Jak připravit dokonalý koktejl

Koktejl je, stejně jako dokonalý pokrm, spojením jednotlivých surovin a jejich chutí v jeden lahodný celek. Koktejly bývají dlouho vyvíjeny a jsou dokonale prověřeny časem. U klasických koktejlů není nutné nijak experimentovat, stačí se soustředit jen na kvalitní suroviny, dokonalé provedení, správné dávkování ingrediencí a dodržení receptury.

Ovšem v tom bývá právě problém. Mnoho lidí si objedná klasický koktejl a mnohdy se nestačí divit tomu, co jim barman namíchá. Pojďme se podívat alespoň na základní pravidla, jak připravit dokonalý koktejl.

Originální suroviny

Není žádným tajemstvím, že koktejly patří k nejvíce šizeným nápojům, přestože patří k tomu dražšímu sortimentu podniku.

Suroviny bývají nahrazovány zejména u tzv. signature koktejlů, kde bývá předepsána konkrétní značka alkoholu (např. rum Baracardi u koktejlu Bacardi & Coke). Pokud nahradíte rum Baracardi jiným rumem, není to nic proti ničemu (Bacardi není nejkvalitnější značka rumů, je jen hodně známá, promovaná a masově vyráběná), ovšem pak není koktejl množné nazývat Bacardi & Coke, ale třeba jen Rum & Coke.

Není nutné pro přípravu koktejlů používat nějaké extra drahé, exklusivní či ročníkové značky alkoholu, ovšem na druhou stranu by měly být dodrženy alespoň minimální kvalitativní standarty, to se týká zejména ginu, což je v originále destilát, nikoliv likér vyráběný studenou cestou ochucením lihu (viz označení sloe gin na láhvi, což opravdu není gin).

Receptura

Dodržení receptury je základní věc, kterou by si měl barman osvojit. K tomu patří zejména používání barmanských odměrek, zvaných jigger pro přesné dávkování surovin. Ty si může dovolit nepoužívat zkušený barman, který má za sebou několik let intenzivní praxe v přípravě koktejlů a dokáže správnou míru nadávkovat jak s nimi, tak i bez nich. Ostatní by je měli bez výjimek používat.

Použití všech předepsaných surovin – pokud něco vynecháte, připravíte tím konzumenta o celé spektrum chuti. Může to být i zdánlivá maličkost, jako koktejlová třešeň, plátek citrusu, apod. Do koktejlu patří vše, co je v receptuře předepsáno.

Představte si, že byste dostali například koktejl GT (gin s tonikem) bez citrónu, nebo koktejl Margarita bez slané krusty na okraji sklenice. To se prostě snad ani pít nedá.

Správná sklenice

Každý koktejl má svojí typickou sklenici, se kterou je spojován a mnohdy se jedná o sklenici, která podle koktejlu dostala své jméno.

  • Martini glass – elegantní sklenka tvaru V (V-shape) na stopce, která se používá pro velké množství koktejlů, nejen pro Martini, ale například také pro Cosmopolitan. Pro svůj elegantní tvar je považována za nejvíce sexy koktejlovou sklenici vůbec.
  • Collins glass – sklenice na long drink se silným dnem, která získala své jméno po celé řadě koktejlů Collins, pro které je typická.
  • Hurricane glass – prohnutá sklenice s velkým objemem typická pro barevné tropické koktejly se spoustou ledu a velkým objemem nealkoholické složky.
  • Margarita glass – typická široká sklenice s kalíškem uprostřed.

Dodržujte pravidla o sklenicích a není snad nic horšího, když koktejlový bar používá jedno sklo pro vše.

Ozdoba

Ozdoba patří k drtivé většině koktejlů a každý barman by se měl zamyslet při jejich přípravě, zda ozdoba opravdu slouží pouze jako dekorace koktejlu s tím, že se poté vyhodí do odpadu, nebo je určena také ke konzumaci.

V tomto druhém případě je potřeba, aby se snadno konzumovat dala, tedy třešeň maraschino, nebo olivu napíchneme na párátko, aby jí konzument nemusel lovit ve sklenici prsty.

Led

Tohle je jedna z nejdůležitějších ingrediencí do koktejlů, protože teplé koktejly pít opravdu nikdo nechce.

Led by měl být suchý (nikoliv plavat ve vodě) a každý barman by měl mít po ruce jen tolik ledu, kolik ho dokáže spotřebovat max za 20 minut.

Je také důležité se zamyslet, k čemu led v daném koktejlu slouží, někdy je určen ke konzumaci, někdy ne a někdy o tom rozhoduje sám konzument, zda chce koktejl jen vychladit, nebo také naředit.

  • Cosmopolitan – jedná se o koktejl, který se podává se sklenici na Martini a led zde slouží pouze k vychlazení a to jak sklenice, tak i samotného nápoje. Nejprve se tedy nechá ledem chladit sklenice a poté se všechny ingredience protřepou s kostkami ledu v šejkru a následně přes strainer scedí do sklenice. Led tak není součástí koktejlu.
  • Mojito – zde je součástí koktejlu ledová tříšť, kterou se v průběhu přípravy koktejlu sklenice naplní. Tato tříšť koktejl dokonale vychladí a jak poměrně rychle odtává, tak koktejl naředí a počáteční intenzivní chuť koktejlu učiní lépe pitelnou.
  • Cuba Libre – zde je součástí koktejlu led (ledové kostky) a sám konzument si určuje, zda koktejl vypije rychle, než stihnou kostky ledu roztát, nebo si nechá koktejl vodou z ledu naředit.

V lepších podnicích (kde stojí koktejly stovky korun) je standardem lít koktejl na čistý led. Tedy s jednám leden se umíchá v šejkru a poté se nalije do sklenice na jiný led. Pokud si ovšem připravujete koktejly doma, kde máte omezené zdroje, od tohoto postupu můžete upustit, protože je opravdu velice náročný na množství potřebného ledu.

Citrusy

Citrusy jsou kapitola která při přípravě koktejl vydá na vlastní článek:

Jak správně pracovat s citrusy při přípravě koktejlů – ALKOHOL DRINK

K nejhorším nešvarům patří zaměňování čerstvě vymačkané citrusové šťávy a džusů. Dalším problémem bývá nahrazování kvalitních 100% džusů jakýmisi chemickými napodobeninami, obsahující je stopové množství ovoce.

Závěr

Pokud dostanete v nějakém podniku koktejl, s jehož kvalitou nejste spokojeni, upozorněte na to ihned barmana a žádejte nápravu. Pokud barmana neupozorníte a ještě mu necháte štědré spropitné, bude žít i nadále v domnění, že koktejly míchá správně.

V některých podnicích bývá také problém s tím, že barman sice správný postup přípravy koktejlu velice dobře zná, ale je zavalen objednávkami a tak si kvůli úspoře času, aby vše stíhal usnadňuje práci na úkor kvality vašeho koktejlu.