Pozitivní účinky pití piva

V souvislosti s pitím piva a jiných alkoholických nápojů neustále slýcháme o zdravotních následcích a rizicích, které ho doprovázejí. Existuje však spousta pro tělo nezbytných a prospěšných látek, které jsou právě v pivu obsaženy. Pití piva tak může být pro lidské tělo také prospěšné a může mít pozitivní vliv na zdraví.

Pivo a jeho příznivé účinky na lidské zdraví

Pivo je kvašený, slabě alkoholický nápoj vyráběný z obilného sladu, vody a chmele pomocí pivovarských kvasinek. Kromě alkoholu pivo také obsahuje přibližně 2000 dalších látek – sacharidy, bílkoviny, hořké látky chmele, polyfenolové sloučeniny, oxid uhličitý, vitamíny a minerály.

Mnoho v pivu obsažených prospěšných látek má na svědomí chmel, ve kterém byly původně obsaženy a ze kterého přešly do piva při jeho výrobě.

Je prokázáno, že přiměřená konzumace piva. což je cca 10 – 40 g alkoholu za den, má příznivé účinky
na naše zdraví především z těchto důvodů:

  • Pivo má antisklerotický účinek – zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu a mírně snižuje nepříznivou LDL složku.
  • Pivo podporuje vylučování žluče a působí tak proti vzniku žlučových kamenů.
  • Pivo obsahuje přírodní antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy), které mají protirakovinné, protizánětlivé, estrogenní a antimikrobiální účinky, regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi.
  • Malé množství alkoholu, 30 – 50 g v 1 litru, antioxidanty a vitaminy skupiny B mají ochranný význam při vzniku a rozvoji aterosklerózy s následky v podobě ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody – mrtvice, ischemické choroby dolních končetin apod.
  • Oxid uhličitý, který je přirozenou součástí piva a hořké chmelové látky stimulují činnost zažívacího traktu (zlepšují prokrvení ústní sliznice, podporují tvorbu slin, žaludečních šťáv a uvolňování gastrinu v lidském organismu).
  • Pivo díky obsahu minerálů působí na lidský organismus zásaditě – čistí ledviny, podporuje vylučování moči a zabraňuje tak tvorbě ledvinových kamenů.
  • Pivo obsahuje významné množství vitamínů. Přítomna je celá řada vitaminů skupiny B (B1, B2, B3, B6, kyselina listová), které jsou důležité pro řadu metabolických procesů, funkci nervového systému a mají nezpochybnitelný vliv v léčbě kožních nemocí.
  • Díky chmelovým polyfenolům (Xanthohumol), vitamínům a minerálům působí pivo též proti osteoporóze (řídnutí kostí).
  • Pivo obsahuje všechny nezbytné esenciální aminokyseliny nutné k tvorbě bílkovin v těle.
  • Pivo má uklidňující účinky (nejen díky obsahu alkoholu, ale i kvůli obsaženým chmelovým látkám) – snižuje stres, napětí a před spaním působí jako přirozené sedativum.
  • Pivo obsahuje 92% kvalitní vody, často z nejlepších studničních zdrojů, takže před-stavuje přísun nezávadných tekutin. Je tak vhodným rehydratačním nápojem pro svůj vysoký obsah vody, iontovou vyváženost, izotonickou povahu a nízký obsah alkoholu.

O chmelu

Samotný chmel má kromě užití při výrobě piva také další použití a to především v lidovém léčitelství a pak také se dá použít v domácnosti.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je víceletá rostlina. Botanicky patří do řádu konopovitých (Cannabaceae), řádu kopřivovitých (Urticaceae). Je to dvoudomá rostlina, to znamená, že se na jedné rostlině vytvářejí jenom buď samčí nebo samičí květy. Květenství tvoří světle zelené šištice, kterým se říká hlávky.

Avšak pouze samičí rostliny vytvářejí hlávky, které po dozrání obsahují zlatožlutou moučku, zvanou lupulín. Lodyhu mívá dlouhou až 8 m, porostlou drsnými háčkovitými chlupy, které slouží rostlině jako opora při jejím dlouživém růstu. Oddenek má plazivý a bohatě větvený, s mnoha kořeny.

Při sklizni se nadzemní jednoletá lodyha nesoucí hlávky odstřihává a odváží k dalšímu zpracování. V zemi zůstává podzemní vytrvalá část tzv. „babka“, takže chmelnice zůstává na jednom stanovišti až 25 let. Na jaře vyrůstají z babky nadzemní výhony. Chmel je rostlina pravotočivá, která se ve chmelnicové konstrukci pne po vodícím drátku do výše sedmi až osmi metrů.

Na území České republiky se chmel pěstuje téměř tisíc let. Český chmel je všeobecně považován za surovinu nezbytnou k výrobě kvalitních piv. Chmelové hlávky obsahují pryskyřičné látky, chmelové silice a polyfenoly. Nejkvalitnější chmel se pěstuje v Žatecké chmelařské oblasti. Tento chmel se nazývá Žatecký poloraný červeňák.

Právě tento aromatický chmel dává pivu nejen jeho typickou hořkost, plnost chuti a vůni, ale kromě toho obohacuje pivo o řadu významných látek, které zvyšují jeho hodnotu z pohledu moderního lékařství a farmakologie a mají významný dopad na lidské zdraví.

Chmel se po staletí používal v lidovém léčitelství jako léčivá rostlina k léčení mnoha nemocí a zdravotních obtíží. Ve formě extraktu nebo odvaru se dodnes užívá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání, poruchách trávení, při potížích spojených s klimaktériem, při potížích s prostatou, na tlumení střevních křečí, na špatně se hojící rány.

Další využití chmelu

  • Proti molům

Usušený chmel v prodyšném látkovém pytlíku ve skříni s šatstvem odpuzuje mola šatního.

  • Čaj z chmelových šištic

2 čajové lžičky chmelových šištiček se přelijí 25O ml vroucí vody, nechají se cca 15 minut louhovat a potom se přecedí. Pijí se 2-3 šálky denně nebo větší dávka při nespavosti jednorázově na noc.

  • Čajová směs

Používá se k celkovému uklidnění a na dobrý spánek. Smíchají se rovným dílem chmelové šištice, kozlíkový kořen a meduňkový květ. Použijí se 2 lžičky této směsi na 250 ml vody. Nechá se přejít varem a poté 15 minut ustát. Nápoj se pije teplý před spaním. Může se pozměnit i přidáním třezalky nebo dobromysli.

  • Odvar proti padání vlasů

Smíchá se: nať kopřivy, nať mateřídoušky a chmelové šištice (hrst čerstvých nebo
1 polévkovou lžíci sušených), půl hrsti kořene lopuchu a trochu drceného fenyklu nebo anýzu. Směs se jen mírně povaří v 1 litru vody a nechá se asi 10 minut odstát. Scezeným odvarem se myje hlava. Budete-li tímto odvarem jen oplachovat už umyté vlasy, přidejte 1/8 octa.

  • Tinktura proti nespavosti

20g sušených chmelových šištic se nechá 3 dny vyluhovat na světle a v teple ve 100g lihu (vodka, koňak); před spaním se použije 20 kapek na cukr.

  • Polštářky pro klidné spaní

Textilní polštářky naplníme sušenou natí meduňky, chmelových šištic a květů levandule. Dáváme si je večer pod polštář nebo do blízkosti hlavy, abychom mohli vdechovat éterické vůně těchto zklidňujících bylinek.

  • Zelenina ke konzumaci

Mladé chmelové výhonky, říká se jim pazoušky, poskytují velice dobrou dietetickou zeleninu. Upravují se jako chřest nebo jako fazolové lusky, mohou se přidávat do jarních salátů. Jsou to mladé výhonky, které zjara vyrážejí od kořenů.

  • Přírodní kosmetika

Výtažky z chmelových šištic se přidávají do krémů pro citlivou pleť a na ochablou a nečistou pokožku. Protože je chmel velice fytoncidní, používá se zevně odvar k omývání špatně se hojících ran a při furunkolóze. Mast s lupulinem se používá i na rakovinové nádory.