Zlatá éra létání

Při pohledu na obrázky ze Zlaté éry létání, za kterou jsou považována 60. a 70. léta minulého století, lze jen konstatovat, že lépe už bylo. Pravda je to ovšem pouze částečně, protože letectví tehdy a dnes (tedy před Covidem) nelze vůbec srovnávat.

Tehdy byl let letadlem pro mnoho pasažérů životní zážitek a společenská událost, pánové nosili obleky s kravatami a dámy si na sebe braly nejlepší šaty. Lidé si tento zážitek uměli patřičně užít, jak je vidět na přiložených fotografiích.

Letadla byla velmi prostorná, měla široké a pohodlné sedačky, aerolinky měly designové salonky s pianisty a těmi nejlepšími destiláty a doutníky, a dokonce i lůžky k odpočinku. Být pilotem bylo prestižní povolání a o práci letušky snily miliony dívek. Přísným výběrem však prošly pouze ty s mírami modelek.

Na palubách letadel létali i kuchaři, kteří pokrmy připravovali z čerstvých surovin. Servírovalo se na porcelánových talířích a používaly kovové příbory.

Zní to vše moc krásně, ale má to i odvrácenou stránku. Létalo se opravdu pomalu, např. let z New Yorku do Londýna trval tehdy o 6 hodin déle než dnes a pak také cena letenek nepatřila k nejnižším. Jednosměrná letenka na stejné trase v ekonomické třídě tehdy vycházela na 290 USD, což je v přepočtu na dnešní ceny více než 70.000 Kč. Létání tehdy bylo pouze pro vyvolené, kdežto dnes může létat každý, kdo chce.

Od konce 70. let docházelo k deregulaci letectví a ceny letenek klesaly, létání začalo být dostupnější a s rostoucí poptávkou se začala stavět letadla pro více pasažérů. Zvyšovala se efektivita a tak se postupně dostáváme až k dnešku, kdy se dá s trochou šikovnosti podniknout cesta RTW (kolem světa) i pod 1.000 euro a letecká doprava je mnohdy levnější než autobus, nebo vlak.

Doba se změnila, a s dostupnými letenkami se svět jakoby zmenšil a lidé si zvykli létat i na víkendové pobyty. Pro příznivce luxusních zážitků však stále existuje dostatek leteckých společností, které stále nabízejí plnohodnotnou první třídu a všechny služby s ní spojené.

Pro příznivce nostalgie a všechny kdo chtějí zažít tehdejší atmosféru je k dispozici cesta časem – „The Pan Am Experience“, kdy každý může zkusit návrat do 70-tek a virtuální let s opravdovým občerstvením s touto legendární, ale dnes již zaniklou leteckou společností, která společně se svým rivalem – další zaniklou společností TWA patřila k ikonám Zlaté éry létání. Ukázku tohoto zážitku najdete ve videu úplně na konci.

Retro zážitek ze Zlaté éry létání – Pan Am Experience 70-ky