Obsah alkoholu v nápojích a konzumní jednotka

Češi, ač patří k největším pijákům alkoholu na světě, nedokáží rozlišit alkoholické nápoje podle obsahu alkoholu a většina si stále myslí, že existuje něco jako rozdělení na tvrdý a měkký.

Toto dělení skutečně existuje, ovšem netýká se alkoholu, ale erekce, respektive její absence.

V tomto článku si porovnáme běžné alkoholické nápoje a srovnáme si je podle alkoholu, který je v nich obsažen.

Co tedy budeme porovnávat:

  • Pivo – běžné světlé výčepní (dříve označované jako desítka)
  • Pivo – ležák světlý (dříve označovaný jako dvanáctka)
  • Panák – běžný destilát
  • Víno – tiché víno z běžné produkce

Alkohol je jen jeden

Nejprve si uděláme jasno, jak je to s tvrdým a měkkým alkoholem.

Možná tu scénku znáte z filmů, v restauraci sedí dáma a decentně usrkává z otevřené láhve víno, vedle ní popíjí muž už svou čtvrtou plzeň za večer a oba koukají na mladíka u vedlejšího stolu, který si dává už pátého panáka whisky a oba mezi sebou tiše hovoří o tom, jaký je to alkoholik, když pije v takovém množství tvrdý alkohol…

Pokud se na to podíváme fakticky, tak dochází k záměně mezi slovy tvrdý alkohol a nápoj s vysokým obsahem alkoholu – typicky destilát a dále pak mezi slovem měkký alkohol, tedy nápoj s nízkým obsahem alkoholu – typicky pivo a víno.

Někteří z vás ti také vybaví scénku z filmu Kamarád do deště (1988), kde vrchní Kadlec v podání Karla Augusty vysvětluje, že nemůže pít tvrdý alkohol, protože po něm děsně řádí, což následně prakticky předvede při divoké jízdě městem….

Abychom došli ke správnému porovnání nestačí se soustředit jen na obsah alkoholu v nápoji, ale zejména na to, čemu se říká konzumní jednotka. A pokud tuto skutečnost zohledníme, celou situaci to zásadně mění a mnoho z vás bude překvapeno.

Whisky, vodka, rum, gin sice mají vysoký obsah alkoholu, průměrně kolem 40%, dnes i méně (minimum v EU je 37,5%) ovšem konzumní jednotka je panák, a ani velký panák už není tak velký jako kdysi býval. Dnes je to ve většině podniků 0,4 dl a whisky z půllitru asi nikdo z nás pít nebude.

U vína je běžná konzumní jednotka 2 dl a mnohdy ani to ne, vína se dnes v nápojových lístcích nabízejí i po menším množství (1 dl, 1.5 dl, 1.75, dl, nebo 187 ml – to jsou ty malé láhve co dostanete v letadlech k večeři). Většinou pak za večer nezůstanete u jedné sklenky, ale zpravidla spíše u jedné láhve – 7 dl.

U piva to ještě donedávna bylo velmi jednoduché – malé pivo 3 dl, velké pivo 5 dl. Dnes však v mnoha podnicích dostanete pod pojmem velké pivo pouze 4 dl a pokud narazíte na podnik, kde čepují podmíráky, donesou vám po objednání velkého piva prakticky pivo malé a ještě vám budou drze tvrdit, že to časem dojde…No a další věcí pak je, že pokud jde Čech na pivo, zpravidla nezůstává jen u jednoho či dvou, ale dá si běžně 4-5 piv za večer.

Obsah alkoholu v nápojích a konzumní jednotka

Tak, to bychom měli konzumní jednotky. Nyní se podíváme na obsah alkoholu z příkladu uvedeného nahoře:

  • Dáma měla tedy jednu sedmičku vína (0,7 l) – to je podle tabulky 67,2 gramů alkoholu za večer
  • Muž měl 4 velké plzně (celkem 2 l) – to je 80 gramů alkoholu za večer
  • Mladík 5 velkých panáků x 0,4 dl celkem tedy (2 dl) – to je podle tabulky celkem 64 gramů alkoholu za večer

Z tohoto příkladu je jasně vidět, jak obsah alkoholu může po vztažení ke konzumní jednotce mást. Mladík považovaný za alkoholika vypil s přehledem nejméně alkoholu. V tomto případě opravdu nestačí pouze počítat množství sklenic. Mimochodem nejvíce bude mít za večer nakoupeno ona dáma, pokud nebude vážit přes 100 kilo…

V čem se konzumenti alkoholu nejčastěji mýlí

  • Velké 10° pivo obsahuje méně alkoholu než velký panák 0,04 l 40% destilátu
  • Velké 10° pivo obsahuje méně alkoholu než malý panák 0,02 l 40% destilátu
  • Velké 12° pivo obsahuje méně alkoholu než malý panák 0,02 l 40% destilátu
  • Nejvíce lidí si pak myslí, že malé 10° pivo obsahuje méně alkoholu než malý panák (0,02 dcl) 40% lihoviny
  • Lidé také často předpokládají, že ve víně (2 dcl) je méně alkoholu než ve velkém panáku (0,04 l) 40% lihoviny

Data o chybném vnímání obsahu alkoholu v konzumních jednotkách u alkoholu vyplývají z nesprávných předpokladů. Není tedy až tak důležité co se pije, ale kolik toho lidé vypijí.

Základní znalost obsahu alkoholu u piva, vína a lihovin je nízká, snad se nám v tomto článku povedlo objasnit ty nevětší chyby a omyly. Přitom ve všech nápojích je pořád ten samý alkohol. Ať jde o víno, pivo nebo lihoviny.

Lidé si prostě pletou procenta označená na láhvi vyjadřující obsah alkoholu na 1 litr nápoje se skutečným obsahem alkoholu, který konzumují v jedné porci, a argumentují tím, že pivo obsahuje jen 4-5 % alkoholu, ale  vodka  40 % a více. Už si však neuvědomují, v jakém množství daný nápoj konzumují. V půllitrové porci piva tedy vypijí více alkoholu než ve 4 cl velkém panáku vodky. Těžce rozumí tomu, že alkohol je jen jeden.

Standartní jednotka konzumace alkoholu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zpracovala na základě četných studií doporučení pro tzv. zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů. Pro tyto účely zavedla „standardní jednotku“ měření, kdy jedna taková představuje přibližně 10g čistého alkoholu v drinku. Podle velikosti a síly vašeho drinku to vidíte v posledním sloupci výše uvedené tabulky.

Doporučení WHO o zodpovědné konzumaci alkoholu

Toto doporučení není žádné dogma, ani vám nikdo neslíbí, že když se ho budete držet, tak budete zdraví. Je to jen všeobecný konsenzus, návod jak si vychutnat báječné chvíle s alkoholem tak, aby negativně neovlivňoval, tedy co nejméně ovlivňoval vaše zdraví.

  • ženy by neměly v průměru vypít víc než 2 standardní jednotky denně
  • muži by neměli průměrně překročit 3 standardní jednotky denně
  • při popíjení při jedné situaci by se, pokud možno, nemělo vypít víc než 4 standardní jednotky
  • při pravidelném popíjení v těchto mezích by se mělo aspoň jednou týdně zcela abstinovat