Oktoberfest 1/6 – Jak to celé začalo

Čím je pro muslima návštěva Mekky a čím jsou pro křesťana Velikonoce, tím je pro pivaře mnichovský svátek a festival piva – Oktoberfest.

A právě letošní Oktoberfest měl touto dobou probíhat. Měli jsme připravený štáb reportérů, který jsme chtěli na akci vyslat, vyřizovali jsme akreditace, žehlili kroje, rezervovali hotel a chtěli vám nabídnout online stream z naražení prvního sudu a tedy ze zahájení festivalu a pak denní reportáže z průběhu celé akce. Ale bohužel, pivaři míní a Covid mění…

Letošní Oktoberfest byl stejně jako loňský ročník zrušen, protože by bylo obtížné až nemožné při očekávaném počtu účastníků na místě zajistit hygienická opatření, která jsou nezbytná vzhledem k covidovým restrikcím.

Celou akci si tedy podrobně přiblížíme alespoň sérií článků, pivo budeme popíjet jen doma a budeme věřit a doufat, že příští ročník tohoto festivalu se již uskuteční podle plánu a se vší parádou.

Historie Oktoberfestu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je Oktoberfest moderní záležitostí, jeho historie je více než 210 let stará. Svou premiéru měl v Mnichově, kde se koná dodnes, již 12. října 1810.

Příběh se začal psát u příležitosti svatby Ludvíka Bavorského (1786 – 1868) s Terezou Sasko-Hildeburgskou (1792 – 1854).

Z běžného úředního aktu se nakonec stala obrovská slavnost plná radosti. Sňatek s půvabnou šlechtičnou budoucího bavorského krále rozparádí natolik, že na oslavy svatebního veselí, které se konaly 12. až 17. října, nepozval pouze rozlehlé příbuzenstvo, ale rovnou celý dvůr a nakonec princ pozval celé město, aby společně s novomanželi oslavilo jejich velký den. Z jednoho svatebního dne se tak nakonec stalo 6 dnů oslav a celá svatba byla navíc završena koňskými dostihy.

V příštím roce se ve stejném termínu a na totožném místě konala stejná slavnost, další rok znovu a znovu… Nakonec tato okázalá slavnost vešla do historie města Mnichova a manželé spolu nakonec vydrželi neuvěřitelných 44 let.

I po smrti urozeného páru však slavnosti na místě zvaném Theresierwiese (Tereziánská louka) pokračovaly, avšak kvůli lepšímu počasí se pořadatelé rozhodli, že posunou začátek akce už na září. Tento termín se následně ujal, zároveň vzniklo pravidlo, že bude Oktoberfest končit vždy o prvním říjnovém víkendu. Ze šesti dnů původních svatebních oslav prince se Oktoberfest prodlužuje na 16 dní. Začíná vždy v sobotu a končí první říjnový víkend. A i když se větší část festivalu odehrává už v září, původní název Oktoberfest mu už zůstal.

Dva týdny obžerství

Hlavní myšlenkou oslav ovšem tehdy nebylo obžerství, pořadatelé lákají na koňské dostihy. Nižší vrstvy ale láká něco jiného než závodící koně, nemají peníze na sázení. Vůně piva protkaná odérem z pečených selátek, volů i kuřat se tak stává festivalem, na který se Bavořané těší každý rok.

I když se tato tradice zpočátku nesla primárně v duchu dostihových závodů, místní sládci si všimli, že se během ní vypije enormní množství piva, a proto se postupně snažili přizpůsobovat ji právě milovníkům zlatavého moku. Postupem času se z Oktoberfestu stal jeden z nejzásadnějších pivních festivalů na světě.

Již tehdy se jednalo o lidovou slavnost s atrakcemi, skluzavkami, kolotoči, tančícím medvědem v manéži, cirkusovými představeními a komedianty. Jak můžete vidět na dobových snímcích níže.

Současnost Oktoberfestu

V současnosti, pokud tedy pomineme dva poslední ročníky, které byly zrušeny kvůli Coronaviru, je Oktoberfest nadále nejznámější tradiční pivní festival a komerční záležitost prvořadého významu. Pro globální i lokální celebrity, světové politiky, evropskou šlechtu a influencery co něco znamenají je téměř povinnost takovou akci navštívit, předvést se před kamerami a objektivy fotoaparátů v tradičním bavorském kroji, ulomit si kus preclíku a ochutnat pivo z tupláku.

Všechny díly