Správná teplota podávání vína

I ti, kteří se jinak ve vínech příliš neorientují dobře vědí, že se červené podává spíše teplejší, zatímco bílé více vychlazené. Ovšem to je jen naprostý základ. Problematika správné teploty vína při jeho servírování je mnohem hlubší.

V tomto článku se můžete dočíst, jaká je pro to které dané víno optimální teplota a proč tomu tak je. Ukážeme si, proč je vlastně správná teplota vína zásadní, na kolik stupňů jednotlivé druhy vína vychladit a jak optimální teploty jednoduše docílit i v domácích podmínkách.  

Správná teplota je u vína důležitá  

Teplota vína výrazně ovlivňuje jeho vůni i chuť.

Čím je teplota vína vyšší, tím více aromat se z něj uvolňuje. Se stoupající teplotou se zvýrazňuje také chuť alkoholu, což je nepříjemně znát, když víno zteplá až příliš.

Pro lehčí bílá vína s ovocnými nádechy se proto hodí nižší teplota, která podtrhne jejichž svěží chuť, protože málo vychlazená by chutnala poněkud mdle. Těžší červená vína se pak podávají o něco teplejší, protože jim studená teplota neumožní plně rozvinout jejich specifickou chuť a vůni.

Pokojová teplota je relativní pojem

Víno se pije prakticky po celém světě, i když největší tradici má právě v Evropě. Ale i v té Evropě je rozdíl, pokud se jedná o letní Sicílii, nebo zimní Stockholm. A je také rozdíl, zda se jedná o pokoj někoho, komu je věčně zima a tak si ho vytápí na 28 stupňů Celsia, nebo otužilce, kterému stačí stupňů Celsia pouze 18.

Řiďte se tedy pouze doporučenou teplotou a teplotu okolí berte na zřetel pouze tehdy, když se výrazně liší od té doporučené. Například pokud si objednáte mladé bílé víno, které i když je řádně vychlazené, tak si v zahradní restauraci pod horkým letním sluncem svojí teplotu dlouho neudrží.

Mýtem je pokojová teplota jakožto optimum i pro červené víno – ani u těžšího červeného vína by podle odborníků neměla teplota při podávání přesáhnout 18–20 °C.

Teplota podávání vína

Teplota při podávání vín se odlišuje od skladovací teploty, proto by se před podáváním měla upravit.

Důležitým faktorem je nejen teplota místnosti, ale i sklenic před naléváním – v mnoha podnicích mohou být čerstvě vytažené z myčky.

Jiná teplota podávání vína bude v létě na venkovní terase za horkého dne a jiná zase ve sklepní vinárně.

Tomu se přizpůsobuje teplota láhve před konzumací. Čím je vyšší teplota skleničky před naléváním, tím více se víno podchlazuje pod požadovanou konzumační teplotu, v průměru o 2 – 4°C.

Protože po podávání teplota vína vlivem okolního prostředí stoupne asi o 2 °C, můžete se setkat s doporučenou teplotou při podávání (a tedy i doporučenou teplotu chlazení) vína a doporučenou teplotou při jeho konzumaci.

Druh vína Teplota vína při jeho podávání (chlazení) – stupně CelsiaDoporučená teplota konzumace vína – stupně Celsia
Šumivé víno, sekt, šampaňské, Crémant, cava, prosecco a další …3 – 44-6
Mladé bílé víno68 – 10
Starší bílé víno8 -1010 – 12
Mladé červené víno8 -1010 – 12
Starší a těžší červené víno1212 – 14
Růžové víno5 – 66 – 8
Víno barikované12 – 1314 – 16
Dezertní a fortifikované víno 910 – 12
Vermut88 – 10

Mějte však na paměti, že se od sebe konkrétní odrůdy mírně liší a naplno rozvinou svůj potenciál v různých teplotách. Někteří výrobci pak uvádí doporučenou teplotu konkrétního vína přímo na etiketě.

Zároveň se však hodí podotknout, že se jedná o teploty orientační a doporučené. Každému může vyhovovat něco jiného, a tak zkoušejte, degustujte a nebojte se přizpůsobit teplotu vína tak, abyste z něj měli co největší požitek. 

Bílá vína

  • Pod 10°C jsou bílá vína neharmonická, zastřená, neuvolňují vůně ani chutě a víno se může zdát fádní. V podstatě v ústech cítíme pouze chladný nápoj a ani nevíme, že pijeme víno.
  • Nad 12°C se u bílých vín dostává do popředí alkohol, víno se může zdát silnější, plnější, bývá chuťově nevyvážené, někdy může působit až ostře nebo pálit.
  • Pokud si chcete tedy víno opravdu vychutnat, je dobré znát jeho teplotu, abyste zbytečně nepřišli o jeho plnost a buket, který se může rozvinout pouze při správné teplotě. Toto platí zejména u kořeněných vín jako jsou například Tramín červený nebo Pálava.

Červená vína

  • Pokud má červené víno pod 12°C, je zcela uzavřené, vůní se neprojevuje, je kyselejší a hrubší.
  • Při teplotách nad 16°C u červených vín vyniká alkohol a víno chutná hořce.
  • Jen některá lehčí červená vína, jako například Pinot Noir, snesou i nižší teploty pod 12°C, kdy zejména v létě působí příjemně svěže.

Jak si doma víno vychladit

Vždy je dobré mít doma v zásobě dostatečné množství lahví vína pro každou příležitost, ať už se jedná o slavnostní chvíle s rodinou, romantické večeře ve dvou nebo všední večery, kterým sklenka vína dodá příjemně uvolněnou atmosféru. Stanete se také skvělým hostitelem všech vašich návštěv, a to i těch neohlášených.

Vždy se říkalo, že bílé víno se má podávat chlazené a červené při pokojové teplotě. Ale ono to zase až tak jednoduché není. Každé víno totiž potřebuje svou teplotu, aby vynikla jeho chuť a vůně. Tak se na to pojďme podívat podrobněji.

Pokud máte doma vinný sklep, nebo vinotéku, máte prakticky vyhráno a pokud se o vína zajímáte, určitě je k jejich chlazení využíváte.

Běžné domácí vinotéky mívají nastavitelnou teplotu v rozmezí 5–18 °C, kterou si snadno nastavíte a jejich kapacita bývá kolem 30 lahví vína. Lépe vybavené modely mají různé teplotní zóny pro rozdílné druhy vína. A naopak jednodušší modely mají menší kapacitu, cca do 15 lahví vína.

Ti co ani jedno z toho nemají se musí při domácím chlazení vína spolehnout na svou vlastní lednici. Lednice je ale pro milovníka vín vždy kompromis – na problém narazíte, pokud budete chtít vychladit více lahví najednou, nebo při chlazení vín vyžadujících vyšší teplotu než lednice běžně poskytuje uloženým potravinám.

Doporučení na závěr

  • Při chlazení vína platí, že bychom se měli vyvarovat extrémům. Příliš nízká teplota vína potlačí veškeré podtóny, které dělají jednotlivé odrůdy jedinečnými. Při konzumaci podchlazeného vína také hrozí, že nepoznáte jeho případné vady.
  • Víno nikdy nedávejte chladit do mrazáku, ani jej nepodávejte s ledem. Prudká změna teplot chuti ani aromatům vína nesvědčí.
  • Pro uchování optimální teploty během večera či slavnostního oběda použijte speciální chladící nádobu, chladič na víno, je důležitá zejména pro vína bílá, jejichž chuť se ztepláním zbytečně degraduje.
  • Kbelík s ledem volte pouze pro šumivá vína.
  • Přechlazené víno se nám uzavře a my nic nevychutnáme.
  • U teplého vína vystoupne silná chuť alkoholu a víno je nevyvážené.
  • Pro vychutnání všech ušlechtilých vlastností před podáváním chladíme přiměřeně, nejlépe o 2°C níže. Po nalití do sklenky tím dosáhneme ideální teploty, která podpoří harmonii vína.
  • Správná teplota podávaného vína je důležitým činitelem pro posouzení jeho kvality. Doléváme dopitou, nebo téměř dopitou sklenku.
  • Ke snížení teploty můžeme použít lednice, ale nikdy nepodávejte víno s ledem. Víno kostkami ledu utrpí šok a ztratí tím výraznost, aroma a zbledne.
  • Podávané víno temperujeme co nejpomaleji, aby nedošlo k tepelnému šoku.
  • Při ohřívání použijte nanejvýše vlažnou vodu, nikoliv vroucí nebo mikrovlnou troubu.
  • Teplotu můžeme měřit teploměrem, který ponoříme doprostřed láhve. Speciálně vyráběné teploměry se zavěšují za hrdlo tak, aby se nedotýkaly stěny.
  • Víno chce svůj čas.