Šípkové víno a jeho domácí výroba

Víno je alkoholický nápoj, který se vyrábí kvašením révy vinné, při kterém se cukry obsažené v bobulích vína přeměňují na alkohol za pomoci kvasinek.

Z výše uvedeného je zřejmé, že víno lze vyrobit i z dalších zemědělských plodin, ovoce a vůbec veškeré vegetace, ve které se vyskytuje cukr. Vyrábějí se tak všechna ovocná vína, například ze švestek, třešní či rybízu.

Vína vyrobená z jiných surovin než hroznů révy vinné jsou vždy příjemným zpestřením, chutnají vždy jinak, a je to pokaždé něco nového, Domácí výroba kvašených nápojů má u nás také historickou tradici.

Dnes si ukážeme jak se dá doma vyrobit šípkové víno.

O šípku

Šípek je plod divoké růže, jinak také růže šípkové. Vyskytuje se hojně v přírodě, sbírá se až má tmavě červenou barvu. Šípkový keř je velmi trnitý a tak sběr šípků , respektive jejich trhání či stříhání z keře poměrně namáhavou prací.

Šípek dozrává na přelomu září a října, kdy je sběr nejvhodnější. Na sběr šípků se vám budou hodit rukavice a zahradnické nůžky. Zralý šípek je sytě vybarvený. Je tvrdý a lesklý. Jeho barva je oranžová až červená. Uvnitř má žlutá semínka s jemnými chloupky. Nahnědlé, mechanicky poškozené nebo měkké šípky do vína nepatří.

Šípky jsou přírodním zdrojem mnoha blahodárných vitamínů. Mají vysoký obsah vitamínu C, obsahují i vitamín K a vitamíny řady B. Kromě vína se ze šípků vyrábí i čaje, marmeláda, sirup nebo se používají při vaření. V šípcích jsou třísloviny, cukr, pektin, kyselina citronová, kyselina nikotinová, karoten, fosfor, draslík i hořčík.

Šípkové víno

Domácí šípkové víno se vyznačuje až téměř zázračnými vlastnostmi a traduje se, že pomáhají imunitnímu systému stát se odolnějším. Tato vína mají také mnohdy své zdravotní benefity, protože obsahují zdraví prospěšné látky, minerály a mnoho vitamínů. Nesmíme však zapomínat na to, že toto víno obsahuje také alkohol a ten je jak známo jen jeden, a to ten, který rozhodně není zdraví prospěšný.

Správné šípkové víno má nasládlou nebo sladkokyselou chuť, a proto se nehodí ke všem pokrmům. Šípkové víno se chutí vzdáleně podobá portskému vínu.

Šípkové víno svědčí játrům a ledvinám. Pomáhá při zadržování přebytečné vody v těle a působí preventivně proti zánětům trávících cest. Šípek je známý jako lék na močové cesty, umí snížit hladinu cholesterolu, léčí aterosklerózu, ledvinové i žlučové kameny. Organizmus je díky vysokému vitaminu C více odolný, oceníte jej především v zimním období. Šípek se používá i na detoxikaci, při revmatizmu a tuhnutí kloubů. U šípků se také uvádí, že jsou dobré i pro zásobení tělesných buněk kyslíkem, pečují o nervy a pomáhají se soustředit.

Šípky jsou známým přírodním lékem už po staletí. Záznamy o jeho příznivých účincích na zdraví nalezneme už v herbáři z 11. století. Ve starodávném Řecku byla šípková růže symbolem pro plodnost.

Příklady receptur na domácí výrobu šípkového vína

Receptů na výrobu šípkového vína existuje nepřeberné množství a obvykle se liší zejména v množství přidaného cukru.

Je třeba si vyzkoušet, jaký poměr cukru bude vyhovovat vám. V žádném případě však množství cukru nijak výrazně nesnižujte, cukr má ve víně důležitý úkol – zajišťuje správný průběh kvašení.

Šípkové víno

  • Na 1 kilogram šípků potřebujeme 3 litry vody a 1 kilogram cukru. Přidejte i 3 gramy kyseliny citrónové.
  • V nádobě vhodné pro kvašení – nejlépe demižonu zalijeme šípky horkou vodou s cukrem.
  • Jakmile směs vychladne, přidáte vinné kvasinky a živnou sůl.
  • Demižón uložíme do suché a teplé místnosti, místnost by měla mít stálou teplotu. Necháme víno kvasit, plody začnou klesat ke dnu. Víno by mělo kvasit asi jeden měsíc.
  • Zkvašené víno stočíme do jiného demižonu a dosladíme.
  • Necháme jej cca dvanáct týdnů zrát v chladnější místnosti. 
  • Poté přefiltrujeme a stočíme do lahví.

Ledové šípkové víno

  • Použijeme 1,5 kilogramu šípků, 1,5 kilogramu cukru a 3 litry vody.
  • Šípky necháme zmrznout a do kvasné nádoby dáme šípky zalité vodou s cukrem.
  • Víno v kvasné nádobě uzavřete a vybavte kvasnou zátkou.
  • Víno bude kvasit asi 3 měsíce. Poté víno přefiltrujte a stočíte do lahví.

Filtrované šípkové víno

  • Na 2 kilogramy čerstvých šípků budete potřebovat 1 kilogram cukru a 4,5 litru vody a 5 gramů kyseliny citrónové.
  • Šípky zbavíte stonků a properete ve vodě. Zalijete horkou vodou a necháte 10 minut louhovat.
  • Přendejte je do nádoby vhodné na kvašení a přidejte kyselinu citrónovou.
  • Nechte cca týdny kvasit. Poté stočte nálev, přidejte cukr a živnou sůl a nechte necháme víno dále další dva týdny kvasit.
  • Poté 0,3 gramů taninu a 1 gram jedlé želatiny rozpustíme v malém množství teplé vody.
  • Přidáme do vína a promícháme. Nechejte chvíli čistit a poté víno znovu stočte přes filtr. Želatina na sebe naváže nežádoucí látky. Tímto způsobem z vína odstraníte kaly a sedimenty.
  • Čisté šípkové víno naplňte do lahví, přidejte zátky a uložte vodorovně do sklepa.

Šípkový druhák

Mezi pijáky šípkového vína se traduje, že nejlepší chuť má víno z druhého kvašení. Jakmile proběhne první kvašení a vy přelijete nálev do nádoby a zůstávají vám v ní šípky, opětovně je zalijte svařeným cukrem a počkejte další čtyři týdny. Poté opět stočte do lahví.

Jak si doma vyrobit šípkové víno

Na šípkové víno je potřeba natrhat šípky – měly by být řádně zralé a jasně červené.

Potřebné suroviny:

  • Šípky – 2 kg
  • Cukr – 3 kg
  • Voda – 8 litrů
  • Vinné sušené kvasinky – 1 gram

Postup práce:

  1. Šípky vložíme do mísy, posypeme cukrem (cca 1 kg) a spaříme – zalijeme vařící vodou z konvice tak, aby byly všechny potopené pod hladinou.
  2. Zbytek vody svaříme v hrnci se zbytkem cukru.
  3. Vše necháme vychladnout a poté nalijeme do vhodné nádoby – nejlépe demižonu a plníme maximálně do 2/3 objemu.
  4. Namnožíme si kvasinky podle návodu a přidáme je do demižonu. Vše zamícháme. Demižon uzavřeme a opatříme kvasnou zátkou.
  5. Obsah demižonu necháme cca 60 – 70 dnů kvasit. Že máme hotovo poznáme podle toho, že v demižonu ustane pohyb šípků.
  6. Poté obsah demižonu scedíme přes vhodný filtr (papírový, filtr na kávu, textilní, apod.).
  7. Stočíme do lahví a zazátkujeme.

Poznámka k surovinám:

  • Ke kvašení dojde i bez kvasinek. Ale je to vždy loterie, jak to dopadne. Někdo to u šípkového vína doporučuje, někdo ne. A argumentuje tím, že vzniklá vína pak chutnají méně chutně. až jalově. Vinné kvasinky jsou jistota a seženete je v běžné drogerii. Experimentům se samozřejmě meze nekladou, lze použít dokonce i klasické pekařské droždí a výsledná chuť vína bude hned jiná.
  • Pokud máte šípky sušené, redukujte jejich hmotnost na 1/2, tedy použijte u výše uvedeného poměru jen 1 kg.
  • Cukr se dává pouze před kvašením. Nepřislazujte víno v průběhu ani po skončení kvašení. Kvašení by se mohlo restartovat a mohly by vzniknout nežádoucí produkty – kyseliny, které negativně ovlivňují chuť vína, která by byla buď příliš kyselá a pokud by k restartu kvašení nedošlo, pak zase cukr způsobí, že chuť vína bude příliš sladká a plochá.