Prohibice v USA 2/5 – Následky
Ve druhém díle našeho seriálu o prohibici se zaměříme na bezprostřední důsledky pro americkou společnost, které mělo přijetí Volsteadova zákona.
Ekonomické ztráty
Příznivci prohibice očekávali snížení kriminality a celkové zlepšení poměrů amerického obyvatelstva. Producenti divadel se těšili na nové davy, butiky s oblečením a obchody se spotřebním zbožím se připravovaly na nával nových zákazníků.
Jinými slovy, všichni očekávali, že Američané začnou peníze ušetřené za alkohol utrácet jinde.
Nic z toho se ale nestalo.
Příjmy divadel spíše klesaly, obchody zely prázdnotou a „suché“ restaurace postupně zavíraly. Tím pádem se salónky obešly bez číšníků, pivovary a lihovary již nepotřebovaly dělníky.
Propouštění se týkalo i mnoha jiných profesí, jako byla kupříkladu výroba sudů a doprava. Počáteční ekonomické účinky prohibice byly tedy převážně negativní.
Přepočítaly se také americké státy, které se na uzákonění prohibice ve většině tak rychle shodly. Před zavedením celonárodní prohibice spousta z nich silně spoléhala na spotřební daně pocházející z prodeje lihovin. Koneckonců, prohibice připravila federální vládu na daních v přepočtu o 11 miliard dolarů.
A ani nastolený zákon nebyl bezchybný. Úplný zákaz totiž neplatil pro všechny. Výjimku tvořili třeba lékárníci, kteří si mohli alkohol koupit pro laboratorní použití, přičemž whisky měli dovoleno vydávat na předpis. Nešlo přitom výhradně o nijak závažná onemocnění, nýbrž o prostou úzkost nebo chřipku.
Počet registrovaných lékárníků se jenom ve státě New York během prvních let prohibice kupodivu ztrojnásobil.
Víno bylo zase povoleno pro náboženské účely, načež vzrostl počet věřících. Také řady rabínů doplnila spousta nových tváří.
Legislativní chyby zákona
Zákon byl celkově nepřesný, čehož někteří rázem využili. Začaly se prodávat ovocné koncentráty s varováním, že po delší době může dojít ke kvašení a proměně na víno.
Mít destilační přístroj v domácnosti bylo nezákonné, v mnoha železářstvích se ovšem prodával. Postup k destilaci si zájemci mohli najít ve veřejných knihovnách, kde nechyběla spousta poučných brožur.
Prohibice, která měla původně zabránit v konzumaci alkoholu, naopak spoustu lidí přiměla k domácí výrobě.
Z menších kšeftů za pár drobných se brzy stal lukrativní byznys. Černý trh s neregulovanými alkoholickými nápoji ale stál za vážnými důsledky.
S rostoucím zájmem kvalita ilegálního alkoholu strmě klesala. Během panující prohibice odhadem každoročně zemřelo asi 1000 Američanů na následky otravy.
Pokles spotřeby alkoholu se skutečně dostavil
Během začátku prohibice klesla spotřeba tvrdého alkoholu až o 50 %, v případě ostatních alkoholických nápojů asi o jednu třetinu.
Některé pozitivní účinky se skutečně projevily. Například výrazně poklesl počet úmrtí způsobených alkoholickou cirhózou jater. Na druhou stranu byl do jisté míry kompenzován úmrtími způsobenými konzumací nekvalitního alkoholu.
Také statistiky zatčení za opilství zpočátku klesaly. Lepší zítřky však neměly dlouhého trvání a křivka brzy začala narůstat.
Své oběti si však nevybíral pouze nekvalitní alkohol, ale také rostoucí zločinnost a na tu se podíváme v příštím díle.
Všechny díly