Alkohol na palubách letadel 1/3 – Prémiové třídy

Pro mnoho lidí alkohol k létání prostě patří. A není to rozhodně menšina. Sklenička alkoholu vás uvolní a umožní vám si let užít.

V sérii těchto článků se seznámíme s tím, co vše lze na palubách letadel očekávat za alkohol, co dostanete již v ceně letenky a za co si budete muset připlácet a v posledním díle vám ukážeme pár tipů a triků, jak si v takové situaci poradit. Ale začneme tím nejlepším.

Cestování v letadle, to je vždy vhodná příležitost, jak ochutnat nová jídla a nápoje. A pokud letíte jako pasažéři, nikoliv jako posádka, není žádný důvod letět střízliví.

Mnoho světových aerolinek také prezentuje tímto způsobem kulturu své země a to se samozřejmě odráží i v nabídce alkoholu na palubě. Například u Air France tak můžete očekávat koňak po večeři i v ekonomické třídě, u mexických Aeromexico je zase běžným standardem tequila a naopak u saudskoarabských aerolinek Saudia nedostanete ani malé pivo, a to ani když si koupíte tu nejdražší letenku, co vůbec prodávají.

Během cesty letadlem se alkoholem posilňuje 70% procent mužů a 50% žen. Nepříjemnou společnost opilého cestujícího zažila již třetina pasažérů aerolinek. Rozumná míra alkoholu nemusí znamenat problém. Ne každému se ale podaří uhlídat svoji míru. Bohužel někdy dochází k nevhodnému chování cestujících, kteří to s konzumací alkoholu přehnali a obtěžují personál i ostatní spolucestující.

Soukromé lety

Pokud jste majitelem soukromého letadla, asi to příliš řešit nebudete. Vaše posádka bude už dobře vědět, co si obvykle přejete pít a jaké máte oblíbené značky. A určitě bude mít zajištěnu dostatečnou zásobu všeho potřebného alkoholu na celou vaší cestu. Pokud by tomu tak nebylo, je na místě zvážit personální změny.

Pokud si letadlo pronajímáte, zjistěte si předem, jaký alkohol je zahrnut již v ceně pronájmu. Zpravidla to bývají běžné destiláty, pivo a víno.

Pokud máte nějaké speciální požadavky, trváte na něčem dalším, nebo nějaké vlastní značce, třeba whisky nebo šampaňského, určitě vám jako váženému klientovi vyhoví, pokud bude v jejich silách to zajistit.

Pokud se jedná o nějaké již nedostupné limitované edice, určitě nebude problém vzít si na palubu letadla po domluvě i vlastní láhev.

Někde máte vlastní výběr již v rámci pronájmu letadla, někde za příplatek. Záleží na konkrétním provozovateli letadla a vaší náročnosti.

První třída a byznys

Tyto letenky si velmi často kupují cestující, kteří jsou zvyklí jen na to nejlepší a zároveň nechtějí řešit starosti a povinnosti spojené s vlastnictvím soukromého tryskového letadla.

Více o prémiových třídách minulosti se dočtete zde – Concorde – Párty v oblacích – ALKOHOL DRINK

Pokud letíte prémiovou třídou (byznys, first, private suite, apod.) patříte k váženým zákazníkům každé aerolinky, jejichž letenka stála násobky ceny letenky v ekonomické třídě a na kterých aerolinky nejvíce vydělají. Zpravidla vám není nic během cesty odepřeno a můžete ochutnat vše co je k dispozici a co hrdlo ráčí. Tyto třídy mají v letadle mnohem méně pasažérů a personál si zakládá na osobním přístupu ke každému z nich a je vám kdykoliv k dispozici.

Aerolinky se u těchto prémiových tříd předhánějí v kvalitě služeb, které jsou jejich výkladní skříní. Očekávejte prvotřídní služby a dostatek všeho možného alkoholu, včetně prémiových a ultra prémiových značek. Samozřejmostí je také servírování alkoholu v klasických sklenicích, nikoliv v plastových pohárcích.

Standardem je welcome drink ještě před odletem, šampaňské, aperitiv, víno k jídlu i digestiv. Kdykoliv během letu si vzpomenete, přinesou vám na požádání vše, co je v nabídce. Ale žádat ani nebude potřeba, protože vám vše bude během letu aktivně nabízeno.

Toto samozřejmě platí i u krátkých letů, kde je sice nabídka omezenější, ale nezapomeňte na to, že pasažéři v ekonomické třídě nedostanou v ceně letenky často vůbec nic.

U některých aerolinek je pak u dálkových letadel i palubní bar, kde se můžete pohodlně usadit a kde vám připraví například koktejl dle vlastního výběru.

Při čekání na odlet, nebo při přestupech vám jsou k dispozici již v ceně letenky zahrnuté vstupy do letištních salonků a prémiových lounge, kde si můžete opět vybrat z celého momentálního sortimentu alkoholických nápojů to, na co máte právě chuť. A některé z těchto salónků poskytují služby srovnatelné s bary prvotřídních hotelů.

Více informací o letištních saloncích se dočtete zde – Letištní salonky a lounge – ALKOHOL DRINK

Ovšem, ne každý létá těmito prémiovými třídami, ale o tom až v dalším díle.

Všechny díly