte si horkou saunu, neb páru – v tomto případě je ale potřeba dbát na dostatečnou hydrataci, protože pokud se zbavíte vody v těle, to by mohlo ještě více dehydratovat a snížit hladinu cukru v krvi a tím byste si kocovinu prodloužili.

Spánek

Spánek je stále nejúčinnějším bojovníkem při regeneraci těla. Při něm se totiž tělo vzpamatovává a orgány dostanou čas na patřičnou revitalizaci, což je přínosné zejména pro vaše játra, kterým jste dost možná v noci dali pořádně zabrat. Nezapomeňte se před uložením do postele dostatečně napít vody.

Co dělat než vyrazíte na večírek

Kdo je připraven, není zaskočen. Pokud tedy máte v úmyslu jít na večírek, je vhodné žaludek na dávky alkoholu dobře připravit. Ještě než si dáte první drink, je doporučeno následující:

  • Před večírkem se dobře vyspěte – Na party byste měli vyrazit odpočinutí. Unavený organismus je k alkoholu výrazně náchylnější, stačí pak málo a jste namol.
  • Najezte se – Alkohol se vstřebává pomaleji, pokud je konzumován zároveň s jídlem,. Volte tučná, avšak vyvážená jídla: Smažený pokrm náročný na strávení příliš vhodný není. Dejte raději přednost tukům například formou některých ryb, jako je losos, pstruh nebo makrela.
  • Vypijte vodu s citronem – Do sklenice vody vymačkejte půlku citronu. Nadopujete se tak vitaminem C, který budete určitě potřebovat. Když se totiž organismus vyrovnává s etanolem, spotřebovává velké množství céčka.
  • Spolkněte lžičku olivového oleje – Zaručená babská rada doporučuje zatnout zuby a spolknout lžičku oleje. Měl by připravit žaludek na alkoholovou spoušť, neboť tuk pomůže zamezit rychlému vstřebávání alkoholu.
  • Doplňte si minerály. – Chcete-li to mít opravdu pod kontrolou, pořiďte si doplňky stravy. Konkrétně se doporučuje B-komplex, již zmíněný vitamin C. Nemusíte do lékárny, seženete v supermarketu, ve formě šumivých tablet.

Když je už večírek rozjetý

Na dobré mravy nezapomínejte ani během večírku. Pijte, ale myslete na následující zásady:

  • Nezkoušejte úplně všechno – Určitě je lepší nekombinovat více druhů alkoholu. Proto také pozor na zrádné míchané koktejly, které zaručí urputnou bolest hlavy. Už před večírkem si vyberte jeden nebo dva druhy alkoholu (například gin a vodku) a zůstaňte jim věrni po celou dobu.
  • Vybírejte si světlý alkohol – Při alkoholovém kvašení vznikají takzvané kongenery, které nápoji dávají jeho typickou barvu. Čím tmavší je, tím více kongenerů obsahuje. Právě tyto látky ovšem často stojí za kocovinou. Proto když celý večer pijete rum, brandy a podobně, jste na tom hůř než váš kamarád se slivovicí nebo ginem.
  • Nezapomínejte na vodu – V ideálním případě každý drink doprovoďte skleničkou vody. Na pitný režim dbejte i nazítří ráno. Nepříjemné pocity po vystřízlivění jsou často způsobeny nedostatkem vody a minerálních látek. Nezapomínejte tedy již v průběhu konzumace alkoholických nápojů pít i vodu.
  • Vyhněte se sladkým bolehlavům – Když víno, tak suché. Když tvrdý, tak ideálně čirý jako třeba vodka, protože cokoli, co je tmavé (whisky, rum, fernet…) většinou svou barvu získává díky cukru (nejčastěji zkaramelizovanému). A cukr prohlubuje a urychluje účinky alkoholu. Proč myslíte, že se třeba sladkým vínům často říká bolehlavy? Protože čím je víno sladší, tím obsahuje víc siřičitanů, které řadě lidí vadí a bolí je po nich hlava.
  • Nemíchejte – Ideální je pít celý večer jeden druh alkoholu. Jakmile začnete míchat, nejenže rychleji ztrácíte přehled o tom, kolik toho v sobě už máte, ale samozřejmě výrazně zatěžujete svůj žaludek. Ráno tak dopadnete hře, než je nutné.