Závislost dětí na alkoholu

Mé dítě je asi závislé – a co teď mám dělat?

Pojali jste podezření že váš potomek, případně někdo nezletilý ve vašem okolí, nadměrně užívá návykovou látku a nevíte si rady? Setkáváte se se závislostí poprvé a nevíte jak k ní přistoupit? A jak vlastně poznáte, zda je dítě opravdu závislé?

Jak odhalit závislost na alkoholu u dětí

Jednou z možností, jak závislost odhalit, je sledování projevů dítěte. Zpočátku se nemusí jednat o nápadné či výstřední chování, proto je snadné jej přehlédnout. Přestože pravý důvod chování dítěte nemusí vždy směřovat k závislosti, je vhodné tyto projevy znát.

Možné projevy nadměrného užívání alkoholu jsou:

  • Nalézání předmětů – jedná se zejména o láhve od alkoholu.
  • Problémy ve škole – zhoršení prospěchu, nárůst absencí.
  • Změny v chování – ztráta původních zájmů, změny ve stravování, hladovění nebo naopak přejídání, zanedbávání hygieny, změny ve spánkovém režimu.
  • Změna přátel – noví přátele nabízejí alternativní pohled na návykové látky, časté návštěvy hospod nebo klubů se tak stávají jedinou zábavou a zvyšují riziko nadměrného užívání alkoholu. 
  • Nadměrné užívání žvýkaček, bonbonů, kapek do očí a nosu – ty slouží k zastření užívání alkoholu a eliminace alkoholu v dechu.
  • Ztrácející se peníze – mizení finančních částek z vaší peněženky nebo ztráta cenností. Této fázi často předchází rozprodávání cenného majetku dítěte, aby si na alkoholické nápoje vydělalo.

Co dělat, když máte podezření

Na základě některých projevů  máte silné podezření, že vaše dítě či váš nezletilý blízký je závislý. A co teď? Jak postupovat a kam je možné se obrátit?

Každý případ je značně individuální, nicméně se lze držet několika kroků, které je možné aplikovat ve většině případů:

  • Nepanikařte

Je naprosto přirozené zprvu pociťovat vůči závislému nezletilému zklamaní, hněv anebo pocity viny. V první řadě je potřeba své emoce zpracovat, ať už s vaším blízkým – partnerem, rodičem či kamarádem, nebo samostatně. Promluvte si o svém trápení s důvěryhodnou osobou a pokuste se uklidnit. Vzhledem k možné závažnosti situace je důležité svůj další postup promyslet, naplánovat a nejednat v afektu.

  • Informujte se

Před rozhovorem s vaším potomkem, je vhodné se v problematice závislostí orientovat a nasbírat co nejvíce informací. Jako možný zdroj informací vám může posloužit odborná literatura nebo adiktologické poradenské služby. Ty vám rády poskytnou jak přesné informace a možné postupy, tak i psychickou podporu. Vhodné je také shromáždit informace o tom, zdali je nezletilý skutečně závislý na alkoholu – tedy hmotné důkazy – láhve od alkoholu.

  • Komunikujte

Pokud je ve vaší rodině více osob se kterými se chystáte s nezletilým mluvit (otec/matka, babička/dědeček, důležitá autorita v životě dítěte), je důležité si prvně promluvit s nimi. Je vhodné abyste do rozhovoru šli se stejnými názory a stejnou strategií jak postupovat. Teprve následně si promluvte s dítětem.

Veďte s dětmi dialog a nastavujte hranice

Při rozhovoru s dítětem projevujte starost, apelujte na to že se o dítě obáváte a nechcete aby se stal závislým na alkoholu Stanovte jasně svůj názor, že užívání alkoholu je nepřípustné. Dítěti naslouchejte a veďte dialog. Projevte o dítě a jeho problémy a strachy zájem, je důležité abyste spolu otevřeně komunikovali. Stanovte jasná pravidla chování dítěte, ale i vás jako členů rodiny. Ideální je dojít k pravidlům formou kompromisů, kdy je stanovujete jak vy, tak i dítě. Je však důležité stanovovat cíle tak, aby byly realistické a udržitelné. Pokud si jednou své cíle a hranice nastavíte, je důležité je dodržet.

Pokud jste již se svým dítětem o jeho závislosti hovořili, na rozhovor se připravujete nebo zatím jen hledáte informace, obraťte se na adiktologické poradenské služby.

Dítě potřebuje pomoci s odvykáním alkoholu

Ač se to mnohdy nemusí zdát, se závislostmi různých druhů se potýkají i děti. Naštěstí je nám i tato problematika známa a i u nás, v České republice, existují různé formy pomoci.

Adiktologické ambulance pro děti a dorost

Stejně jako pro dospělé uživatele, existuje i pro děti škála možností, kde si ohledně užívání či experimentování s alkoholem mohou nechat poradit. Jednou z možností je domluvit si schůzku v adiktologické ambulanci pro děti a dorost. Záleží na situaci, ale často může dítě přijít na první konzultaci s odborníkem v doprovodu svého rodiče.

V dětské ambulanci se klientem nemusí stát pouze dítě, ale mnohdy je vhodné pro dlouhodobou práci s klientem navázat spolupráci s rodinnými příslušníky, např. formou souběžné rodinné terapie.

Mezi poskytované služby adiktologické ambulance patří podání základních informací v oblasti užívání alkoholu, testování na přítomnost alkoholu v dechu, komplexní diagnostické zhodnocení vývoje a závažnosti stavu pacienta a následná individuální spolupráce. Dále je důležitá také preventivní péče ve chvíli, kdy dítěti či mladistvému užívání alkoholu hrozí či s ním již experimentuje.

Služeb pro pomoc dětem v závislosti na alkoholu není málo, proto se v případě potřeby na nějakou z nich obraťte. Nemusíte se svou závislostí a problémy s ní spojenými být sami, ať už jste dítě, mladistvý, či jejich blízký.

Reklama na alkohol u mladistvých funguje

Propagace alkoholu v reklamních prostředcích souvisí s rizikovým pitím u mládeže.

Pití alkoholu u mladých lidí je značným společenským problémem. Celosvětově alkohol způsobuje kolem 7 % úmrtí a invalidity u mládeže. Navíc případy těžkého pití jsou u adolescentů častější než u dospělých. K pití u mladistvých může přispívat mimo jiné reklama alkoholických nápojů. Propagace alkoholu ovlivňuje jeho spotřebu u mladých lidí.

Všechny posuzované výzkumy dospěly ke zjištění, že čím víc byli mladiství vystavení reklamě, tím více alkoholu konzumovali. V některých studiích byla navíc zjištěna souvislost reklamy se začátkem pití alkoholu. Nakonec byla odhalena i jasná spojitost mezi vystavením se reklamě a rizikovým pitím nebo epizodami těžkého pití.

Důležitá je také otázka, jakým způsobem reklama ovlivňuje mládež. Uvádí se, že více pijí ti mladí lidé, kteří jsou schopni vybavit si konkrétní reklamu na alkohol a kteří uvádí, že se jim taková reklama líbí. Roli dále hraje i obeznámenost se značkou alkoholického nápoje a označování se za fanouška určité značky. Více alkoholu užívají také dospívající, kteří mají od pití pozitivní očekávání.

Ačkoli jsou i další faktory působící na pití u mládeže, výzkum přináší důkazy, že reklama na alkoholické nápoje ovlivňuje spotřebu alkoholu u mládeže. Proto jsou zapotřebí společenská opatření, která mohou zamezit tomuto efektu.

Rodičovská kontrola pití alkoholu u dětí

U dospívajících existuje souvislost mezi pitím alkoholu a tím, zda vnímají své rodiče jako osoby, které je kontrolují. Pokud adolescent u rodičů vnímá vysokou míru rodičovské kontroly, je i zde pravděpodobnost, že někdy ve svém životě propadne alkoholismu, nižší.

Existuje souvislost mezi rodičovským působením a pitím alkoholu u jedenácti a dvanáctiletých dětí. Zároveň se tato souvislost liší u mateřského a otcovského působení. Pokud adolescenti vnímali vřelost ze strany matky v maximální míře, pravděpodobnost, že by někdy užili alkohol, byla o 60 % nižší. Co se týče vřelosti ze strany otce, pravděpodobnost byla o 26 % nižší. V rámci vztahu rodičovské vřelosti a prevalence pití alkoholu se tedy čísla výrazně liší u matky a otce.

Jinak tomu je u rodičovské kontroly, kde jsou čísla velmi podobná. Pokud byla kontrola ze strany otce vnímaná dětmi v maximální možné míře, pravděpodobnost, že by dítě mělo zkušenost s pitím alkoholu, byla mnohem nižší, podobně tak při kontrole ze strany matky.