Jak doma podpořit alkoholika

Mnoho z nás má mezi svými blízkými a rodinnými příslušníky alkoholiky.

Je to složitá pro každého velmi složitá situace, která mnoho lidí dokáže frustrovat a stresovat. Na začátku může vypadat bezvýchodně, ale jsou možnosti, jak postupovat a podpořit tyto osoby v léčbě jejich závislosti.

Podporujte doma alkoholika

Nepijte alkohol v přítomnosti dané osoby

Když budete v její přítomnosti pít, bude pro ni mnohem těžší přestat pít. Kromě toho by se mohlo stát, že si vy sami vytvoříte nezdravé návyky. Můžete tomu druhému pomoci tím, že se s ním budete setkávat a trávit čas na místech, kde se nepodává alkohol. Bude pro něj snadnější přestat pít.

Promluvte si s ostatními

Zeptejte se nejbližších lidí dané osoby, zda si všimli toho, že má problémy s pitím. Neříkejte jim, že si myslíte, že je alkoholik a dejte si pozor, abyste se o tom nebavili s nikým, kdo to nemusí vědět. Neriskujte narušení soukromí svého kamaráda.

  • Pokud máte pocit, že je daná osoba alkoholik, je na čase zapojit ostatní. Tento problém je tak vážný, že se vám nepodaří ho vyřešit bez pomoci ostatních, takže je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Promluvte si s danou osobou

Připomeňte jí, že o ni máte strach a že vám na ní záleží a chcete, aby vyhledala pomoc. Řekněte jí, co si myslíte o tom, čeho jste si všimli a zeptejte se, jak jí můžete pomoci. Připravte se na to, že se vám daná osoba bude nějakou dobu vyhýbat a nebude chtít, abyste jí pomáhali.

  • Pokud alkoholik souhlasí s tím, že mu pomůžete, pomozte mu vyhledat odborníka. Připravte si seznam zdrojů, které alkoholikovi budete moci poskytnout. Měli byste si sehnat kontaktní informace na místní podpůrné skupiny pro alkoholiky, jména terapeutů a psychologů, kteří se specializují na léčbu alkoholismu a seznam léčeben ve vašem okolí.

Zapojte do problému odborníka

Pokud alkoholik odmítá podstoupit léčbu, nebo i jen zvážit, že by se měl léčit, snažte se do problému zapojit terapeuta. Dobrý terapeut má bohaté zkušenosti s jednáním s různými typy alkoholiků a pomůže vám vytvořit plán, který vám umožní alkoholikovi pomoci.

  • Profesionální terapeut ví, jak zvládat defenzivní chování a další metody jednání alkoholiků, které mohou způsobovat členům rodiny a nejbližším lidem alkoholiků smutek.

Podporujte alkoholika během jeho léčby

Pokud alkoholik souhlasí s tím, že podstoupí léčbu a přestane pít, dejte mu jasně najevo, že ho podporujete a že si myslíte, že se rozhodl správně. Snažte se zajistit, aby se neobviňoval a necítil se provinile a ukažte mu, že jste na něho pyšní.

Připravte se alkoholika podpořit v případě relapsu

Pokud daná osoba půjde na léčení a dokončí léčbu, bude se po návratu z léčebny cítit velmi zranitelně. U většiny lidí léčba alkoholismu nikdy nekončí a je nutné se jí věnovat po zbytek života. Rodina a přátelé alkoholika by ho měli neustále podporovat a to i v případě, že dojde k relapsu. Téměř každý alkoholik začne opět pít.

  • Vymyslete si uklidňující a činnosti, které nejsou spojené s alkoholem, kterým se budete moci společně věnovat. Vyrábějte věci, jezděte na kole, hrajte karty, dívejte se spolu na filmy, pečte sušenky, jděte ven a užívejte si života. Navštěvujte muzea a galerie, nebo si zajděte do parku a udělejte si piknik.
  • Řekněte dané osobě, že by měla začít navštěvovat setkání anonymních alkoholiků, nebo si najít psychologa. Dejte jí najevo, že jí budete k dispozici, kdykoli vás bude potřebovat.

Nezapomeňte pečovat také o sebe

Mít mezi nejbližšími lidmi alkoholika je vyčerpávající a může vám to způsobit pocity beznaděje a zoufalství. Alkoholismus často vede k tzv. rodinné poruše, protože jeho důsledky sahají daleko za život osoby, která alkoholismem trpí. Udělejte si čas na to, abyste o sebe mohli pečovat a věnujte se věcem, které vám posílí sebevědomí.

  • Začněte chodit na terapii. Bylo by možná vhodné najít si někoho, s kým si budete moci promluvit o svých pocitech.

Věnujte čas také ostatním členům rodiny a přátelům

Musíte si dát pauzu od neustálého řešení alkoholikových problémů. Měli byste se sice snažit mu pomáhat, ale zároveň byste měli trávit čas i s jinými lidmi ve vašem životě a věnovat se věcem, které vám umožní zapomenout na tyto problémy a načerpat novou energii.

  • Nezapomínejte v tomto období řešit i své vlastní problémy. Nesoustřeďte se na toho druhého tak moc, že zapomenete na své vlastní záležitosti, aby tím neutrpěly vaše ostatní vztahy, nebo abyste sami nezačali trpět problémy se závislostmi.

Poznámka

  • Pokud váš kamarád odmítá přiznat, že má problém, neexistuje nic, čím byste mu mohli pomoci. Neberte si to osobně a nemějte pocit, že jste za jeho pití zodpovědní.
  • Pokud je daná osoba součástí vašeho života, je nevyhnutelné, že vás jeho pití ovlivní. Najděte si nějakou podpůrnou skupinu, nebo si vyhledejte literaturu pro lidi, kteří žijí s alkoholiky. Jistě najdete spoustu tipů, které vám pomohou.