Alkohol na palubách letadel 2/3 – Turistická třída

V prvním díle tohoto článku jsme se zabývali soukromými letadly a prémiovými třídami linkových spojů. V tomto díle se zaměříme na třídu ekonomickou. A zde je až překvapivý rozdíl v úrovni služeb u dálkových linek a krátkých letů.

Dálkové linky v ekonomické třídě

Dálkové linky v ekonomické třídě jsou asi ta nejčastější volba, pokud letíte někam za exotikou, už jen proto, že příplatek za vyšší třídu bývá vyšší, a mnohdy jsou to i násobky toho, jaký máte rozpočet na celou cestu včetně pobytu.

Pokud letíte na dálkové lince ve třídě economy, případně ve třídě premium economy, která si většinou liší pouze pohodlnější sedačkou, tak standardem většiny aerolinek bývá, že alkohol je již zahrnut v ceně letenky.

Počítejte však s tím, že zde jde již o masovou záležitost a stovky pasažérů, které musí personál obsloužit. Zapomeňte na individuální přístup, na ten zde není čas.

Tomu bývá přizpůsobena také nabídka alkoholu.

Obecně platí zásada, že se aerolinky snaží předcházet opileckým incidentům na palubách letadel a tak alkoholické nápoje již zahrnuté v ceně letenky nejsou aktivně nabízeny s výjimkou servírování jídel. Pokud máte větší spotřebu alkoholu, nezbude vám, než si ho od posádky individuálně vyžádat. A zde záleží na každé konkrétní aerolince, konkrétní posádce letadla a také vaší žízni. Ale nepočítejte s tím, že se vám povede během letu vypít třeba deset piv.

Také záleží na tom, s jakou aerolinkou letíte, existuje průměr – klasický standard, potom prémiové aerolinky a pak také aerolinky, které se umísťují na spodních žebříčcích hodnocení spokojenosti. U těch prémiových většinou nebývá s nějakou tou skleničkou větší problém. U těch podprůměrných vás sice obslouží, ale nebudou příliš ochotní a vám se už ani nebude chtít jít pro další rundu.

Jsou také tzv. suché aerolinky, kde alkohol nenabízejí vůbec, například Saudia.

Očekávat můžete pivo, nejčastěji 0,33 l, ale někdy také pouze 0,25 l Víno a to buď rozlévané, případně láhve 0,187 l. Výběr značek také bývá dost omezený. Většinou maximálně dvě značky bílého vína, dvě značky červeného vína a 3-4 značky piva.

Neočekávejte šampaňské a z destilátů pouze omezený základní výběr (whisky, vodka, rum, gin, …) To je vše. Standardem jsou také jednorázové plastové kelímky. Sklenice nečekejte.

Špatnou zprávou také je, že alkohol v ceně letenky ekonomické třídy u dálkových letů omezuje stále více dopravců a dá se očekávat, že tento trend bude i nadále pokračovat. A veškeré alkoholické nápoje budou placené zvlášť. Aerolinky se prostě snaží osekávat náklady a nabízet jen to, co je nezbytně nutné, protože pro mnoho pasažérů je rozhodující především cena letenky. Na 12ti hodinovém letu vám tak 2x poskytnou nezbytné jídlo, ale to lze zapít i nealkoholickým nápojem.

Toto se pravděpodobně nebude týkat prémiových dopravců (Eva air, Singapore airlines, Emirates, a mnoha dalších), ale jejich letenky se již teď prodávají výrazně dráže.

Na druhou stranu existují i aerolinky, které vám na dálkovém letu nenabídnou v ceně letenky vůbec nic a vše je za další poplatek (např. Scoot). Zde je vhodné si spočítat, zda vůbec úspora na letence pokryje náklady na nákup občerstvení a alkoholu na palubě letadla.

Některé aerolinky také provozují tzv. hybridní model, který znamená pivo a víno v ceně a destiláty za poplatek.

Konkrétní informace k alkoholu na vašem letu zjistíte na webových stránkách aerolinky.

O tom, jak létání vypadalo v minulosti se dočtete zde – Zlatá éra létání – ALKOHOL DRINK

Krátké trasy v ekonomické třídě

To co je u dálkových linek bráno za standard, tedy alkoholické nápoje již zahrnuté v ceně letenky, to u těch samých aerolinek na krátkých trasách již neplatí.

Krátké lety jsou už dnes až na vzácné výjimky bez občerstvení v ekonomické třídě, resp. veškeré občerstvení je již placené zvlášť. Tento obchodní model přebírá stále více tradičních dopravců a tak alkohol v ceně letenky není na krátkých trasách po Evropě ani u zavedených dopravců. Čest výjimkám.

Důvod je jednoduchý – těch pár hodin v letadle se bez občerstvení obejdete a aerolinky musí na těchto trasách bojovat s lowcosty, což dělají snižováním nákladů, v tomto případě tedy rušením nabídky alkoholu v ceně letenky.

V ceně letenky tedy není vůbec žádný alkohol. Ale můžete si ho koupit přímo na palubě. Počítejte s cenami zhruba od 6 euro za třetinku piva, přes 8-12 euro za panáky destilátů a malé víno, až po 16 euro za malé šampaňské.

V posledním díle tohoto seriálu se podíváme na lowcosty, chartery a také si ukážeme pár tipů a triků, jak si poradit.

Všechny díly