Tuzemský tvrdý alkohol měkne

Ti starší z vás ještě určitě pamatují, že před revolucí byl u českých konzumních lihovin jednotný obsah alkoholu a to 40%. Výrobci se tím chlubili na čelní etiketě a dokonce byla zpracována studie, která tvrdila, že tento obsah je optimální právě pro chuť nápoje.

V souvislosti se vstupem do EU, vstoupily v platnost evropské předpisy, které pro tuto kategorii nápojů stanovují jako minimální hranici 37,5%.

Dle české vyhlášky je také jako minimální obsah alkoholu stanoveno 37,5 %, pokud má mít výsledný nápoj označení „tuzemák“. V tomto ohledu si je tuzemák roven se svým zámořským předobrazem, tolik alkoholu musí obsahovat i pravý rum, gin či vodka.

Becherovka a Fernet jsou z hlediska zákona považovány za bylinné likéry – bittery a tam jsou pravidla mnohem volnější, stanovují jako minimum 15% alkoholu. Ovšem je zde celosvětová konkurence.

Tomu se záhy přizpůsobili výrobci, a tak lze považovat v současné době cokoliv nad 37,5% spíše na výjimku. Tou je například Fernet Stock, nebo Becherovka, které mají stále 38% obsahu alkoholu.

Výrobci svorně tvrdí, že spotřebutelé si to sami žádají, protože to souvisí se zdravějším životním trendem a Češi stejně moc pijí, apod… Důvody lze však hledat jinde. Konzumní lihoviny jsou už ze své podstaty běžné zboží, nic exkluzivního a u této kategorie zboží rozhoduje zejména konečná cena pro spotřebitele, nejlépe v supermarketu a v akci.

A tam už nelze se 40% obsahu alkoholu obstát v konkurenčním boji a soupeřit s výrobci, kteří mají hranici obsahu stanovenu na 37.5%. Důvod je zřejmý – jedná se o rozdíl ve výši odvedené spotřební daně, která v tomto případě činí kolem 7 Kč/litr navíc.

Mohlo by se to zdát jako drobné, ovšem když se to vynásobí objemem výroby, tak to jsou opravdu velké peníze. Například jen u Becherovky činí roční úspora přes 100.000.000 Kč, které nemusí výrobce odvést na spotřební dani a lze je považovat za čistý zisk, protože ke snížení ceny nápoje nedošlo, to naopak.

Dalo by se říci, co se dá dělat. Ovšem výrobci potřebují vydělávat a pokud u tradičních nápojů už nemohou ušetřit na obsahu alkoholu, vymyslí nápoje takzvaně netradiční, stačí vynechat označení „tuzemák“ a pak už se na nápoj žádné předpisy nevztahují, kromě jediného a tím je minimální obsah alkoholu 15%.

A tady už je prostor pro kreativitu značný.

Fernet

  • Fernet Originál – 38%
  • Fernet Citrus – 27%
  • Fernet Barrel – 35%

Becherovka

  • Becherovka Originál – 38%
  • Becherovka Lemond 20%

Božkov Tuzemák

  • Božkov Originál – 37,5%
  • Božkov Bílý – 30%
  • Božkov Černý – 33%
  • Božkov Tradiční – 35%
  • Božkov Speciál – 30%

Zajímavé je, že rozdíl v maloobchodních cenách mezi uvedenými variantami je pouze minimální. V praxi to bývá maximálně kolem 10 Kč/láhev což samozřejmě ani zdaleka neodpovídá ušetřené spotřební dani. Častější varianta je, že cena zůstane stejná a mnohdy výrobci prodávají variantu s nižším obsahem lihu dokonce dráže jako novinku a netradiční specialitu, limitovanou edici, apod.

Při výběru je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti, ať na regálu nesáhnete vedle. Pokud bude tento trend pokračovat, možná se dočkáme situace, že obsah alkoholu bude jen stopový.

Tuzemské lihoviny