Společenské akce 2/2 – Koktejl, číše vína, party, ad.

Koktejl

Společenský podnik, konaný při příležitostech menšího významu, jeho záměrem je umožnit seznámení a navázání nových kontaktů co možná největšímu počtu zúčastněných. Někteří organizátoři pořádají koktejly, které nesou název recepce. Pokud není stanoveno jinak, hosté přicházejí bez partnerů.

Nápoje a jídla také konzumujeme ve stoje. Nabízí nám je ale obsluhující personál. Příbory k dispozici nejsou. Ke koktejl totiž patří pohoštění ve formě chlebíčků, chuťovek, apod.

Netrvá dlouho, obvykle dvě hodiny. Pro hosty není závazný čas zahájení a mohou i kdykoli odcházet; zdržet by se však měli alespoň dvacet minut, koktejl se koná obvykle v podvečerních hodinách, mezi 17 – 18,30 hodin a bývá tedy kratší než recepce.

Hostitelé by se měli zdržovat poblíž vchodu, aby se mohli s hosty průběžně vítat a loučit.

Matiné

Matiné (z matinée, francouzsky „dopoledne“) je kulturní a jiná společenská akce konaná dopoledne. Na rozdíl od francouzštiny, kde je toto slovo ženského rodu, se v češtině pro „matiné“ vžil střední rod.

Jako matiné se běžně označuje dopolední kulturní akce, ale v přeneseném významu může matiné označovat i dopolední společenskou událost, setkání bez kulturního podtextu. Dalším možným významem je kulturní akce konaná dříve než v obvyklou večerní dobu (např. odpolední koncert).

Číše vína

Společenský podnik, který se může konat prakticky kdekoliv. Spojuje v sobě slavnost s jednoduchostí. Doba konání může být v jakoukoliv denní dobu, především však kolem poledne.

Pořádá se při příležitostech státních svátků či podpisu obchodních smluv, trvá od dvaceti minut do cca hodiny, je pouze pro zvané a bez partnerů.

V poslední době se číše vína stává oblíbeným společenským podnikem pro množství různých příležitostí: vernisáž výstavy, tisková konference, vyhlášení nového projektu nebo křest knihy či desky.

V podobném případě patří první část pracovnímu charakteru setkání, druhá je společenská a neformální. Hostitelé se vítají u vchodu s přicházejícími, a také se loučí s odcházejícími hosty.

Na místě pak bývají pro hosty připravené sklenice s vínem, pravidlem bývá výběr mezi vínem červeným a vínem bílým a také alespoň jeden nealkoholický nápoj, nejlépe minerální voda. Misky s oříšky, či jiné vhodné drobné občerstvení také také není výjimkou.

Réveillon

Pojem réveillon vám asi příliš neřekne, protože tento původní tradiční a historický francouzský název znamenající v doslovném překladu dlouhou večeři, není v současné době příliš používaný a pro akce tohoto typu se vžil anglický název after party.

Akce je to vhodná pro ty kdo si slibně rozjetý večer užívají a ani po skončení jiné oficiální akce nechtějí v zábavě končit.

Akce, konaná cca od půlnoci do dvou hodin ráno a následuje zpravidla po předchozí společenské akci s tancem nebo jiným programem.

V nabídce občerstvení jsou studená i teplá jídla, kromě piva mohou být podávána i lehká vína a také nealkoholické nápoje.

Party a garden party

V širším slova smyslu jde o mejdan s volnějším programem. V případě garden party pak pod otevřeným nebem. Garden party může být také spojena s koupáním v zahradním bazénu.

Společenský název party zahrnuje nejrůznější akce, které se mohou odehrávat od jednoho rána do druhého. Od party snídaňové přes sekt party, až k mejdanu, party s obědem, večerní grilovací party.

Podle šíře naznačené škály je charakter občerstvení právě tak jako chování účastníků rozmanité. I v oblečení se předpokládá a přijímá větší uvolněnost a volnost, než u oficiálních akcí.

V případě garden party je pak potřeba počítat s neočekávanou nepřízní počasí a mít dopředu připravenu variantu v případě krátkodobých přeháněk, například konání akce v tzv. party stanech.

Buffet lunch, buffet dinner

Oba názvy naznačují menší společenské události spíše neformálního rázu a bez oficialit.

Jedná se o menší občerstvení v době oběda (buffet lunch) nebo večeře (buffet dinner).

Kvůli neformálnímu rázu obou akcí nepočítejte s výraznou výzdobou, přílišnými formalitami ani se zasedacím pořádkem. Hosté se obsluhují sami u bufetových stolků, kde jsou připravena teplá i studená jídla.

Jde o jakousi zjednodušenou podobu rautu.

Pracovní oběd (business lunch)

Hlavním cílem pracovního oběda je upevnění vzájemné důvěry mezi obchodními partnery a bližší poznání obou stran. Jedná se o pracovní společenskou událost, kde se neprobírají do detailu obchodní smlouvy.

Je jednoznačně dáno že ten, kdo zve, platí, navrhuje také místo setkání, zasedá jako hostitel, tj. první, a na místě také navrhuje zasedací pořádek přítomných.

Oficiální oběd, oficiální večeře

Pokud jste pozváni na oficiální oběd nebo večeři, počítejte s formalitami. Večeře se pak považuje za významnější, formálnější a také časově uvolněnější. Na oficiální oběd či večeři je nezbytná formální pozvánka. Ta vám pak pomůže při výběru oblečení, naleznete zde také čas příchodu i další důležité informace.

Na obou společenských akcích sedí hosté podle předem stanoveného pořádku a také je důležitý včasný příchod. Nejběžnější časy zahájení obou akcí jsou u oběda 12,30 nebo 13h, u večeře 19 až 20,30h. Samozřejmě se orientujte podle času na pozvánce. Pokud je očekáván tzv. hlavní host, většinou se načasuje jeho příchod později, aby byli ostatní již přítomni.

Průběh této společenské události může mít několik variant. Nejběžněji po shromáždění celé společnosti hostitelka vyzve přítomné dámy, aby přešly do jídelny a sama vejde jako poslední. O muže se stará hostitel. Ke stolu sedají muži až po té, kdy usednou ostatní dámy.

Pokud se jedná o opravdu oficiální příležitost vstupuje hostitel s manželkou hlavního hosta, hostitelka s hlavním hostem přicházejí jako poslední. Společnost na ně čeká vestoje a usedá až po hostitelce s hlavním hostem.

Všechny díly