Jak na přípravu koktejlů

1. Výběr nápoje

Zpravidla z nápojového či koktejlového lísku. Pokud budeme pořádat nějakou soukromou koktejlovou párty, je vhodné použít například tabuli. Připravujte pouze takové koktejly, na jejichž přípravu máte dostatečné schopnosti a znalosti a na které máte všechny potřebné suroviny i vybavení. Pokud něco potřebného k přípravě v průběhu akce dojde, odstraňte příslušný koktejl z nabídky.

Je lepší nabízet dva až tři perfektní koktejly, než deset až dvacet dokonale nezvládnutých.

2. Příprava skla

V této fázi si vyberte sklenku ve které budete nápoj servírovat. Samozřejmě zkontrolujte také čistotu sklenky. Sklenka by měla odpovídat té, které je pro daný koktejl předepsaná. Použití jiné sklenky je možné při nějaké domácí koktejlové párty. V koktejlovém baru je to nepřípustné.

3. Předchlazení

Předchladit si musíte nejen šejkr či míchací sklenici, ale také sklenku, kterou jste si již vybrali a ve které budete nápoj servírovat. Do šejkru či míchací sklenice vložte kostky ledu. Nápojové sklo můžete předchladit dvěma způsoby: sklenici postavte do mrazáku do té doby, než se potáhne tenkou ledovou vrstvou, nebo ji ochlaďte kostkami ledu.

4. Dekorace

Připravte si dekoraci, kterou receptura koktejlu předepisuje. Při zdobení některých nápojů můžete plně rozvinout svoji fantazii a kreativitu. Existuje jen málo nápojů, u nichž je ozdoba zbytečná. Existují však také nápoje, u kterých je již určitá dekorace pevně daná – např. oliva u Martiny Dry atd. U exotických a tropických nápojů, především u „fancy drinků“ se žádné meze při zdobení nekladou.

5. Zcezení

Led, který byl vložen na předchlazení do šejkru či do míchací sklenice postupně taje. Proto je potřeba pomocí straineru z náčiní, které budeme používat scedit přebytečnou vodu, která vzniká z tajícího ledu. Než budete dále pokračovat, tak šejkr či míchací sklenici nejprve zbavte přebytečné vody. Totéž platí i u předchlazeného skla. Pokud jste jej předchlazovali druhým způsobem, tedy kostkami ledu, je nutno sklenku také zbavit pomocí straineru přebytečné vody z tajícího ledu.

Pokud umíme pracovat rychle, tento krok nebývá v praxi vůbec potřebný a k tání nedojde. Můžeme ho tedy vynechat.

6. Dávkování surovin dle receptury

Dodržujte předepsané množství udávané v receptu. Obzvláště to platí u hořkých surovin a sirupů. I nepatrné zvýšení jejich obsahu může zcela pozměnit chuť výsledného nápoje.

Používejte barmanské odměrky (jigger) a sežeňte si ty takové velikosti, které potřebujete dávkovat do nápoje podle receptury. Dávkování od oka vyžaduje zkušenosti a praxi, kterou začátečník, nebo amatérský barman rozhodně nemá.

7. Míchání

Míchací sklenice, šejkr, mixér, servírovací sklenka „straight way“. Této problematice jsou věnovány samostatné články v sekci barmanské postupy.

Barmanské postupy – ALKOHOL DRINK

8. Dávkování nápoje do nápojového skla

Nalévejte opatrně tak, abyste neznečistili (neopatlali) sklenku, pokud receptura obsahuje krustu na sklenici, dejte při nalévání koktejlu pozor, abyste jí nepoškodili. Dodržujte také deklarovanou míru nápoje. V baru je vhodné mít referenční sklenku s vyznačenou ryskou a porovnávat, pokud si nejste zcela jisti.

9. Ozdobení nápoje

Dekoraci máte již předpřipravenou, takže nyní stačí nápoj pouze ozdobit. Nevynechávejte zdobení, protože dokonalé zdobení může značně pozvednout jinak průměrný koktejl a učinit jej nezapomenutelným.

Nezapomínejte také na míchátka a slámky.

10. Servírování nápoje

Koktejly servírujte ihned po přípravě, protože rychle degradují. Nezapomeňte na ubrousek a používejte takový, který se po namočení hned netrhá.

Sidecar koktejl