Pivní mozol 3/3 – Co se ním dá dělat?

Muži ho nesnáší a naprostá většina by si přála mít větší svaly a menší břicho. Většina mužů věnuje určité úsilí dosažení postavy, kterou považují za ideální a pivní břicho považují za tu nejodpudivější část mužského těla. Muži by byli šťastnější, pokud by měli větší svaly na rukou, hrudníku a břichu.

V posledním díle této trilogie o pivním mozolu se podíváme na to, co se s ním dá dělat, pokud už ho vlastníme.

Jak zamaskovat pivního mozol

To bývá první věc, kterou se muži začnou zabývat, zejména, když občas zaslechnou nějakou trefnou poznámku o svém vzhledu.

Jak tedy postupovat:

  • Noste volné oblečení, oversize svetry, mikiny XXXL a podobně. Co ani nezkoušejte, to je moderní slim fit oblečení, to pupek pouze ještě více zvýrazní.
  • Pokud nosíte oblek, volte pytlovitý splývavý střih se širokými kalhotami.
  • Noste tmavé kalhoty a světlejší vrchní oděv. Pivní pupek vyvolává dojem, že nohy jsou příliš hubené. Vrchní a spodní část těla je tak potřeba opticky srovnat.
  • Košile ani trička si nedávejte do kalhot, aby nezvýrazňovala břicho.
  • Pokud nosíte pruhované oblečení, vyberte to se svislými pruhy. Vodorovné pruhy vás opticky rozšiřují ještě více.
  • Pokud si můžete dovolit investici, nechte si ušít oblečení na míru.
  • Ideálně noste jednobarevné oděvy bez vzorů a nápadných log nebo obrázků, které poutají pozornost na problematické partie.

Maskování pivního mozolu neřeší příčinu

Pivní mozol můžete zamaskovat, ale pořád ho budete mít. Nebudete vypadat sexy ani módně a ještě vám zůstanou všechna zdravotní rizika s pivním mozolem spojená.

Zdravotní rizika

Udává se, že viscerální (vnitřní) tuk který obaluje orgány je nebezpečnější než kouření. Viscerální tuk přináší celou řadu zdravotních rizik, od zvýšení možnosti rozvinutí cukrovky 2. typu po nebezpečí propuknutí kardiovaskulárních nemocí.

Představte si vaše tělo jako igelitovou tašku, která unese 5 kg zátěže a vy v ní pravidelně nosíte 10 kg. Položte si sami otázku – jak dlouhou asi bude mít tato igelitová taška životnost, než se jí utrhnou uši?

Stejně jako igelitová taška není vyrobena na takovou zátěž, tak ani lidské tělo není stavěno na takovou zátěž. Dochází ke zdravotním komplikacím a problémům s pohybem.

Nezapomeňte, že vás pivní mozol může zabít – hrozí vám vysoké riziko předčasného úmrtí.

Pokud chcete vyřešit pivní mozol, je potřeba řešit jeho příčinu

Příčiny jsou v zásadě dvě a obě se rovnoměrně podílejí na vzniku pivního mozolu.

Sedavý způsob života

Nadměrnému ukládání viscerálního tuku velmi nahrává zejména nedostatek pohybu a obecně sedavý způsob života. Lidé prostě zpohodlněli, jezdí výtahy, málo se pohybují a spalují tak málo kalorií, mnohem méně, než je potřeba.

Nadměrný příjem kalorií

Velké množství nezdravé stravy a alkoholických a slazených nápojů.

Výsledek je pak jednoduchá matematická rovnice.

Velký příjem kalorií mínus malý výdej kalorií se rovná velkému počtu kalorií, které nám prostě v těle zbydou a tělo si je uloží, a to právě do pivního mozolu. A jelikož je tato situace dlouhodobá, tělo stále ukládá a mozol roste a roste.

Zhubněte a hýbejte se

Pokud se chcete trvale zbavit pivního mozolu, nezbyde vám nic jiného než zhubnout, trvale změnit jídelníček a stravovací návyky vůbec a hlavně se začít dostatečně hýbat.

Jiná možnost prostě není a pokud vám bude někdo slibovat nějaké zázraky, nevěřte mu.

Pohybová aktivita

Nejjednodušší je začít s nějakou jednoduchou dietou. A abyste hubli hlavně v tom břiše, je dobré se soustředit při cvičení na oblast břišních svalů. Ono na vzhledu se právě v této partii často projevují ochablé přímé a šikmé břišní svaly, a ty je třeba posilovat. Cviky najdete v každé příručce. Vězte, že cvičení by mělo být pozvolné, spíš strečinkového typu. Pokud totiž běžně necvičíte, není žádný aerobik tím ideálním cvičením pro začátek. Lidé, kteří nejsou trénovaní, si náhlým spuštěním přehnaného cvičebního režimu často uškodí. Nemyslíme tím, že by rovnou musel vzniknout nějaký úraz. Ale u osob dlouhodobě necvičících často vznikají drobná kloubní poranění, která pak do budoucna jsou živnou půdou pro závažnější onemocnění, jako např. artrózy.

Samozřejmostí by pak měl být běžný denní pohyb. Choďte co nejčastěji to půjde pěšky – i když je to třeba několik zastávek hromadnou dopravou, a nepoužívejte vůbec výtahy.

Vhodná strava

Mužům, kteří si bez obav o figuru i o zdraví chtějí vychutnat svůj oblíbený pěnivý mok, zbývá jen jediné: zvolit vhodnou frekvenci, dávky a pestrost stravy. A začít už ráno – tedy ne s pivem, ale se snídaní. Doporučuje se snídat do hodiny po probuzení, každé jídlo během dne začít zeleninou (obsahuje vlákninu, díky níž pak sníme méně). Dopoledne můžeme sacharidy, ale odpoledne raději lehkou, netučnou stravu, zeleninu. Každý člověk by jí měl denně sníst 400 gramů a pozor – brambory se nepočítají. Večer se, pánové, nepřejídat, jíst byste měli naposledy 2 – 3 hodiny před spaním. Pauza mezi posledním večerním a prvním ranním jídlem by neměla být kratší než osm hodin, ale  ne delší než dvanáct hodin. 

Hladovění a odbývání jídla nepomůže, naopak – způsobuje klasický jo–jo efekt. Mnoho mužů také příliš solí, doporučená dávka světové organizace WHO je 6 g soli denně.

Jezte zdravě, mějte v jídelníčku hodně zeleniny, luštěnin, mléčných výrobků, jezte méně masa a nejezte tučná, přesmažená masa ani polotovary. Nevhodné jsou uzeniny a masné výrobky. Nepijte slazené nápoje, nenakupujte zbytečné cukrovinky.

Zmenšete porce jídla

Hubnutí si bohužel vyžádá oběti. Namísto dvou voňavých řízků si dejte jenom jeden. Místo 4 čerstvých rohlíčků s máslem si dejte jenom dva bez másla a tak dále. Pokud máte pivní pupek, a tedy nadváhu, znamená to, že tělo je vydatně živeno a ukládá si tuky na později. Vaším cílem je tyto uložené zásoby spálit, a tedy proměnit na energii a vydat ji.

Nedravé suroviny nahraďte

Nejlepší je vždy čerstvá a co nejméně průmyslově zpracovaná zelenina. Nekupujte zpracovanou zeleninu v konzervách a zavařovačkách. Kupte si čerstvý kus a snězte ho čerstvý nebo krátce povařený, dušený či upečený.

  • namísto čokolády a bonbonů snězte hrst malin nebo borůvek
  • místo slazených limonád pijte kohoutkovou vodu ochucenou mátou a citronem
  • místo hranolek a kroket si jako přílohu dejte rýži, vařené brambory nebo luštěniny

Začněte počítat kalorie

Nehlídaná kalorie sem, nehlídaná kalorie tam, a najednou je z toho pivní bachor. Hlídat si přesná čísla přijatých kalorií má smysl. Každý výrobek má hodnoty na etiketě, takže pokud se rozhodnete přísně dodržet doporučený příjem 2440 kcal za den, případně ho snížit na 2000 kcal, tak těžké to nebude. Navíc se po pár dnech naučíte, kolik která potravina obsahuje kalorií a nebudete muset studovat drobná písmena na obalech.

Za jak dlouho zmizí pivní mozol?

Rychlost hubnutí závisí od mnoha faktorů. Hmotnost, kterou chcete zhubnout, síla vaší motivace, ale také zdravotní stav, věk, aktuální váha, stravovací preference a podobně. Nelze tedy vyčíslit přesný čas a přesný úbytek váhy.

Zhruba lze ale počítat následovně:

  • půl kila tuku = cca. 3500 kalorií
  • když každý den spálíte 500 kalorií, za týden je to 3500 kalorií
  • zhubnout tedy lze až půl kila za týden
  • za měsíc můžete shodit až 4 kila
  • 500 kalorií spálíte třeba za hodinku turistiky, běhu, jízdy na kole, basketbalu, nebo plavání, ale také fyzickou prací, třeba stěhováním nábytku nebo drhnutím podlahy
  • hubnoucí aktivitu si tak můžete udělat i z prací doma a na zahradě

Všechny díly