Možnosti investování do alkoholu

Investici do alkoholu lze považovat za alternativní formu investování, která je vhodná zejména pro ty, kteří mají k této komoditě nějaký bližší vztah a alespoň trochu se orientují se v oboru.

Je také nutná silná vůle, aby se například vaše životní investice nestala obětí nějaké nepředvídatelné párty, nebo pařby, kterou budete pořádat. Například podobná investice je zcela nevhodná pro alkoholika.

Drobný investor začátečník má pouze omezenou možnost investovat sám do sbírky lahví nebo celých sudů. A pokud ano, tak většinou nemá vůbec šanci vyskládat z těchto sudů diverzifikované portfolio. Jde do poměrně velkého rizika, transakčních a dalších nákladů.

Tento druh zhodnocení peněz je potřeba brát jako doplněk k tradičním formám investic, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity. Kupec si musí uvědomit veškerá rizika spojená s držením sudu, ale i lahve. Kromě tržních je potřeba počítat s režijními náklady jako je skladování, pojištění, náklady na koupi sudu, náklady na prodej sudu. Nesmíme zapomínat ani na to, že tento sektor není regulován jako tradiční finanční produkty.

Možností, jak si realizaci investice zjednodušit, je využít zprostředkovatele, který vydává investiční certifikáty. Nebo zakoupit přímo akcie výrobců alkoholu.

Lahve vína

Investice do vína je jedna z nejsložitějších a vyžaduje hluboké znalosti oboru. V tomto případě má smysl se zaměřit hlavně na unikáty, které se občas vyskytují v aukcích (např. láhve z Titaniku, přes 100 let staré láhve, válečné ročníky, víno konzumované při inauguracích králů, apod.). Ale musíte počítat s tím, že budete soupeřit s profesionálními someliéry, kteří nakupují například pro restaurace z katalogu Michelin. Prodej se pak také většinou uskutečňuje formou aukcí a tato investice je tak spojena s poměrně vysokými transakčními poplatky. Víno také vyžaduje stabilní teplotu pro skladování a kvalitní zabezpečení, protože zloději se na tyto láhve specializují a kradou je na objednávku dalších „investorů“.

Láhve s destiláty

Láhev výběrové whisky, nebo například rumu lze koupit s tím, že její cena v následujících letech poroste. V tomto případě má smysl se zaměřit zejména na limitované edice, u nich je předpoklad k růstu ceny po skončení výroby. Sběratelé si pak láhve často přeprodávají mezi sebou, aby zkompletovali své sbírky. Takové láhve najdete nejen v českých, ale i zahraničních eshopech a aukčních serverech, kde se prodávají formou online aukcí. Samotné destiláty již v lahvích nezrají a tak nejsou tak náročné na skladování jako víno.

Investiční sudy destilátů

Někteří výrobci destilátů nabízejí možnost koupě investičního sudu. Tento druh investic je v posledních letech stále populárnější a stále více lidí láká i v Česku. Kromě whisky je oblíbeným investičním nástrojem také rum. Například úpis Orkney Island Single Malt whisky v objemu 6,5 milionu korun trval jen patnáct hodin a účastnilo se ho 522 investorů.

U investičních sudů si zákazník zpravidla kupuje přímo konkrétní sud, může si ho prohlédnout a stává se jeho majitelem. Samotný sud pak po dobu zrání leží v daňovém skladu a výrobce – zpravidla palírna jeho majiteli garantujeme, že ho od něj za předem sjednaných podmínek odkoupí.

Většina investorů volí tento postup odkupu, existují ale i kupci, kteří si přejí po určité době whisky stočit a vydat v okolkovaných lahvích. Pouze několik procent lidí si chce svou whisky vypít, případně ji prodat někomu dalšímu. V tomto případě lze investici tedy považovat za půjčku a sud za formu ručení.

Zájemce by se měl dobře orientovat v problematice, zjistit základní informace o palírně, mít detailní přehled o parametrech konkrétní whisky a jejího zrání. Zároveň je potřeba mít znalosti o tom, jak se obchoduje se sudy whisky – jak sud nejen koupit, ale jak ho také prodat, respektive najít v první řadě protistranu, která mu vhodný sud prodá,

V obecné rovině jsou oblíbenými značkami skotští výrobci jako je Macallan, Highland Park, Glenmorangie, Laphroaig, Ardbeg nebo Bowmore. Je ale nezbytné trh s whisky sledovat a mít přehled. Kromě skotských výrobců jsou na trhu ceněné také kanadské nebo japonské palírny. 

Akcie výrobců alkoholu

Možností, jak investovat do alkoholu, jsou také akcie palíren. Na londýnské burze najdeme ty největší. Společnost Diageo PLC patří mezi největší palírny světa a vlastní značky jako je Johnie Walker, J&B, Bell´s, Buchanan´s, White Horse, Black and White, Vat 69 a Old Parr.

Další možnosti jsou investiční fondy, které se zaměřují na akcie výrobců alkoholu. Ale tady vám nejlépe poradí váš osobní bankéř.