Retro drinky a koktejly, co se pily v minulém století

Minulé století je poněkud široký pojem a každá epocha měla to své, co pro ní bylo typické. Asi nemá smysl zmiňovat noblesu předválečných časů, protože to nikdo z nás nepamatuje.

Nás bude zajímat to, co následovalo po Vítězném únoru a až do listopadu 1989 – tedy socík.

Kdo zažil, jistě potvrdí, že moc alkoholu tehdy na výběr nebylo. Dokonale vybavený bar plný světových likérů a destilátů se u nás prakticky nevyskytoval a to ani v luxusních hotelech. Dostupný sortiment byl velmi omezený a to pouze na pár značek.

Zarážející bylo zejména to, že se k nám nikdy ve větším množství nedovážel ani alkohol ze spřátelených socialistických zemí – zejména z Kuby, kde se již tehdy vyráběly špičkové rumy. Stalo se tak, že asi sami komunisté nedokázali v této oblasti naplno využít systému plánovaného hospodářství a pětiletek, aby zajistili pro obyvatelstvo dostatek alkoholu, což způsobovalo permanentní nedostatek.

A není žádné tajemství, že kdo chtěl socialismus přežít, alkohol potřeboval, protože zastřízliva se to prostě nedalo. Disidenti se tak scházeli v hospodách, kde vydatně konzumovali a utápěli tak bolševika v alkoholu.

Ovšem kvalita byla mizerná. Míchalo všechno se vším. Některé výtvory byly ale kupodivu k pití a jejich obliba přetrvala dodnes. Některé drinky z doby před rokem 1989 jsou prostě nesmrtelné.

Rum (dnes tuzemák) hrál prim

Klasiku tvořil Tuzemský rum a Hanácká vodka s griotkou a peprmintovým likérem, tzv. zelenou. Tu a tam se na pultech objevila třešňovice, nebo meruňkovice, ale to bylo asi tak všechno.

Whisky, bourbony, pravé rumy, tequila, nebo například kvalitní zahraniční vína a likéry byly k mání velice sporadicky, případně pouze v prodejnách Tuzex. A tak se v českých domácnostech připíjelo na Silvestra (a nejen na Silvestra) lecčím. 

Kuba z Libně

Hodně oblíbeným nápojem byla například klasická kofola smíchaná s tuzemským rumem. Tenhle nápoj, kterému někdo dnes říká Kuba z Libně (počeštěno z původního originálu s názvem Cuba libre) se ve venkovských hospodách pije dodnes a je pravda, že z koktejlů, které se za socíku v českých domácnostech míchaly, patří k tomu nejlepšímu.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – České koktejly – Rum s kolou – ALKOHOL DRINK

Magické oko nebo Magický voko

To se ovšem ale již nedá říci o dalším drinku, který možná znáte z filmu Bony a klid. Ano, jde o koktejl „Magické oko“, které ve filmu s chutí vypil herec Roman Skamene. Pro toho, kdo film neviděl, se jedná o panáka zelené, který se vhodí do sklenice s pivem. Při pití tak zelená pomalu vtéká do piva.

Není to dobré. A spíše než o vytříbenou chuť koktejlu se zde jedná o bizarní hospodskou zábavu a alkoholickou hru. Je to drink jen pro otrlé.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – České koktejly – Magické oko – ALKOHOL DRINK

Tlamolepy Semafor a Mozek

Pamětníci si možná ještě vybaví další ikonický drink z tehdejších českých hospod, tzv. Semafor. Jde o drink, který je složen z vaječného likéru, zelené a griotky.

Dokázat tyto tři nápoje nalít do sklenice tak, že byly od sebe přesně odděleny a vytvořily tak barevnou kombinaci připomínající semafor, to je druh opravdového lidového hospodského umění.

S počtem vypitých drinků však trpělivost pijáků klesala a barva výsledného nápoje byla opravdu velice nevábná. Opět se jednalo o koktejl zejména na efekt. Chuťově to samozřejmě vůbec neladilo, protože zelená vše přetloukla. Vizuální stránka, pokud se tento vrstvený panák povedl, značně překonávala jeho chuť, která byla prostě plytká.

Existovaly ale i další drinky. Například Mozek, tedy griotka s vaječným likérem – ovšem tento koktejl byl již chuťově vytříbenější, protože neobsahoval peprmintový likér, který by dominoval.

Absurdity, ale i prémiové koktejly

  • Turbo byl název pro vodku smíchanou v poměru 1:1 s griotkou. Proč právě tento název je zjevné – po konzumaci tří až čtyř těchto koktejlů drink začal neuvěřitelně stoupat do hlavy.
  • Utopený komunista, nebo také Polská vlajka – byl to ten samý drink, jen nebyl smíchaný dohromady, ale vrstvy jednotlivých složek byly viditelně oddělené. Chtělo to při přípravě určitý grif.
  • Vodka se také lila také do ruského šumivého vína – což byla naprosto smrtící kombinace, která okamžitě stoupala do hlavy.
  • A populární bylo také červené víno smíchané s kolou – tedy oblíbený španělský koktejl.
  • Popíjela se také například vodka s pomerančovým džusem – což není nic jiného, než světový koktejl s názvem Screwdriver – tedy šroubovák.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – Světové koktejly – Screwdriver – ALKOHOL DRINK