Domácí bar – Sklo na víno 2/2

Tento článek je pokračováním článku o základních sklenicích na víno. Představíme si další sklenice a také doplňky, jako speciální vinné sklo.

Šampaňské misky a flétny

V minulém článku jsme si představili sklenice na šumivá vína, tedy sekty a šampaňské zvané flétny. Když půjdeme dále do historie, dostaneme se do roku 1663, kdy byly výhradně pro servis šampaňského vyvinuty sklenky, jímž říkáme misky.

Poprvé se objevily ve Velké Británii a nazývali je tehdy coupe nebo také tazza. Staly se zřejmě výrazem snahy odlišit šampaňské od ostatních nápojů. Všechno nasvědčuje tomu, že se na jejich výrobě významně podílel vévoda z Buckinghamu, který vlastnit sklárnu v Greenwichi, 30. června 1663 mu propadl patent na produkci skla pro poháry benátského typu a tak mu nezbylo, než takříkajíc pod královským dohledem začít s produkcí něčeho jiného. Jeho volba padla na šampaňské misky.

Tyto sklenice na šampaňské se dnes používají také na sekty. Misky se vyznačují širokým tvarem kalíšku, který je ukotven na vysoké stopce. Tyto tvary skleniček jsou v poslední době velice oblíbené a dodávají konzumaci tu správnou atmosféru.

Při slavnostních příležitostech se tyto sklenice vzhledem ke své stabilitě dají stavět do tzv. pyramid a šumivá vína se pak nalévá (nejlépe z velkých lahví) pouze do horní sklenice, ze které nápoj přetéká do ostatních.

Naopak vysoký štíhlá flétna, to je moderní sklenice, ve které vynikne jemné perlení, které k touto nápoji nezaměnitelně patří.

Sklenice na dezertní víno

Potská a dezertní vína (ledová, slámová, a další sladká vína.) se servírují do sklenic na dezertní víno. Ty mají zpravidla nižší objem (cca 150 ml) a nižší stopku. Důvodem je, že tato vína zpravidla pijí jen v malém množství.

Dekantéry a karafy

Dekantér neboli také karafa slouží k dekantaci vína a jedná se o skleněnou nádobu různých, především baňatých tvarů.

Dekantace je proces, při kterém dochází k provzdušnění vína, jehož výsledkem je rozvinutí chutí a zvýraznění jeho vůně. Opravdoví znalci nedají na tento proces dopustit. Zvláště u starších vín je, kvůli oddělení sedliny, přelití do dekantéru téměř nezbytné.

Dekantéry tedy slouží k oddělení vína od usazenin a zároveň k jeho provzdušnění. Vína, zejména ta, která jsou uzavřena v láhvi více let, stejně jako barikovaná (uložená v opálených dubových sudech), je vhodné nechat vydýchat, aby se z nich mohly uvolnit všechny aromatické látky.

Karafy, jinak též džbány na víno, které jsou určeny pro podávání mladých vín bývají naopak velmi úzké, je to proto, aby proces okysličení neproběhl příliš rychle.

Všechny díly