Nejznámější světová piva, co musíte ochutnat 1/3
Pivaři dnes mají zálibu ve vyhledávání a ochutnávání řemeslných piv po celém světě. Jedná se o piva z lokálních craft minipivovarů. Tato činnost je pro mnohé z nich koníčkem a velkým zážitkem, který spojují s cestováním.
V tomto článku ale jdeme tak trochu proti proudu a ukážeme si v něm ta nejznámější a nejvíce vyráběná piva na světě, kvůli kterým není nutné ani příliš cestovat, protože jsou tak rozšířená, že je seženete snad ve všech metropolích světa. Jedná se o piva z těch nejznámějších a zároveň největších pivovarů, které je exportují prakticky do celého světa.
1. Heineken
Nizozemský Heineken určitě není nejlepší pivo na světě, mnozí by ho dokonce hanlivě nazvali jako tzv. europivo. Ale je to rozhodně pivo, které je pravděpodobně to nejvíce rozšířené na světě. Heineken prostě najdete úplně všude. Prodávají ho snad všechny velké supermarkety a najdete ho i na kdejaké zapadlé benzinové pumpě někde v poušti. Ke značce Heineken neodmyslitelně patří typická zelená barva a rudá pěticípá hvězda.
V roce 1863 koupil Gerardus Adrian Heineken pivovar z 16. století v centru Amsterdamu a začal psát dějiny této firmy. Tato budova dnes slouží jako muzeum firmy Heineken. V Amsterdamu také dodnes sídlí hlavní ústředí firmy Heineken.
Nizozemci prostě postupně expandovali a skupovali pivovary po celém světě. Namátkou, jen v Česku koncernu Heineken patří Starobrno, Březňák, Krušovice a Staropramen. Piva patřící pod Heinekem jsou prodávána ve více než 120 zemích světa.
2. Corona Extra
Corona Extra je značka mexického piva, které se vaří společnost Grupo Modelo v hlavním městě Mexico City. Byla založena v roce 1925. Pivovar je jedním z nejznámějších producentů alkoholu v Mexiku. Corona znamená ve španělštině koruna.
Corona Extra ležák s obsahem alkoholu 4,5 %. Je to spodně kvašené světlé pivo původně oblíbené mezi spodní vrstvou obyvatel Mexika, nyní se vyrábí především pro export do zahraničí.
Vaří se z vody, kukuřice, rýže, chmele, kvasnic a kyseliny askorbové. Má světle slámovou barvu a velmi jemnou chuť s malou chmelovou hořkostí. Ročně se jej vyrobí až 4,6 miliardy litrů. Obsah alkoholu je 4,5%. Mimochodem segment limetky zasunutý do hrdla láhve je jen šikovný marketingový trik, protože které jiné pivo se takto pije?
3. Guinness
Guinness je obchodní značka tmavého piva s výraznou nasládlou chutí, vyráběného původně v Irsku. Jeho znakem je irský symbol – harfa, kterou můžete vidět třeba také na letadlech irské společnosti Ryanair.
Vaří se od roku 1759, kdy si Arthur Guinness najal v Dublinu malý pivovar a začal vařit pivo pod svým jménem. Zprvu to bylo svrchně kvašené pivo typu ale, posléze přešel k výrobě tmavého piva porter, v té době velmi oblíbeného u vrátných v Covent Garden v Londýně, proto pojmenování porter, což je v překladu vrátný. Protože se jednalo o velmi silné, tuhé pivo, vžil se pro něj název stout, což je v překladu z angličtiny znamená podsaditý.
Dnes je Guinness šestým největším pivovarem na světě pivo vaří v 50 státech světa a prodává je ve 150. Každý den se vypije více než 10 milionů sklenic tohoto piva. V kategorii stout je podíl Guinnesse 80 % celosvětové produkce. Od roku 1992, kdy byl představen první irský pub podle jednotné koncepce, jich bylo k dnešku otevřeno s pomocí Guinnesse celkem 1 800 v 50 různých zemích.
4. Budweiser
Budweiser je americký světlý ležák vyráběný firmou Anheuser-Busch a je jednou z nejznámějších pivních značek ve Spojených státech. Pivo bylo poprvé představeno veřejností společností Carl Conrad & Co. v St. Louis v roce 1876.
Pivovar Anheuser-Busch byl ve sporu českým pivovarem Budweiser Budvar. Od roku 1907 vedl rozsáhlé soudní spory s českým pivovarem Budějovický Budvar o ochrannou známku Budweiser, z nichž však většinu prohrál. Důvodem byl stejný název piv. Sice obě značky mají v názvu Budweiser, americká firma však nemá právo na ochranou známku Budvar. V Evropské unii je tak pivo prodáváno pod názvem Bud.
Pokud ochutnáte americký Budweiser, tedy v EU Bud a český Budvar, budete překvapeni, jak rozdílně obě tato piva chutnají.
Všechny díly