Jaká je ta dokonalá zátka na víno?

Po letech hojných experimentů se způsoby zátkování vína, které budou alternativou klasickému korku, po zhruba stejné době odborných i laických diskusí, už mají vinaři i konzumenti poměrně jasno, jak k materiálům uzávěrů vinných láhví přistupovat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Jedno však platí stále – každé víno potřebuje to své a každý uzávěr je vhodný pro jiné víno.

Tradiční korek

Laik si toho možná ani nevšimne, ale korek není jen jeden a podobně jako u mnoha ostatních výrobků bývají korky velmi kvalitní a drahé, dále naopak korky nepříliš kvalitní, ale zase velmi levné a pak také korky s dobrým poměrem cena versus kvalita.

  • Výhodou korku je především fakt, že víno pod korkovou zátkou nadále pokračuje přirozenou cestou ve svém zrání.
  • Nevýhodou korkových zátek je riziko pachuti po korku.

A jak asi správně tušíte, každý z těchto korkových uzávěrů je určen pro jiný druh vína. pojďme se na to podívat podrobněji.

  • Přírodní celokorková zátka 

Jedná se o tradiční uzávěr lahví s vínem, který přetrval staletí. Z hlediska organoleptických vlastností a ochrany vína před vnějšími vlivy je to ideální uzávěr. Doporučuje se pro kvalitnější vína na dlouhodobější ležení v láhvi. Přírodní korek má své místo zejména u vín, u kterých se předpokládá jejich dlouhý potenciál zrání v láhvi. Má i své kouzlo, ať již v kvalitním vzhledu, tak při someliérském ceremoniálu otvírání kvalitní drahé láhve, například skvělého burgundského.

  • Dvouplošková korková zátka

Jedná se o kombinaci aglomerovaného (drceného) korku s ploškami z přírodního korku na obou stranách zátky. Toto levnější řešení je doporučováno jako uzávěr pro vína s doporučenou spotřebou do 5 let.

  • Aglomerované (drcené a lisované) korky

Jedná se o cenově nejdostupnější korkové zátky, kterou doporučeny obvykle pro stolní nebo jakostní vína se spotřebou do půl roku.

Není korek jako korek

Variantou klasického dlouhého kvalitního korku jsou korky menší, drcené a lepené. Tyto korky jsou současně i méně kvalitní. Kromě diametrálně nižší ceny prakticky nemají žádné výhody. Zatímco nevýhod zde najdeme celou řadu. Je to zejména drolivost díky tomu, že je korek vyroben prakticky z odpadu; fakt. U těchto korků se také šetří na materiálu a tak korek příliš krátký, což může způsobit jeho provrtání skrz během otevírání a následné drobení jeho částí do láhve.

Další nevýhodou korku je mnohem vyšší pravděpodobnost, že korek bude mít vadu. Tato možnost se sice nedá zcela vyloučit ani u kvalitních korků, nicméně s nižší kvalitou se tato pravděpodobnost úměrně zvyšuje. Za určité mínus můžeme pokládat i vzhled takového uzávěru.

Novým trendem, který možnost korkové vady vylučuje, je uzávěr ze směsi čištěného korkového granulátu. Ten je, po zbavení všech nežádoucích škodlivých sloučenin, vylisován na tvaru klasické korkové zátky. Není sice nijak krásný, ale jeho výhoda absence možné vady je neoddiskutovatelná. Tento typ uzávěrů používá mnoho světových i moravských vinařů.

Klasické dlouhé elegantní korky ze světa vín nikdy nezmizí, vína výjimečná, která se budou v láhvi vyvíjet i desítky let, takový uzávěr potřebují technologicky a sluší jim.

Plastové a silikonové uzávěry vína

Další variantou jsou plastové a silikonové uzávěry. Mají vzhled a tvar podobný klasickému korku, nicméně jsou vyrobeny z nepřírodního materiálu.

Syntetická (plastová) zátka si našla cestu do vinných sklepů již před několika lety. Přírodního korku ve světě ubývá, je třeba hledat alternativy. Umělé zátky jsou vhodné zejména pro vína se spotřebou do dvou let.

Výhody syntetických uzávěrů:

  • Výhoda syntetické zátky je, že dokáže po určitou dobu udržuje svěžest a ovocnost nalahvovaných mladých vín. Do jednoho roku si víno udržuje své vlastnosti z doby lahvování, výrazně je nemění jako v případě korku.
  • Jejich nespornou výhodou je také čistota, která vylučuje možnost korkové vady a jejich dobrá těsnost, která brání dalšímu posunu vína v láhvi – hodí se tedy pro vína na krátkou spotřebu v horizontu několika málo let, u kterých se nedá očekávat lahvový vývoj.

Nevýhody syntetických uzávěrů:

  • Nevýhoda syntetické zátky je, že zhruba po roce a půl až dvou letech v lahvích uzavřených syntetickou zátkou klesá obsah volné síry ve víně. I z tohoto důvodu se doporučují tyto zátky pro vína, kde je předpoklad jejich spotřeby do dvou let.
  • Jejich nevýhodou je také fakt, že působí na první pohled laciným nepřírodním dojmem. V každém případě ale platí pravidlo, že je vhodnější korek umělý korek, než špatný korkový.

Ostatní vinné uzávěry

Od těch masově používaných vinných uzávěrů se dostáváme k těm, které se ve velké míře nepoužívají. I když ani to není platné všeobecně, protože jsou vinařské země a značky vín, kde se ani nic jiného nepoužívá.

Korunková zátka

V našich podmínkách bývá korunková zátka především doménou piv a pivních lahví. Ale tato zátka má své výhody, které dokáží ocenit zejména ve středomoří. největší z těchto výhod je její cena, která paří na trhu k nejnižším.

U vín opatřených korunkovou zátkou se nepředpokládá, že by byla opětovně uzavírána. jsou to většinou levnější stolní vína, u kterých se počítá s tím, že láhev či hned několik lahví při stolování vypijí, nejčastěji v kombinaci s vodou.

Šroubovací uzávěr

Šroubovací uzávěry byly ještě nedávno pokládány za doménu levných vín z nového světa. Tam tento trend skutečně začal, například na novozélandských Sauvignonech. Již dávno tomu tak není. Tento druh uzavírání v posledních letech používají i velmi dobří evropští vinaři a nejedná se o známku levných či druhořadých vín. Naopak, i špičkoví vinaři uzavírají šroubovacím uzávěrem svá poměrně dobrá dražší vína.

Důvod je jednoduchý, tato vína jsou určena ke konzumaci maximálně do čtyř let a neočekává se u nich významný lahvový posun. V tomto případě obhajují tento způsob naprosto logickým argumentem, že je k vínu citlivější, čistší a šetrnější, také snižuje procento vrácených vín, která by mohla mít korkovou vadu. A tím vinaři šetří náklady a snižují cenu láhve vína.

Velkým plusem je šroubovací uzávěr u vín rozlévaných po sklenkách, zvláště v rušnějším provozu. Šroub je patrně nejrychleji otevřený a následné uzavření láhve je praktické a elegantní. Nevýhodou se může zdát absence určitého rituálu při otevírání u stolu.

Skleněný uzávěr

Skleněný uzávěr je u nás zatím stále spíše kuriozní a málo rozšířenou záležitostí. Důvodem je jeho vyšší cena. Uzávěr se skládá ze skleněného klobouku, který je ještě opatřen silikonovým těsněním. Jedná se o uzávěr velmi elegantní, který si své místo u dražších lahví vín snadno obhájí.

Skleněný uzávěr vinných lahví, je technicky spolehlivý a senzoricky stoprocentně neutrální, splňuje normy pro potravinářství a atraktivní pro spotřebitele. Skleněná zátka je dostatečně elegantní, aby mohla ozdobit láhev dobrého vína.