O červeném víně 2/2

Alkohol a kalorie v červených vínech

Červené víno obsahuje cukry a spolu s cukry je spojeno i určité množství kalorií. Každé víno se v tomto ohledu bude lišit, ale obecně lze konstatovat, že 100 ml červeného vína bude mít v průměru 80 kcal. To je například ve srovnání s dvanáctistupňovým pivem téměř dvojnásobek.

U jednotlivých typů červených vín se bude samozřejmě lišit i podíl alkoholu. Nejběžněji se však hodnota alkoholu v červeném víně pohybuje okolo 10 – 15 %. Což je podstatně méně, oproti velmi sladkým fortifikovaných (dolihovaným) portským vínům, které často obsahují i 22 % alkoholu.

Podávání červených vín

Možná jste už někdy slyšeli, že červené víno se má podávat o pokojové teplotě, nebo dokonce teplé. Je to velký omyl, protože jak víme, víno tu s námi je už několik staletí a dříve lidé nevytápěli své domovy na dnes běžnou teplotu. Proto je pokojová teplota pro podávání červeného vína chybná. Dříve lidé měli ve svých obydlích teplotu okolo 15 – 18°C a to je přesně teplota, při jaké byste měli červené víno podávat.

V dnešní době se mění možnosti uzávěru červených vín. Ačkoliv v minulosti byla každá láhev uzavřená korkem, nyní jsou čím dál populárnější i šroubovací uzávěry, případně plastové uzávěry. Láhev s korkem je však stále považována za tradiční klasiku. V některých jižních evropských státech se také používá u stolních vín běžný korunkový uzávěr.

K samotnému podávání červeného vína patří i správné sklenice, které naplno umožní vínu rozvinout svojí chuť a buket vína. Červené víno má oproti bílému mnohem intenzivnější aroma a proto vyžaduje odlišné sklenice. Potřebuje se takzvaně provzdušnit a z toho důvodu se podává do větších sklenic, kterým se říká balónové. Důvod je při pohledu na sklenice jasný, připomínají totiž seříznutý balón.

Obecně u každého vína je důležité vybírat sklenice z kvalitního čirého a tenkostěnného skla. Díky tomu lépe prozkoumáte viskozitu a barevné odstíny vína. V neposlední řadě je důležitá vysoká stopka, která zde není jen kvůli lepší manipulaci při kroužení vínem, ale také proto, aby se teplota z rukou tak rychle nepřenášela k samotnému vínu.

Koktejly z červeného vína

Dle nás je víno nejlepší podávat bez jakýchkoliv příměsí, prostě tak abychom si co nejlépe vychutnali jeho unikátní chuť a vůni.

Populární je i horký koktejl z červeného vína. Víno je při svařen doplněním o vhodné koření, jako jsou badyán, hřebíček, skořice, cukr a nakonec třeba plátek pomeranče. Svařené víno se hodí především v zimních večerech.

Ve Španělsku vymysleli recept na koktejl – červené víno s Coca-Colou. Jedná se o originální a geniálně jednoduchý španělský koktejl, ke kterému jsou potřeba pouze dvě ingredience – víno a Coca-Colu.

Ovocná červená vína

Chutnou alternativou klasického červeného vína je rybízové víno, které je již po staletí známé svou vyzrálou chutí a krásně sytou rubínovou barvou. O jeho největší rozmach se v 15. století postarala Anglie spolu s Francií, které umění výroby tohoto lahodného nápoje přinesli do celé Evropy.

V tehdejších dobách byla rybízová vína přehnaně cukernatá a obsahovala i mnohem větší podíl alkoholu. Dnes jsou ovocná vína z černého nebo červeného rybízu mnohem jemnější, méně přesládlá a s obsahem alkoholu okolo 11 %.

Zajímavosti o červeném víně

  • Pití červeného vína na noc

Červené víno na spaní se doporučuje – sklenku maximálně dvě před spaním. Červené víno před spaním je vhodné a to především díky zmiňovanému resveratrolu. Pokud budeme mluvit obecně o alkoholu před spaním, doporučit ho nelze. Sice vám pomůže usnout, ale pozdější průběh spánku vám naruší. Zejména fázi REM, což je nejdůležitější část spánku, při které tělo regeneruje a získává energii na další den.

  • Červené víno a menstruace

Ženám se čas od času stane, že se jim zpozdí menstruace anebo ji jen chtějí dříve vyvolat. Babské rady znají hned několik možností, které to prý dokážou a jednou z nich je pití červeného vína. Důvod je prostý, ve vínu je alkohol a ten jak známo rozšiřuje cévy, uvolňuje napětí a tělu dodá potřebné antioxidanty. Dalšími možnostmi jsou cvičení a bylinkové čaje.

  • Červené víno a těhotenství

Lékaři dříve pití alkoholu v těhotenství striktně zakazovali. Nyní některé vědecké studie toto dogma vyvrací. Opět si tuto výsadu zasloužilo především červené víno, které je svými blahodárnými účinky proslulé a v těhotenství je tak ve velmi omezeném množství doporučované. Odborníci mluví o zhruba 175 ml červeného vína týdně.

Pokud se však chcete alkoholu v těhotenství dočista vyhnout, ale současně chcete profitovat z benefitů červeného vína, variantou jsou nealkoholická vína a přírodní šťávy z vylisovaných hroznů. U nealko vína je proces výroby takřka identický jako u toho klasického, jen se pomocí reverzní osmonózy, nebo jiných procesů, zbaví alkoholu.

Také se říká, že červené víno by mělo pomoci vyvolat porod, pravděpodobně jde ale jen o babskou pověru a co odborník, to názor.

  • Alergie na červené víno

Červená vína obsahují kromě jiného také spoustu histaminů, které mohou u některých jedinců vyvolávat alergickou reakci. Mnohem pravděpodobnější je alergická reakce právě u červených vín. I přesto, že je tato alergie velmi vzácná a často jde jen o zvýšenou citlivost na víno, je dobré mít se při pití vína na pozoru a všímat si možných příznaků, jako jsou:

  • ucpaný nos a rýma
  • vyrážka
  • pocit brnění, svědění či otok rtů nebo hrdla
  • dušnost
  • zažívací potíže

Jak odstranit skvrny od červeného vína

Stačí postupovat dle těchto osvědčených technik:

  • Skvrnu pokapejte vymačkanou citronovou šťávou a následně opláchněte teplou vodou.
  • Polijte skvrnu bílým vínem a po chvíli působení vysajte ubrouskem.
  • Posypte skvrnu solí. Pokud je skvrna například na koberci, nechte sůl působit minimálně několik hodin. Jakmile sůl z koberce vysaje vlhkost, vysajte jej a dočistěte teplou vodou. Posolené šaty co nejdříve vyperte.
  • Pokud je víno zaschlé, namočte látku do horkého mléka nebo octa. Poté vyperte běžným pracím prostředkem.

Všechny díly