Lyžování v Evropě a alkohol

Mnoho Čechů vyráží na lyže do zahraničí, důvod je zřejmý – ani nejlepší česká lyžařská střediska nemohou soupeřit s konkurencí v alpských zemích. Například i ta menší lyžařská střediska ve Francii mají běžně 200 km sjezdových tratí, ta největší pak 600.

V tomto článku si ukážeme rozdíly v nařízeních, která platí v ČR a v ostatních lyžařských zemích.

Alkohol na sjezdovku nepatří

To je všeobecný konsensus, ale přesto má mnoho z nás pobyt na horách spojený s jednou velkou pařbou, kdy se začíná popíjet už od božího rána, přes den na svahu je připravena placatka a popíjí se až do večera při apres-ski. A spíše než po teplém čaji na sjezdovce saháme po voňavém svařáku, horké griotce či krémovém bombardinu se šlehačkou. V placatce pak bývá cokoliv – nejčastěji 40% destilát, nebo silný bylinný likér.

Lidé řádí jako utržení ze řetězu, protože pobyt na horách patří k období, kdy nemají žádné pracovní povinnosti a mohou si užívat a alkohol k zábavě tak nějak přirozeně patří.

Toto počínání ale není zrovna bezpečné. I když se vám nepřihodí žádná nehoda, tak se můžete dostat do potíží. Nejenže se ani jedním ze zmíněných nápojů nezahřejete, a naopak snáze prochladnete, ale podobně jako za volantem také riskujete nehodu. Protože jak je dobře známo, alkohol má negativní vliv na naši výkonnost.

  • Snižuje pozornost
  • Zhoršuje rovnováhu
  • Prodlužuje reakční dobu
  • Zhoršuje vidění
  • Navozuje euforický pocit nesmrtelnosti

Alkohol odstraňuje zábrany a kritický úsudek

A protože na sjezdovce může i malá srážka způsobit vážný úraz, který dokáže nenávratně poškodit zdraví, představuje podnapilý lyžař či snowboardista nebezpečí pro sebe i své okolí. Jak je to se zákazem alkoholu na sjezdovkách?

I přes všechna negativa, která s sebou konzumace alkoholu v lyžařských areálech přináší, žádná vyhláška, která by jeho popíjení lyžařům zakazovala u nás neexistuje. Toto pravidlo tak může být zakotveno jen v provozním řádu lyžařského areálu. V praxi vám tedy většinou žádný postih nehrozí. Něco jiného ale je, když po konzumaci alkoholu způsobíte nehodu anebo se sami zraníte.

V zahraničí v takovém případě mu navíc nepomůže ani pojištění odpovědnosti. Pomoc pak nemůže čekat ani od zdravotní pojišťovny, která léčebné výlohy za zranění utrpěného v podnapilém stavu obvykle nehradí.

Gangy pojistných podvodníků

Není žádným tajemstvím, že zejména v alpských zemích řádí gangy pojistných podvodníků, kteří se specializují na fingované úrazy na sjezdovkách a následné inkasování pojistného plnění.

Tyto gangy mnohdy spolupracují s lékaři a soukromými zdravotnickými zařízeními. A na svazích hledají tzv. hejly – zpravidla nezodpovědné opilé zahraniční lyžaře, z jejichž pojistky chtějí inkasovat.

Princip je stále stejný – fingovaná srážka, zaplacení svědci, fingované zranění, falešné rentgenové snímky a lékařské zprávy, těžká zranění a trvalé následky.

Dokazování je pak velice složité, zejména pokud jste úplně opilí a i když jim to projde a z vaší pojistky jim pojišťovna fingované zranění uhradí, už jen skutečnost že jste byli pod vlivem dává pojišťovnám možnost požadovat po vás uhrazení spoluúčasti. A v těchto případech jde o statisíce.

Itálie

Itálie patří mezi nejoblíbenější zimní destinace Čechů a kromě limitů na alkohol na sjezdovce zde platí i další nařízení.

Povinné pojištění

V Itálii platí povinnost mít sjednané pojištění, které kryje odpovědnost za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám včetně jejich věcí. Toto pojištění je možné vyřídit jak s předstihem u běžných komerčních pojišťoven, tak také dodatečně při zakoupení skipasu.

Toto pravidlo nedoporučujeme obcházet, protože sankce při případné kontrole se pohybuje od 100 do 150 eur plus zabavení skipasu. Zároveň je zavedeno pravidlo, že v případě kolize a nemožnosti určit viníka srážky se bude předpokládat, že za ni mohou stejnou měrou všichni účastníci.

Na italských svazích platí také povinnost nosit ochrannou přilbu. Toto nařízení platí až do hranice věku 18 let. Při nedodržování tohoto pravidla se připravte na pokutu mezi 100 a 150 eury.

Alkohol v Itálii

Tolerovaná hranice alkoholu v krvi činí 0,5 promile- to je tak jedno bombardino.

Pokud u vás namátková kontrola zjistí překročení hranice 0,5 gramu na litr alkoholu v krvi, čeká vás pokuta od 250 do 1000 eur.

Při překročení 0,8 gramu/litr pak jde dokonce o trestný čin.

Česká republika

U nás není alkohol na sjezdovce zakázán, ovšem to neznamená, že provozovatelé lyžařských areálů tolerují na mol opilé lyžaře, kteří svých chováním ohrožují ostatní.

Pro každého platí, že je povinen dodržovat návštěvní/provozní řád a pokud ho nedodržuje, může mu být odebrán skipas a může být ze sjezdovky vykázán.

Ačkoli horská služba odběry krve a test na alkohol u poraněných lyžařů neprovádí, pokud je viník či raněný viditelně pod vlivem, může k místu nehody přivolat policii. Pak hrozí lyžaři pokuta až 50 tisíc korun. V případě, že někoho zraní pod vlivem alkoholu, je to u soudu přitěžující okolnost.

Další skutečností je, že někteří čeští lyžaři jezdí do hor lyžovat i na jeden den a při zpáteční cestě automobilem mohou očekávat od policie kontrolu a orientační zkoušku na alkohol.

Rakousko

V Rakousku, stejně jako v Česku, alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Na rozdíl od tuzemska se tam ale kontroly lyžařů reálně opravdu provádějí.

Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.

Slovensko

Na Slovensku žádné omezení týkající se alkoholu neplatí.

Francie

Ve Francii při lyžování platí nulová tolerance alkoholu. Je to nejpřísnější nařízení ze všech evropských lyžařských středisek a bývá striktně vymáháno.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku alkohol omezen není, pokud je ale někdo tak zřízen, že je na něm na první pohled vidět opilost, musí počítat s tím, že bude vykázán z areálu a přijde o skipas.