Příznaky a varování u alkoholismu

Některé ženy se na vás vyčítavě podívají už když nalijete pro oba druhou sklenici vína, aby jste dopili láhev.

Pak jsou ale ženy, které se ve společnosti výborně baví, jsou zábavné, dokáží být středem pozornosti, nezkazí žádnou legraci, ale také nepočítají vypité sklenice, nebo láhve vína.

Hranice mezi občasnou zábavou ve společnosti spojenou s alkoholem a pravidelnou konzumací alkoholu je velmi tenká.

Situace s konzumací alkoholu v Česku

Česká republika je velmi tolerantní země, kde se na nějakou tu sklenici alkoholu příliš nehledí, pokud vás tedy nechytí opilé za volantem). Česko však také již po mnoho desetiletí patří spolu s okolními zeměmi ke státům s vysokou spotřebou alkoholu.

Výzkumy v této oblasti také ukazují, že alkohol opravdu zkracuje život a žádná jeho bezpečná dávka neexistuje.

Každý Čech starší 15 let vypije ročně více než 16 litrů čistého alkoholu.

Pití alkoholu je považováno za něco naprosto přirozeného a je součástí české kultury. Přitom nemocí, které se s alkoholem pojí, je mnoho a závislost na alkoholu, tedy alkoholismus je jen jedna z nich.

Pití alkoholu přispívá k obezitě a tím poškození tepen, škodí nervové soustavě, má negativní vliv na spánek, způsobuje psychické potíže, ale má vliv i na nádorové onemocnění, a to i u lidí, kteří nepatří přímo mezi alkoholiky. Těch je v Česku zhruba 1, 2 milionu.

Výrazně se také zvyšuje počet žen alkoholiček. Zatímco ještě v osmdesátých letech byl poměr mužů alkoholiků a žen alkoholiček cca 10 : 1, dnes je to již jen 3 : 1 a poměr se neustále snižuje.

Jak začíná alkoholismus

Alkohol je droga, na které vzniká závislost.

Alkoholik je tedy člověk závislý na alkoholu.

Pravidelné a nadměrné popíjení alkoholu je silně návykové.

Projevuje se tím, že člověk nad sebou ztrácí kontrolu, stále myslí na alkohol, od pití na veřejnosti přechází k pití v soukromí, protože se stydí a má před ostatními pocity viny. Pokud ho ale někdo na problém upozorní, je podrážděný a na své okolí nepříjemný. Postupně ztrácí své společenské postavení, kamarády a rodinu.

Alkohol tedy obvykle neničí jen osobnost alkoholika, ale celé jeho okolí. Pro samotného závislého je podstatné už jen to, aby se mohl napít. Tím také řeší, tedy hrne před sebou a odsouvá všechny své problémy.

Léčba alkoholismu

Někteří alkoholici dokáží přestat pít sami a bez léčby, ovšem to se podaří jen v lehčích případech.

Častější ale bývá, že se neobejdou bez ambulantní psychiatrické nebo psychologické pomoci, která jim pomůže řešit především příčinu, která je vede k nadměrnému pití alkoholu.

V případě těžkých závislostí je nezbytná léčba ústavní. Obvykle trvá tři měsíce. Probíhá na psychiatrických klinikách a používají se skupinové i individuální terapie včetně. Cílem je změna životního stylu alkoholika tak, aby se bez alkoholu zcela obešel. Při odvykání se pak často používá Antabus – lék, jehož užití spolu s alkoholem vyvolává nepříjemnou nevolnost.

Kdy je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc

Většina lidí si problémy nechce přiznat, nebo si s nimi neumí poradit. Proto je tak důležité, aby se léčit rozhodl sám závislý. Zkušený lékař adiktolog problémy pozná z běžného pohovoru s pacientem.

Není možné člověka posuzovat jen podle množství vypitého alkoholu.

Podstatné jsou zejména příznaky alkoholismu:

  • neodolatelná touha se napít
  • neschopnost se ovládat
  • zanedbávání jiných zájmů
  • zanedbávání rodiny a okolí
  • pokračování v pije s vědomím negativ, které to způsobí
  • alkohol jako řešení na nespavost
  • alkohol jako řešení na stres

Vliv alkoholu na lidský organismus

Kromě celkového poškození zdraví vede alkoholismus k řadě nemocí. Jsou to zejména problémy s játry, jejichž buňky jsou alkoholem poškozovány a mají vyšší riziko nádorového onemocnění. Dochází k jejich ztučnění nebo k zánětu, jehož chronická forma vede k cirhóze jater.

Varováním by měly být otoky po celém těle, zejména v břiše. Nefunkční játra pak dokonce způsobují poškození mozku, který zasahují látky, jež játra nedokázala odbourat. Klasickým problémem je také onemocnění slinivky břišní, zejména její akutní zánět spojený s velkými bolestmi břicha.

Alkohol výrazně postihuje mozek, což může vést k mnoha nemocem, z nichž nejznámější je demence. Může dojít ale i k epilepsii. Postihuje nervová vlákna po celém těle a proto dochází i k takzvané polyneuropatii. Tu poznáte například podle brnění končetin nebo potíží při sexu.

Matkám, které pijí v těhotenství, se pravděpodobně narodí dítě s poškozením nervového systému.

Konečným stádiem alkoholismu, co se týče mentální úrovně, je delirium tremens, ke kterému dochází, pokud alkoholik nemá svoji dávku. Projevuje se psychickými problémy, zmateností a halucinacemi.

Závěr

jako prevence alkoholismu je jediná možnost – nepít, protože člověk nikdy neví, v jakých situacích se může běžná konzumace alkoholu zvrátit v rizikovou.

Alkoholismus se projevuje psychickými problémy, touhou po alkoholu bez ohledu na problémy, ztrátou jiného smyslu života.

Člověk se musí odnaučit závislosti na alkoholu. K tomu je potřeba docházet na ambulantní léčbu, anebo v některých případech je potřeba i ústavní. Může být podáván i lék. V kombinaci s alkoholem spustí oběhovou reakci, která je provázena bolestí hlavy, závratěmi a zvracením.

Na otravu alkoholem zemře v Česku kolem dvou stovek pijáků, další stovka zemře v souvislosti s poruchou chování, kterou alkohol vyvolal. Cirhóze jater způsobené alkoholem podlehne více než 1.300 lidí ročně. Počty těch, k jejichž úmrtí alkohol přispěl, není možné spočítat.

Jedinou možností jak úspěšně vyléčit alkoholismus je doživotní abstinence.