Pastis – Anýzovka z Francie

Dnes si představíme další středomořskou anýzovku, tentokrát z Francie.

Pastis je druh anýzového alkoholického nápoje francouzského původu. Tento francouzský národní nápoj uvedený na trh roku 1932 Paulem Ricardem měl nahradit v té době zakázaný absint.

Pastis je obvykle čirý s jantarovou barvou, avšak smíchaný s vodou se stává mléčně bílým. Pastis je národní modlou Francouzů.

Obsah alkoholu je obvykle 40  – 45%.

Historie a výroba pastisu

Pastis vzešel z absintu, slavného nápoje francouzských umělců. Absint však oproti pastisu obsahoval navíc yzop a pelyněk, které mají ve spojení s vysokým obsahem alkoholu zničující účinek na lidskou psychiku. Proto byl absint v roce 1915 ve Francii zakázán.

Ricard Pastis je legendární anýzový likér z Marseilles, který byl uveden na trh v roce 1932 Paulem Ricardem. Od té doby se jeho receptura nezměnila.

Ricard Pastis je založen na pečlivém výběru přírodních ingrediencí, jako je čínský nebo vietnamský hvězdicový anýz neboli badyán, středomořská lékořice a vonné byliny z Provence. Má jantarovou barvu, kterou získává od extraktu lékořice. Jeho vůně je intenzivně anýzová a chuť typická lékořicová.

Badyán se kvůli svým léčivým účinkům používal už od starověku. Původ tohoto koření, které se tehdy vyvažovalo zlatem, byl však přísně střeženým tajemstvím, nad nímž bděl benátský kupec Marco Polo, tehdy provinční guvernér v Číně.

Dnes badyáník roste pouze na jihu Číny a v severním Vietnamu, kam se pro něj dvakrát do roka z Francie vypravují nákupčí. Pro tamní lidi je symbolem prosperity – nejbohatší rolníci při narození dítěte zasazují strom, který jim a celé rodině zajišťuje obživu.

Pěstitelé badyán drtí a destilují. Poté je esenciální olej naložen na lodě, které po Perlové řece vezou vzácný náklad k moři do čínského Kantonu. Esence badyánu proplují několik moří až do daleké Marseille.

Nákupčí pak ještě nastupují další dlouhou cestu do Sýrie za lékořicí. Často projedou několik kilometrů po břehu řeky Eufrat, než naleznou ty nejvhodnější rostliny, které musí být starší deseti let.

Po sklizni se lékořice několik měsíců suší na slunci, aby se mohla vypravit do Marseille, kde společně s badyánem, který dorazil z Číny z Marseille putují do jihofrancouzské vesničky Bessan, kde se potkají s aromatickými rostlinami Provence.

Ve světovém centru výroby pastisu Ricard sedí muži s jemnými nosy, kteří obdobně jako u vína ochutnávají anýzovou esenci, lékořici, vodu a alkohol a vyslovují své připomínky. V každé sklenici pastisu, kterou si nalijete, naleznete provoněnou ságu z Asie, Středního východu, ale i vůni a radost ze života z Provence.

Pastis obsahuje dokonce také česnek.

Způsob konzumace pastisu

Pastis je nápoj, který je vhodný zejména na letní zahradní party.

Nápoj se ředí vychlazenou vodou, a to až v poměru pět ku jedné. Takto namíchaný pastis zvyšuje chuť k jídlu, ale rovněž i příjemně osvěží a zažene žízeň. Temně jantarová barva pastisu se díky zředění zbarví téměř do bílé barvy. Tímto způsobem si pastis vychutnávají Francouzi.

Nejčastěji se pije s vodou jako aperitiv nebo v osvěžujících long drincích. Při podávání v kombinaci s ledem se ž vytváří na hladině mastný film z anýzových esenciálních olejů.

Efekt zákalu pastisu

Zákal způsobuje esenciální olej anetol, který se rozpouští lépe ve vyšší koncentraci alkoholu. Když pastis zředíme vodou v poměru 1:5 snížíme obsah alkoholu ze 40 % na 7,5 %.

Ve zředěném alkoholu se rozpustí jen malá část anetolu. Nerozpuštěný anetol se shlukuje ve velmi malých kapkách, které se projevují jako zákal.

Obdobu můžeme nalézt u mléka, které je kalné, protože obsahuje nerozpustné kapičky tuku.

Nejznámější značky pastisu

  • Ricard
  • Pernod
  • Le Pontarlier
  • 51
  • Pastouret
  • Janot
  • Duval