Pivní mozol 1/3 – Pivo dělá hezká těla

  • panděro
  • pupek
  • cejcha
  • bachor
  • vana
  • pneumatika
  • pivní mozol
  • milánek
  • nácek

Chlap bez břicha není chlap

V České republice má zvětšené břicho skutečně řadu expresivních či hovorových označení a nutno přiznat, že také řadu majitelů. Nemálo mužů v jistém věku připomíná matku těsně před porodem.

Mnoho z těchto mužů už pár let svůj vercajk ani nevidělo, protože to přes břich není ani fyzicky možné a tak močí pouze popaměti a nutno dodat, že nemíří zrovna přesně…

Mají hubené nohy, malý zadek, ale nad pasem jim vystupuje velké zakulacené břicho.

Pivní mozol má v medicíně dokonce odborný termín – nazývá se abdominální obezita.

Biologické rozdíly mezi muži a ženami

  • U žen převažuje typ postavy tzv. hruška, kdy se tuk usazuje zejména na stehnech, na bocích a na zadku. Tvar postavy se tak blíží věstonické Venuši.
  • U mužů převažuje typ postavy tzv. jablko, tedy jinak štíhlá postava s výrazným kulatým vystouplým břichem, kde se tuk ukládá.

Není tuk jako tuk

Stejně jako není jen jedna obezita, platí, že není tuk jako tuk. V těle máme tři různé lokality tuku:

  • Tuk v krvi – lze zjistit z běžného odběru krve při periodické zdravotní prohlídce. Jeho vyšší hladina často bývá prvním signálem těla, že vše není úplně ok.
  • Podkožní tuk – který vytváří ty ozdobné záležitosti jako faldy na břiše a třesoucí se zadek. Není až tak nebezpečný, pokud ho nejsou desítky kilogramů. Jde zejména o estetickou záležitost.
  • Viscerální tuk – je uvnitř těla a obaluje vnitřní orgány. Způsobuje např. ztučnění jater, slinivky břišní a ledvin, v ohrožení je také srdce. Toto je velice nebezpečná záležitost, která vás může zabít.

A právě biologické rozdíly mezi muži a ženami jsou ten důvod, proč žena může vážit více než muž, ale když má tuk uložený na bocích a stehnech, nehrozí jí zdaleka tak vysoká zdravotní rizika, protože tam se žádné důležité životní orgány nenachází. Přitom působí tlustě, kdežto muž má jen pivní břicho a při pohledu zezadu by mu obezitu nikdo nehádal.

Když to převedeme na typ postavy, tak mnohem více zdravotních rizik hrozí lidem s mužským typem postavy, tedy bez ohledu na pohlaví jsou na tom jablka mnohem hůře než hrušky.

Lidé obecně kynou a přibývající kilogramy přinášejí nejen vzhled panáčka Michelina a snížené sebevědomí, ale také zdravotní problémy.

Břišní tuk se ukládá u životně důležitých orgánů a jeho přebytek souvisí se zvýšeným cholesterolem, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, cukrovkou a mozkovou mrtvicí. Proto jeho přebytek zvyšuje šanci na některé z vyjmenovaných onemocnění.

Obezita – BMI versus Obvod pasu

Obvod pasu je pro mnoho odborníků považován za mnohem exaktnější ukazatel obezity a upozorňuje na rizika onemocnění přesněji než mnohem známější a používaný index tělesné hmotnosti (BMI), který, pokud například máte svalnaté nohy, daný faktor nezohledňuje a vychází pouze z tělesné hmotnosti, výšky, věku a pohlaví

U obvodu pasu platí, že každých 10 centimetrů v pase navíc oproti zdravému normálu zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 11 procent. Obvod břicha je parametr, který je dokonce stanoven důležitým kritériem rizika.

Existují dva typy nadváhy: nadváha nezdravá a nadváha nezdravější

Ti, kteří mají pivní mozol, jsou vystaveni nebezpečí infarktu mnohem častěji než ti, kteří mají tlustá stehna. Existuje přesně spočítaná hranice, přes kterou byste se neměli dostat. Je to 102 centimetry u mužů a 88 centimetrů u žen. Kdo má kolem pasu více, má vysokou pravděpodobnost, že ho čeká infarkt, mrtvice nebo aspoň cukrovka. Tato čísla vypočetli odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO).

Oblast břicha však má kromě běžného podkožního tuku ještě navíc tuk vnitřní, který za normálních okolností chrání orgány. Je-li však tohoto vnitřního tuku nadbytek, je to pro naše zdraví mnohem nepříznivější. Tento tuk je totiž přímo propojen s vyšší hladinou LDL cholesterolu v krvi. LDL cholesterol je ta složka, která je pro zdravotní rizika podstatná. Označuje se jako „zlý“ cholesterol. Na rozdíl od „hodného“ cholesterolu HDL, který je u nahromadění vnitřního tuku na břiše naopak snížen.

Tento problém se vyskytuje u mužů, kteří mají břicho zvětšené a na omak tvrdé. Ne opravdu se nejedná o žádný zvětšený vysportovaný břišní sval, ale o vnitřní tuk, kterým jsou obaleny vnitřní orgány, oproti tomu muži, kteří mají břicho na omak měkké, nepevné, rosolovité mají převahu podkožního tuku a zdravotní rizika zde nejsou tak vysoká. V praxi se však i u těchto mužů vyskytuje nadbytek vnitřního tuku.

Proč tloustneme?

Obezita obecně je podmíněna kombinací dědičnosti a prostředí.

  • ze 70 % je podmíněna geneticky
  • velkou roli hraje snadno přístupná chutná strava s vysokým obsahem tuků
  • nízká pohybová aktivita
  • s věkem se u obou pohlaví zpomaluje spalování tuků

Za posledních pět let vzrostla průměrná hmotnost u dospělé populace o 1,4 kg, obvod pasu je větší o 2 cm a BMI o 0,5 bodu.

Všechny díly