Otrava alkoholem a nikotinem

Nadměrné kouření a pití alkoholických nápojů vede k otravě. jde o častý způsob dráždění a utlumování nervové soustavy a celého organismu zvaný narkomanie (narkos – spánek, manie – návyk). Pití alkoholu člověka zdánlivě povzbuzuje a kouření uklidňuje.

Alkohol

Alkohol se může požít buď ve formě etylalkoholu, který je obsažen v průmyslově vyrobených alkoholických nápojích, nebo ve formě metylalkoholu obsaženého v denaturovaném lihu.

Etylalkohol

Příznaky otravy a následky:

Smrtelná dávka etylalkoholu je 7 až 8 g na 1 kg váhy člověka.

Otravu však způsobují už menší dávky. Prakticky každou opilost lze považovat za otravou. Alkohol působí na cévy, rozšiřuje je, vzniká pocit tepla. Porušuje též sliznici žaludku a hlavně působí na mozek.

Člověk v těžkém stupni opilosti usne, spánek přejde do bezvědomí a může nastat smrt obrnou řídícího ústředí dýchání a krevního oběhu v prodloužené míše.

Metylalkohol

Příznaky a následky:

Metylalkohol zneužívají k pití hlavně ti alkoholici, kteří s ním přicházejí do styku, například na pracovišti. Často také vzniká při amatérském černém pálení alkoholu.

Dávka 10 ml metylalkoholu může již být smrtelná.

Za 10 až 12 hodin po vypití rozbolí hlava, objeví se závratě, bolesti břicha, očí a postižený zvrací, špatně vidí, později může i oslepnout. Stav vede k bezvědomí a smrti obrnou dýchání a srdeční slabostí.

První pomoc spočívá v konzumaci alkoholu – ethanolu. Tedy podání co nejsilnějšího destilátu, který pokud je podán včas dokáže tělo ochránit před fatálními následky.

První pomoc při otravě

Při každé otravě alkoholem je potřeba uložit otráveného do dobře větraného prostředí, je potřeba vyvolat zvracení a při zástavě dýchání srdeční masáž. Je-Ii postižený při vědomí, působí dobře černá káva.

Mimochodem zvracení je přirozený biologický reflex organismu na intoxikaci a lidské tělo tímto způsobem ochraňuje před otravou.

Nikotin

Nikotin je jed z tabákových listů, který působí na útrobní nervy a na mozek. Smrtelná dávka je 1/20 gramu. U začínajících kuřáků, ale i u silných kuřáků po vykouření nadměrného množství cigaret nastává otrava, která se projevuje nevolností, slintáním, zvracením a nucením na stolici. Postižený má zúžené zornice a zpomalený tep. Podáváme silnou černou kávu a doporučujeme zhluboka dýchat čerstvý vzduch.

Syndrom vlastního pivovaru

Syndrom vlastního pivovaru je vzácné autoimunitní onemocnění, kdy lidské tělo si samo vyrábí alkohol a člověk trpící tímto syndromem je vlastně permanentně opilý. Člověk je tak neustále ohrožen otravou alkoholem.

Pokud není včas poskytnuta léčba, může dojít k závažnému poškození jater.

Představte si, že jste celoživotními abstinenty, alkoholu se zřídkakdy dotknete, a přesto zažíváte stavy těžké opilosti. Může za to takzvaný auto brewery syndrom, který lze vcelku vtipně překládáme do češtiny jako syndrom vlastního pivovaru.

Začátky jsou nevysvětlitelné

Problém nastal, když byla muži, který nikdy nepil alkohol, předepsána antibiotika kvůli zranění. Ačkoli jsou antibiotika obecně poměrně silným lékem, který zásadně narušuje naši mikroflóru, s pomocí probiotik si s nimi tělo zdravého člověka zpravidla poradí samo. Nikdo tedy v tomto případě netušil, že se ze zdánlivě nevinné léčby stanou roky života pod vlivem alkoholu a rána doprovázená kocovinou.

Doktoři i nejbližší rodina považovala muže za pravidelného konzumenta alkoholických nápojů, přestože se alkoholu celý život vyhýbal. Několikrát byl zatčený za řízení pod vlivem alkoholu. Často zažíval nevysvětlitelné pocity agrese nebo míval, jak sám popsal, zamlženou mysl. Nedokázal blízkému okolí vysvětlit své chování a často měl problém socializovat se.

Jak při syndromu pracuje lidské tělo

Syndrom vlastního pivovaru je velmi vzácná porucha. Nicméně, postiženým způsobuje spoustu nepříjemností, ať už v sociálním životě nebo po zdravotní stránce. Pacienti, kteří problém neřeší včas, si mohou zadělat na vážné problémy s játry a obecně bývají velmi nevýkonní.

Studie, která pracovala i na případu tohoto muže, vysvětluje syndrom vlastního pivovaru jako následek nesprávné funkce trávicího traktu.

Ve střevě žijí bakterie a kvasinky, které přeměňují cukry na energii a jako odpadní látku vylučují ethanol – tedy alkohol. U zdravého člověka je množství vytvořeného ethanolu téměř zanedbaletné. Pokud se ale tyto mikroorganismy přemnoží, vytvářejí abnormální množství alkoholu. Ten pak putuje do krve. Způsobuje tak stavy opilosti a v extrémních případech může dojít až k intoxikaci.