Kultovní kluby – Forever 27 Club

Klub 27 je známý též jako Forever 27 Club je jedním z nejexkluzivnějších spolků světa. Patřit byste do něj ale nejspíše nechtěli, protože do klubu lze vstoupit až po smrti.

O klubu 27

Nejedná se o název nočního podniku jak by se možná na první pohled mohlo zdát, ale jde o skupinu hudebníků a hudebních interpretů, kteří ve věku 27 let opustili tento svět a to zpravidla jako důsledek jejich životního stylu. Žádné z těchto úmrtí nelze považovat za přirozené, všichni se řítili životem na plný plyn.

Příčiny smrti vlivných rockových a bluesových hudebníků jejichž život skončil neočekávaně většinou na vrcholu v sedmadvaceti letech byly v některých případech poněkud záhadné, ale pojítkem mezi všemi členy klubu bylo časté užívání drog, které bylo se všemi úmrtími více či méně spojeno. K dalším příčinám se řadí nadměrná konzumace alkoholu.

Klub má mnoho desítek členů a není pochyb o tom, že jeho řady se budou postupem času rozrůstat. Jedním ze zatím posledních je Benjamin Keough (zemřel 2020) a byl vnukem Elvise Presleyho. V tomto článku si představíme šestici těch největších legend včetně zakladatele klubu.

Členové Forever 27 club

Brian Jones

(zemřel 1969) – utopil se v bazénu pod vlivem alkoholu a drog

Ještě než v roce 1962 založil legendární Rolling Stones cestoval po Evropě a přivydělával si hraním na ulici. Měl komplikovanou osobnost, která se naplno projevila až s rolí lídra skupiny.

Ačkoliv drogám a alkoholu holdovali svého času všichni příslušníci kapely, nadaný multiinstrumentalista jejich ničivou sílu neudržel na uzdě. Nespolehlivost a změny nálad nechtěli kolegové tolerovat, a tak se s kolegou v červnu roku 1969 rozloučili. O měsíc později se utopil ve svém bazénu.

Jimi Hendrix

(zemřel 1970) – zadusil se zvratky po předávkování prášky na spaní

Jeho kariéra trvala sice pouhé čtyři roky, ale v hudební branži si stihl vybudovat pověst, kterou jen tak někdo nepředčí. Byl to rokenrolový bůh, a když na festivalu Monterey Pop polil svou elektrickou kytaru benzinem, nástroj zapálil a rozflákal o zem, davy nadšených fanoušků nešly utišit.

Talentovaný Američan zkrátka moc dobře věděl, jak udělat opravdovou show. Ani jemu se ovšem nevyhnula závislost na drogách. Rok p o legendárním festivalu ve Woodstocku jeho život navždy vyhasl. Oficiální příčinou smrti bylo udušení zvratky po předávkování prášky na spaní.

Janis Joplin

(zemřela 1970) – předávkování heroinem

Jen několik dní po smrti Jimiho Hendrixe se hudební scéna musela vzpamatovat z další rány. V hotelovém pokoji v Los Angeles bylo nalezeno bezvládné tělo fantastické zpěvačky, nezapomenutelné představitelky hnutí hippies. 

Užívání heroinu si zřejmě vybralo svou daň a poslední dávka byla smrtelná. Zpěvaččin životní styl by se dal shrnout do výstižného „sex, drogy a rokenrol“ a s jistotou můžeme dodat, že v jejím případě se o žádné klišé nejedná.

Jim Morrison

(zemřel 1971) – srdeční selhání v důsledku nadměrné konzumace povzbuzujícíhc látek.

Básník, zpěvák a frontman skupiny The Doors svou slávu neustál. Vadilo mu, že je vnímán jako sexsymbol. Nechal si narůst vousy i břicho v domnění, že se fanynky zaměří opět na jeho hudbu.

Společnost mu dělaly alkohol i drogy a nejednou ho dostaly do problémů, proto v roce 1971 raději odešel z kapely a odstěhoval se s přítelkyní do Paříže, kde zemřel ve vaně na srdeční selhání.

Kurt Cobain

(zemřel 1994) – o příčině jeho smrti se často spekulovalo, oficiální verze zní: prostřelení hlavy brokovnicí způsobené vlastním přičiněním. Při tomto činu měl v sobě smrtelnou dávku heroinu.

Kytarista a frontman skupiny Nirvana. Prostřelil si hlavu brokovnicí a v jeho těle byla posléze nalezena i smrtelná dávka heroinu. Kromě slavných písní po něm zbyl i dopis na rozloučenou, v kterém uvádí citát z písně Neila Younga (74) „Je lepší shořet než vyhasnout“.

Tento výrok jasně ukazuje na psychické problémy, s nimiž se milovaný rocker potýkal, přesto mnohým jeho sebevražda nesedí a z úmrtí bezostyšně viní tehdejší manželku Courtney Love.

Amy Winehouse

(zemřela 2011) – otrava alkoholem

Byla jednou z nejvýraznějších osobností poslední dekády, přestože skonala hned na jejím počátku. Od chvíle, kdy ve svých dvaceti letech vydala debutové album, se stala středem pozornosti: v britských hitparádách obsazovala zpěvačka s chraplavým hlasem první příčky a brzy ji obdivoval celý svět.

Její osobní život kopíroval osud mnoha umělců a problémy s alkoholem, bouřlivé vztahy, porucha příjmu potravy i závislost na heroinu naznačovaly, že se řítí do propasti. Zemřela na otravu alkoholem ve svém londýnském domě, kde ji našel bodyguard už bez známek života.