Luxusní silvestrovská bowle

Jak už jsme si uvedli v předcházejícím článku o bowli, jedná se o nápoj, který hostitel připravuje pro své hosty, nikoliv hotový kupovaný nápoj. Hostitel tímto nápojem vyjadřuje, že si pro své hosty připravil něco zvláštního, nejlépe specialitu podle vlastního receptu.

A tato snaha hostitele by měla odrážet kvalitu a charakter výsledného produktu. Hostitel se může bowlí blýsknout a své hosty oslnit něčím, co třeba ještě nikdy neochutnali. A to je přesně to, co na silvestrovském večírku chceme.

Luxusní silvestrovská bowle

Pokud se tedy chcete jako hostitel blýsknout před svými hosty, je vhodné připravit pro ně něco dekadentního a jedinečného, na co hosté jen tak nezapomenou a právě v dnešním článku si takový recept na přípravu silvestrovské bowle představíme hned v několika variantách.

Silvestrovský večírek bývá spojen s nadměrnou konzumací nejen různých druhů zpravidla nepříliš zdravých potravin, ale především různého druhu alkoholu a tak v tomto případě pro silvestrovskou platí pravidlo, že v jednoduchosti je její síla a přednost.

Suroviny na výrobu bowle

Alkohol do bowle

Základem bowle je víno, nejlépe sekt, případně perlivé víno (frizzante), šampaňské do bowle nedávejte, to si nechte raději na půlnoční přípitek.

Silvestrovská bowle by také neměla obsahovat příliš alkoholu a měla by být spíše odlehčená, jako typický párty drink by se měla dát pít celý večer, aniž by hosté po pár skleničkách skončili pod stolem.

Ovoce do bowle

Dále vybíráme ovoce – měli bychom se držet jednoduchosti a vybrat maximálně dva druhy, které k sobě chuťově ladí. Ovoce je vhodné předem marinovat v alkoholu a koření, aby do sebe dostalo žádoucí chuť. Dále je vhodné ovoce zmrazit, aby se po jeho vložení do bowle nápoj elegantně vychladil i bez použití dalšího ledu.

Sklenice a bowle

K silvestrovské bowli patří sklenky na šampaňské, tedy flétny, můžeme je také nahradit šampaňskými miskami – ty pak mají výhodu snadnějšího nalévání.

Samotná nádoba na silvestrovskou bowli je nejvhodnější skleněná, se skleněnou naběračkou, vše nasvícené tak, aby se nejlépe projevil efekt světelných odlesků – viz níže.

Zdobení bowle

Opět volíme jednoduché s ohledem na barvu nápoje. Bowle by měla zůstat čirá. Do takové bowle lze pak použít jedlé potravinářské třpytky, které se dají běžně koupit v cukrářských potřebách. Potřebujeme takové, které pár hodin vydrží ve víně, aniž by se rozpustily. Pokud chcete být opravdu dekadentní, dají se koupit i třpytky ze skutečného zlata, které můžete bez obav konzumovat, protože zlato je chemicky neutrální a nereaguje s tělními tekutinami.

Výsledným efektem je pak jemně perlivý čirý nápoj s pár kousky vychlazeného ovoce, ve kterém volně plavou třpytky, které reagují odlesky na okolní světla. A výsledný dojem nápoje je velmi luxusní i když se jedná o nápoj z běžně dostupných surovin.

Oblíbené varianty bowle

Jahody s vanilkou

Volíme růžové víno, například Lambrusco, nebo víno frizzante fragola, tedy s jahodovou příchutí.

Čerstvé jahody společně s vnitřkem vanilkového lusku necháme marinovat v alkoholu (např. brandy). Nejlépe několik týdnů dopředu. Před dokončením příprav pak jahody vyjmeme a dáme je zmrazit tak aby se neslepily, zbytek brandy také zmrazíme v oddělené nádobě.

Před akcí pak mražené jahody, zmrzlé brandy s vanilkou a pár lahví šumivého vína dáme do bowle, lehce promícháme, nasypeme třpytky a opět lehce promícháme.

Višně a jahody

Zde je postup prakticky identický jako v předchozí variantě s tím rozdílem, že višně a jahody marinujeme v griotce. Opět vše odděleně zmrazíme.

Následující postup je také identický jako u předchozí varianty.

Ananas, citron a skořice

V tomto případě použijeme bílý sekt, nebo šumivé víno.

Citron nakrájíme i s kůrou na tenká kolečka – pokud je plod chemicky ošetřen, je potřeba ho předem okartáčovat v teplé vodě. Poté kolečka citronu odděleně zmrazíme. Ananas nakrájíme na menší kostky, posypeme mletou skořicí a necháme marinovat (zde opět nejlépe brandy, ale lze volit i rum) několik týdnů dopředu.

Následující postup je pak identický jako u první varianty.

Závěr

Při přípravě bowle myslete na to, že pokud zachutná, což je prakticky jisté, tak brzy dojde. Mějte proto připraveno dostatek surovin pro její doplnění tak, aby vydržela nejméně do půlnoci. To se týká především marinovaného ovoce, které potřebuje svůj čas k získání chuti a pokud dojde, tak bez něj už další bowli nepřipravíte.