Největší alkoholové mýty o víně

Pití vína je spojeno s mnoha mýty, kterým značná část populace stále věří a je jedno, zda si dopřejete sklenku bílého, červeného, nebo šumivého vína. Nezáleží ani na tom, jestli pijete pravidelně, anebo jen výjimečně. Nejspíš i vy jste ovlivněni mýty, které kolem podávání vína panují.

Pojďme si v tomto článku osvětlit ty hlavní mýty

K rybě je vhodné pouze bílé víno

Ryba a červené víno? Nikdy! Tak tohle je jeden z nejčastějších mýtů, kterým konzumenti stále věří. Je totiž jedno, zda máte na talíři rybu, nebo kus vepřového – záleží především na tom, jakou texturu, vůni a zásadní chuťové prvky daný pokrm má.

Tedy i k rybě se může skvěle hodit červené víno. Nejlepší jsou lehká vína s co nejnižším obsahem tříslovin, nejlépe bez nich. A hlavně ke grilovaným rybám, pro které je charakteristická chuť a vůně kouře

Jste-li milovníci těžších červených vín, tak i ta si k rybě můžete dát. Jen dbejte na to, aby byla na talíři i nějaká čerstvá zelenina, která vše odlehčí.

Více informací najdete v samostatném článku:

Vína k rybám – ALKOHOL DRINK

Sýr se hodí pouze k červenému vínu

Je to jako z reklamy na skvělou vinárnu – sklenka červeného vína, které hází rudé záblesky, a vedle sýrová mísa. Ale pozor, sýry se parádně hodí i k bílému vínu a někdy dokonce i víc než k červenému.

Neplatí to jen pro vyloženě suchá bílá vína – ta k sýrům nepodávejte. Ale ta sladší se úžasně kombinují s těžšími sýry, jejichž výraznou chuť právě bílé víno se svou vyšší kyselostí příjemně utlumí. Přemýšlíte o dokonalé kombinaci? Zkuste sýr typu brie, hermelín či camembert a k tomu sklenku Chardonnay.

Více informací najdete v samostatném článku:

Vína k sýrům – ALKOHOL DRINK

Po skleničce vína se lépe spí

Je pravdou, že alkohol je známým sedativem, se kterým by se to ale nemělo přehánět. Pozitivně působí na uvolnění svalů a pomáhá od psychické i fyzické únavy. Po vypití jedné nebo dvou skleniček vína se skutečně může dostavit ospalost a člověk opravdu rychleji usne, o zdravý spánek však nejde.

Po konzumaci alkoholu totiž nastává zvýšená tepová frekvence a nervový systém je aktivní. Přestože tedy rychleji usnete, spánkový cyklus je narušený a nedostaví se hluboký spánek, sny ani REM fáze. Ráno se člověk většinou budí velmi unavený a podrážděný.

Alkohol ve vínu je zdravější

Tento často přenášený mýtus by dokázal rozbít i středoškolský student, který by provedl jednoduchou chemickou analýzu. Alkohol, pokud jím myslíme ethanol, je totiž jen jeden a opíjí nás z vína stejně jako ze slivovice nebo z piva.

Něco jiného jsou další látky, které se v těchto alkoholických nápojích vyskytují. Barviva, antioxidanty, zbytkové cukry, kyseliny a další. Jednoduše řečeno – víno je trochu jiný chemický koktejl než třeba pivo. To však pozná úplně každý,

Pokud jde o ty další látky obsažené ve víně, tak ty opravdu mohou být zajímavé. Například v červeném vínu je docela slušné množství flavanoidů – látek s antioxidačním účinkem. Ale rozhodně se ovšem nedá říct, že by tyto látky zcela „negovaly“ negativní účinky alkoholu.

Tyto látky však najdete například i v ovocných moštech a džusech, nemají nic společného s alkoholem.

Červené víno je prospěšné

U červeného vína se toto tvrzení opírá zejména o látku resveratrol. Ovšem nejnovější rozsáhlé studie nezjistily žádnou souvislost se snížením onemocnění srdce, nádorových onemocnění ani dalších nemocí a konzumací červeného vína. Ačkoli se vědci v této věci neshodují tak jedno je jisté – pozitivní účinky může mít pouze v opravdu malé míře 1-2 dcl denně.

Ve větších dávkách se případná prospěšnost vytrácí a převažují negativní účinky alkoholu.

Bublinky nebo tiché víno, je to jedno

Dle studií bublinky na kocovinu vliv nemají, ovšem prokazatelně zrychlují vstřebávání alkoholu. Rychleji se tedy opijete a dosáhnete většího obsahu alkoholu v krvi oproti tichým vínům.

Načatá láhev patří do lednice

Co s načatou lahví vína? Většina lidí vám odpoví, že nejlépe jim bude v lednici. Jenže takhle snadné a univerzální řešení to nemá. Červené a bílé víno je v prvé řadě potřeba znovu důkladně zavřít a skladovat nejlépe na boku, aby korek měl možnost nasávat vlhkost z vína, při skladování vestoje hrozí, že korek vyschne, smrskne se a do lahve se dostane vzduch. Zatímco bílému vínu bude asi opravdu nejlépe v chladničce – potřebuje teplotu 5 až 8 stupňů Celsia, červené víno snese teploty vyšší 12 až 19 stupňů Celsia.

Lžička v láhvi šumivého vína

Otevřete šampus, rozlijete do skleniček a do hrdla poloprázdné lahve zasunete kávovou lžičku. Říká se, že tak nevyprchají bublinky a nápoj bude stále svěží a dostatečně perlivý. To je však úplný nesmysl – lžička neudělá vůbec nic.

Cesta, jak i v otevřeném šampusu udržet bublinky, je prý mnohem jednodušší. Láhev uzavřete a dejte jí do lednice – právě chlad totiž pomáhá zachovat v nápoji oxid uhličitý.

Zvažte nákup speciálního uzávěru na šumivá vína, který bublinky ochrání nejlépe.

Červené víno je mléko starců

Zpracovávání alkoholu je ve vyšším věku zpomaleno a alkohol se hůře snáší. Navíc lidé vyššího věku častěji trpí chronickými nemocemi vyžadujícími léky, které mohou v kombinaci s alkoholem působit problémy.

Červené víno je z lékařského hlediska úplně stejné jako každý jiný alkohol, přesto existuje tzv. Francouzský paradox:

Červené víno snižuje nebezpečí cévních onemocnění a snižuje hladinu nezdravého cholesterolu. To potvrzují například Francouzi, jejichž země patří mezi ty s nejmenší úmrtností na srdeční onemocnění. Víno obsahuje flavonoidy, které působí jako antioxidanty, které zpomalují stárnutí organismu. Na tom, zda si vyberete víno bílé nebo červené, příliš nezáleží. Oba druhy jsou, co se týče vlivu na zdraví, téměř totožné.

Při hubnutí pár skleniček suchého vína nevadí

Osoby se sklony k tloustnutí a věčné dietářky by si měly uvědomit, že alkohol obsahuje spoustu kalorií a u mužů velmi často způsobuje tzv. pivní břich. Není ani tak důležité, zda se jedná o suché, nebo sladké víno, protože obě obsahují alkohol a ten obsahuje ty hlavní kalorie v nápoji.

Pokud tedy chcete hubnout, tak rozhodně ne se sklenkou v ruce, i ta jedna sklenka napáchá větší paseku, než dresink na salátu k obědu.