Příběh Volodymyra Chaiky

Volodymyr Chaika je 71letý ukrajinský invalidní důchodce, původním povoláním štukatér, který má velmi zvláštního koníčka.

Motivace Volodymyra Chaiky

Umělec sám tvrdí, že právě událost, která jej přivedla do invalidního důchodu, jej přiměla k tomu, začít vnitřní prostory panelového domu přetvářet.

„V roce 1997 jsem se po nehodě nacházel v klinické smrti. Kterou jsem přežil,“ uvedl důchodce. „Když jsem se probral, chtěl jsem, aby po mně zůstalo něco krásného. Něco, z čeho se budu moci těšit já i ostatní,“ doplnil Chaika.

Umění pro všechny

Volodomyr Chaika žije na kyjevském předměstí v bloku paneláků, které vypadají jako většina ostatních, jsou šedivé a připomínají kolemjdoucím komunistické časy. Volodomyr Chaika se se vzhledem svého paneláku nesmířil a rozhodl se jednotlivá poschodí proměnit tak, aby připomínala zdobné a hravé baroko.

Chodby panelového domu tedy vypadají jako interiér barokního zámku. Vnitřek panelových bytových jednotek, které se v domě nacházejí, však zůstal nedotčen. Baroko se neskví ani v Chaikově vlastním bytě, proměnou prošly pouze společné chodby.

Výsledek je skutečně pozoruhodný – je na něm vidět obrovské úsilí, pečlivost a precizní práce, kterou kyjevský důchodce na přetváření schodiště panelového domu vynaložil.

Práce mu trvala celých 15 let. Jak umělec uvádí, práce nebyly příliš nákladné – formy získal od známého a barvy prý v Kyjevě nijak drahé nejsou. Muž pobírá již dvacet let invalidní důchod, a tak měl své umění z čeho financovat a také mohl veškerý volný čas věnovat práci na schodišti.

Kromě svého vchodu v bloku panelových domů není umělec na sídlišti, ani v Kyjevě příliš známý, ale o to známější je v zahraničí a redaktoři, televizní štáby a zahraniční turisté tuto atrakci a umělecké dílo v jednom hojně navštěvují.

Osobní návštěvu nic nenahradí

Měl jsem možnost toto expresivní a velkolepé dílo osobně shlédnout a je to velmi bizarní a zároveň působivě povznášející zážitek. A člověk tak nějak nechápe, jak něco takového mohlo vůbec někoho napadnout?

Alternativou by snad mohla být jen scéna ze známého filmu Černí baroni – kde je Žižka na koni vyobrazen s lehkým kulometem v ruce, místo palcátu.

V době mé návštěvy umělec dokončoval již třetí patro a chystal se na čtvrté (postupuje od vrchních pater dolů, počítáno tedy od střechy).

Pokud tento panelák vydrží raketové útoky provázející okupaci, doporučuji toto velkolepé dílo shlédnout při návštěvě Kyjeva.

Mistr je již v pokročilém věku a tak je téměř jisté, že své monumentální životní dílo nedokončí. Ale třeba se mezi případnými návštěvníky najde nějaký následovník.

Dům se nachází na sídlišti na levém břehu Dněpru, v ulici Rajdužna 11a, v bloku domů je to krajní vchod nalevo, kde mistr zároveň také bydlí.

Konečně posuďte sami:

Že by se umělec nechal inspirovat ve Versailles?