Alkohol na palubách letadel 3/3 – Lowcosty a chartery

Posledním dílem dnes uzavíráme seriál o alkoholu na palubách letadel. podíváme se jak je to s lowcosty a chartery a také vám dáme pár tipů a doporučení.

Lowcosty

Lowcost lze dnes, zejména u krátkých letů považovat za standard a to nejen na krátkých letech po Evropě, ale i ve světě. A jak již název napovídá, nízké ceně je podřízeno naprosto vše. Mnohdy seženete letenku levněji, než kolik vás stojí cesta na letiště a z letiště.

V ceně letenky není vůbec žádný alkohol. Ale můžete si ho koupit přímo na palubě. Počítejte s cenami zhruba od 6 euro za třetinku piva, přes 8-12 euro za panáky destilátů a malé víno, až po 16 euro za malé šampaňské.

U těchto letů máte také nejvyšší možnost, že se setkáte s opilci, kteří míří na víkendovou pařbu do nějaké párty destinace a vydatně nasávají alkohol již před odletem a také během letu. Mnohdy se jedná o láhev destilátu z duty free shopu, kterou nechávají v letadle mezi sobou kolovat.

Charterové lety

S charterovými lety se nejčastěji setkáte, pokud si koupíte od cestovní kanceláře nějaký letecký zájezd. Letadlo v tomto případě objednává přímo cestovní kancelář a aerolinka připraví na let takový alkohol, jaký si cestovní kancelář objednala. Může se tak stát, že stejná aerolinka poskytuje různé služby na stejných letech v závislosti na tom, pro jakou cestovní kancelář letí.

Můžete se tak setkat s alkoholem v ceně, hybridním modelem (pivo víno v ceně, destiláty za poplatek), ale i s placeným alkoholem, který prodává letecká společnost ve své režii.

Na některé charterové lety se dají zakoupit i samostatné letenky. Ve všech případech však platí, že konkrétní informace k alkoholu na palubě vám dodá prodejce zájezdu/letenky.

Vlastní alkohol na palubě letadla

Někteří lowcost cestovatelé uvažují, zda je možné si vzít na palubu letadla vlastní alkohol a ušetřit tak. Podíváme se tedy i na tuto problematiku.

Pro pasažéry jsou závazné přepravní podmínky aerolinky, se kterou letí. Některé aerolinky mají v těchto přepravních podmínkách výslovně uvedeno, že je na palubě letadla zakázána konzumace vlastního alkoholu. V tomto případě je to tedy stejné, jako kdybyste si do baru přinesli vlastní láhev.

Některé aerolinky tuto problematiku ve svých přepravních podmínkách vůbec neřeší. U těchto aerolinek je to tedy v zásadě možné, protože to co není zakázáno je dovoleno.

Ovšem jsou zde jisté bezpečnostní limity:

Tím prvním je, že v rámci limitu na přepravu tekutin v příručním zavazadle se vám veškeré tekutiny musí vejít do plastového sáčku o objemu 1 litr.

Tím druhým limitem pak je, že žádné balení nesmí být větší, než 100 ml.

Je tedy zřejmé, že do jednoho plastového sáčku 20 miniatur destilátů nedáte, ale pro většinu konzumentů by to mělo i tak plně postačovat, pokud oželí například zubní pastu, deodorant, lotion, nebo vodu po holení.

Další možností je pak duty free shop – kde si můžete před odletem nakoupit prakticky libovolné množství alkoholu. Limitem je pouze velikost vašeho příručního zavazadla.

Více o této problematice se dočtete zde – Dovoz alkoholu ze zahraničí – ALKOHOL DRINK

Alkohol v odbaveném zavazadle

Území Evropské unie

Pokud máte v plánu naplnit si své zavazadlo, které při check-inu odevzdáte do cargo prostoru, lahvemi s alkoholem, buďte obezřetní. Pevné dané pravidlo pro členské země EU jsou následující:

Každý cestující má nárok na maximálně:

  • 110 litrů piva
  • 90 litrů vína
  • 20 litrů vína s větším procentem alkoholu (označované jako aperitivy)
  • 10 litrů tvrdého alkoholu (lihovin)

Alkoholické nápoje v tomto maximálním objemu můžete mít v odbaveném zavazadle a neměli byste mít na území Evropské unie žádný problém.

Jediné limity jsou v tomto případně váhová omezení leteckých společností na odbavená zavazadla.

Mimo území Evropské unie

Při letech do zemí mimo EU vás bude zejména limitovat množství, na které se nevztahuje celní poplatek. Zde to záleží na celních předpisech dané země.

Pokud je cesta letadlem mezi dvěma státy mimo území Evropské unie nebo je jeden ze států členem Evropské unie a druhý ne, je povolené množství výrazně omezeno.

V příručních a registrovaných zavazadlech může jeden cestující celkem přepravit:

  • 1 litr vysokoprocentního alkoholu nebo
  • 4 litry vína nebo
  • 16 litrů piva.

Alkohol nemohou převážet osoby mladší 17ti let.

Všechny díly