Jak účinně bojovat s alkoholem

Česká republika patřím k zemím, kde je spotřeba alkoholu v přepočtu na počet obyvatel, jedna z nejvyšších na světě. Je faktem, že i u nás spotřeba alkoholu každý rok mírně klesá, ale i tak zaujímáme stále přední příčky světových žebříčků.

Je tedy v nejen v zájmu státu, ale i každého konzumenta alkoholu, omezit jeho spotřebu, a tím zlepšit zdravotní stav nejen svůj, ale celé společnosti a v neposlední řadě také omezit prostředky vydávané na zdravotnictví, za léčbu chorob, na kterých se konzumace alkoholu podílí.

Pro většinu lidí je ze zdravotního hlediska abstinence to nejlepší, co by je mohlo potkat. Alkohol je prokázaný karcinogen, na lidské tělo působí jako jed a nijak mu neprospívá. Abstinence by měla být ve společnosti brána jako normální věc a vnímána bez předsudků.

Ale prosadit cokoliv v zemi, kde se velmi silně traduje, že vláda, která zdraží pivo, tak padne je extrémně složité. Navíc v Česku to mají odborníci hrozně těžké. Společnost je mnohdy neuznává. A politici mají obavu s řadou věcí přijít, protože se bojí, jak by na ně lidé ve volbách zareagovali. 

Co funguje a co nefunguje

Prohibice a kriminalizace u alkoholu nefunguje, o tom nás už přesvědčily dějiny a nemá smysl dělat opět stejnou chybu a alkohol zakazovat.

Prohibice a kriminalizace prostě nefunguje a je to špatný nápad, dopady takového opatření by byly ještě horší, není pravda, že by se snížila poptávka po alkoholu, naopak by trh dále narůstal, protože zakázané ovoce chutná nejvíce a zákaz by přitahoval nelegální prodejce a zločinecké gangy, stejně jako tomu bylo ve třicátých letech v Americe a také při kanadské prohibici

Pro Česko by by mělo být účinným řešením bojovat s alkoholem tím způsobem, že ho výrazně zdraží a omezí tak jeho dostupnost a to zejména dětem a mladistvým. dětem. Dostupnost alkoholu je pro ně dnes prakticky neomezená a Česko v tomto ohledu patří mezi nejhorší státy světa.

Účinným řešením v boji s alkoholem je jednoznačně jeho přísná regulace. V zemích, které velmi přísně začaly regulovaly alkohol, šla najednou spotřeba razantně dolů. Lze to doložit přesnými čísly. Je tedy zcela zřejmé co v boji s alkoholem funguje a co nikoliv.

Výrazně vyšší spotřební daň u alkoholu, a to samozřejmě, u jakéhokoliv alkoholu pomůže nejen v boji s alkoholismem a excesy, které konzumace alkoholu provází, ale také výrazně zlepší zdraví celé populace a v neposlední řadě pomůže státnímu rozpočtu.

Zdražení alkoholu má výrazný dopad na frekvenci užívání alkoholu u mladistvých.

Situace v Česku

V Česku jsou mladiství pod šestnáct let, kteří pravidelně pijí alkohol ve větším množství, kterým se intoxikují. Jedná se i o jedenáctileté a třináctileté děti . Pokud by se podařilo posunout tuto hranici někam k osmnácti letům, výrazně by to pomohlo. Jestli něco funguje z pohledu regulace, tak jednou z hlavních věcí je vysoká cena alkoholu. Mladiství a děti si ho tak mohou dovolit koupit méně.

Dále je důležitým faktorem velká a všudypřítomní dostupnost alkoholu. A také je nutné začít účinně řešit zákaz prodeje do 18 let, který sice platí, ale v praxi je bezzubý a nevymahatelný. Neexistuje na světě jiná země, kde by se tak slabě vymáhalo dodržování zákazu prodeje alkoholu do 18 let jako v Česku.

Děti se u nás dostanou nejen k alkoholu, ale i tabáku velmi snadno. Vesměs to pro ně není žádný problém. Na veřejnosti, v parcích ale i na dětských hřištích pak všude pijí alkohol. To, co je možné u nás, jinde skutečně neexistuje. A také to dokládají čísla, máme je nejhorší na světě.

Zde to nejsou zainteresované orgány a státní instituce e schopni vůbec vymáhat. Vyřešily by to přísné pokuty v řádech minimálně desítek tisíc korun pro prodejce alkoholu a důsledné kontroly.

V české společnosti existuje mýtus, že alkohol je lék. Na spaní, na bolesti břicha, na chřipku. Přestože jakýkoliv alkohol je jed. Také mnoho rodičů toleruje dětem pití alkoholu, jedná se o různé přípitky, ochutnávání likérů, zmrzlinové poháry a dezerty s alkoholem, zapíjení pokrmů pivem či vínem.

Podle statistik 90 procent dětí, má první zkušenost s alkoholem ve 13 letech. A většinou dostali alkohol z rukou členů vlastní rodiny. V Německu, kde se také hodně konzumuje alkohol, mají první zkušenost až od 16 let, protože se tomuto tématu mnohem více preventivně věnují. Je tedy potřeba zajistit masivní prevenci, mnohem větší, než je dosud.

Jak to řešit

Restaurace, bary, kavárny a kluby by pak měli mít speciální licenci na prodej alkoholu, pokud by těmto podnikům byl prokázán prodej alkoholu dětem nebo mladistvým, o licenci by přišly. Byly by tak dostatečně motivovány pro to, aby místo hledání výmluv proč to nejde a nefunguje zavedly důsledné a funkční kontroly při prodeji alkoholických nápojů.

Nejen mladiství musí při nákupu alkoholu prokázat svůj věk oficiálním, státem vydávaným dokladem. 

Je potřeba, aby se mnohem více rozpohybovala státní správa. Mimo jiné musí být podstatě více kontrol. Něco jsme už v minulosti udělali, například Česká obchodní inspekce může používat figuranty, kteří jdou alkohol nakoupit.

Je spousta řešení, která se dají doporučit a ve světě normálně fungují. Například funguje licencovaný prodej. Kdo prodá alkohol mladistvému, tak se mu nedá pouze pokuta několik tisíc, ale vezme se mu licence. Prostě už další alkohol žádnému mladistvému nikdy neprodá.

Také je potřeba zavést stálou, každoroční informační kampaň. Mezi lidmi existuje o alkoholu spousta mýtů. Často mi lidé řeknou, že si myslí, že je lepší, když se děti nejdříve napijí doma s rodiči.

Mohlo by to začít tím, že alkohol by nemusel být volně prodejný 24 hodin denně, jako je tom u u nás třeba benzinových čerpacích stanicích.

Takovém omezení ovšem vyvolává mezi spotřebiteli a občany stále velmi odmítavou reakci. Zavedení omezení prodeje alkoholu se tak v Česku jeví jako nereálné, ale mělo by to být podrobeno společenské diskusi, protože jsme jednou z mála zemí na světě, kde žádná omezení na prodej alkoholu prakticky neplatí.